מס' צפיות - 250
דירוג ממוצע -
מכבי חיפה-בעיה של סקאוטינג
צבי דל מצא את הסיבה לחוסר היציבות של מכבי חיפה העונה.ולא ,לא קוראים לה אלישע לוי.
מאת: צבי דל 17/11/11 (20:37)

אחד החלוצים הכי מדוברים היום בכדורגל הישראלי, זהו ללא ספק חלוצה של  קבוצת "ויסלה קראקוב"  הפולנית , דודו ביטון. החלוץ שפורע שטרות בליגה הפולנית ,הוא דוגמא טובה למערך הסקאוטינג הכושל של מכבי חיפה בשנים האחרונות.

בתחילתה של העונה שעברה, עוד לפני שהתפרסם, הגיע דודו ביטון לבחינות התרשמות במכבי חיפה ולא התקבל לקבוצה בטענה שהוא אינו מספיק טוב בשביל המדים הירוקים. מה קרה לחלוץ אחרי מכבי חיפה כבר כולם יודעים.

אחת הסיבות העיקריות  לחוסר היציבות עד עתה במכבי חיפה, הוא ללא ספק הטעויות הרבות שבוצעו ברכישת השחקנים. בשנים האחרונות מערך הסקאוטינג בקבוצה כשל בהבאת שחקנים איכותיים, והסתפק בשחקנים בינוניים שבעבר לא היו מתקבלים אפילו לקבוצת המילואים.

 

אפשר להביא דוגמאות רבות  אבל בחרתי  להתמקד  דווקא בעניין השחקנים הזרים. בשנים האחרונות לא הצליחה חיפה להביא שחקן רכש משמועתי (פרט לדוואלשווילי) שהצליח לשדרג את הקבוצה מקצועית, ולרוב זה נגמר בעזיבת השחקן בסיום העונה. מספיק רק לנסות לזכות כמה שחקנים זרים נשארו כמה עונות ברצף בקבוצה, ואפשר להבין את הבעיה.

 

צוות הסקאוטינג בקבוצת כדורגל , הוא אחד הגורמים העיקרים שיכולים להכריע בין הצלחה לכישלון. צירוף שחקן זר לקבוצה חייב להיעשות בצורה מושלמת .כאשר צירוף כזה נעשה בצורה חובבנית לא רק שזה יכול לפגוע בקבוצה אלא אף לעשות לה נזק חמור. אם בשנים האחרונות כישלון הזרים לא פגע ביכולתה של מכבי חיפה , בעיקר בזכות יכולת נהדרת של השחקנים הישראלים , השנה הזאת לאחר עזיבת השחקנים המצטיינים, כישלון הזרים הוא אחד הגורמים הבולטים ליכולת החלשה של הקבוצה עד עכשיו.

 יש לציין שהשחקנים הזרים הם אינם היחידים שלא פוגעים השנה. השנה מערך הסקאוטינג כשל כשהביא לקבוצה שחקני ליגה ישראלים שטובים אולי בקבוצות קטנות אבל לא מספיק טובים לקבוצה בסדר גודל של מכבי חיפה.

 

ובזה אני חוזר שוב לדודו ביטון. יכול להיות שאם הוא היה מתקבל למכבי חיפה לא בטוח שהוא היה מציג את אותה היכולת מפולין. אבל רק המחשבה שאם כן היה מצליח ,אין לי ספק שהעונה של מכבי חיפה הייתה נראית לגמרי אחרת. יש סיכוי שאלישע לוי קשור גם הוא למעקב אחרי שחקנים פוטנציאלים וצירופם לקבוצה, אבל את הכישלון עד עכשיו אפשר להאשים רק מערך הסקאוטינג.       

הכותב הוא אוהד כדורגל וספורט ישראלי.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
נחמד לשמוע ל"ת
רוני 17.11.11 (21:16)