מס' צפיות - 371
דירוג ממוצע -
עד מתי שיכורים יעלוזו ואז יזילו דמעה?
על עוד כישלון אנגלי מפואר בגביע העולם
מאת: יובל מורן 01/07/10 (18:06)

אולי אלוהים יודע למה האנגלים ראו את עצמם כמועמדים לזכייה במונדיאל, סימנו את עצמם כאחת הפיבוריטיות.. מילא שהתעלמו מההיסטוריה הרגישה שלהם, אבל הם כנראה גם לא הבחינו באיזה סגל הם מופיעים למשחקי גביע העולם, ובמקרה של האנגלים שיכורים זה לא תירוץ. הסגל שנסע לדרום אפריקה הוא בינוני בהחלט, ויש להודות על האמת, זה מה שיש למולדת הכדורגל להציע, פלוס מינוס.. והצרה לא נגמרת בזה, הרי כל הסגל הזה נושק ל- 30 ואחרי עונה ארוכה באמת שאין לו הרבה אנרגיות ויכולות להציע, ומה יהיה עוד 4 שנים? איפה הדור הבא? איזה חומר שחקנים יעמוד לרשות המאמן הלאומי אז? צריך קוסם, בקרוב תעשה פנייה לאברם.. 

האנגלים בנו יותר מידי על שני שחקנים, ושניהם לא הגיעו לאפריקה, כל אחד וסיבותיו. פרדיננד נפצע, וכבר לפי ההתרחשויות שסבבו את הפציעה היה ניתן להבין עד כמה היא משמעותית, החבר'ה פשוט נלחצו ושידרו פאניקה. העוגן השני, בקצהו האחר של המגרש, הוא חלוץ המטרה ווין רוני שסיים עונה ספקטקולרית, טוב, עליו אין מילים, פשוט גדול עליו, ובמקרה של רוני עייפות זה לא תירוץ, יחסית לשאר החברה הוא עוד צעיר. אפילו בגזרת הסלב נוצרה בעיה עם פציעתו של בקהאם, את הבעיה הזאת הם דווקא פתרו יפה מאוד, תפרו לו אחלה חליפה..

נהוג להתחיל בשער, וכבר שם מוצאים את נקודת התורפה הראשונה, גרין בחור נחמד, טיפוס סימפטי, גם שוער ליגה מוצלח, אבל ניסיון - זה ממנו והלאה. כשאתה מגיע לגיל 30 ומגרד בקושי את העשר הופעות במדי הנבחרת כשאינך מתמודד על המשרה עם אוואט, בופון, קסיאס, או ואן דר-סאר זאת בהחלט בעיה, כך שבמקרה של גרין תחרות זה לא תירוץ. אבל נעזוב אותו בשקט, נשתדל לפחות, הרי ידוע שהסיכון לצאת מעמדת השוער של נבחרת אנגליה עם אות קלון גדול אפילו מהסיכון שזה יקרה מכסא ראש הממשלה בישראל.. חוץ מזה הוא לא הסתבך עם אלג'יריה או השאיר את ג'יימס, מחליפו בשער, פעם אחר פעם, לבד, מול חלוצי העל של גרמניה..

רביעיית ההגנה זאת בדיחה עצובה, הבלמים ממש לקוחים מהקומדיה דל'ארטה: כה תיאטרלי, פה פתטי, כה מביך, כ"כ מאה 16, כ"כ לא עומד במבחן הזמן. טרי ושותפיו אכן עטו מסכות והתחפשו לשחקני כדורגל, אפסון מי? אתה בטוח שאתה קינג לזלי? אז מה עשו? קראו למושיע, איזה קארגר אחד, שלפעמים מוצא את מקומו בקבוצת מרכז הטבלה של ליברפול, שחקן לגיטימי לנבחרת שבונה על הופעה מכובדת, לוחם ללא חת, תפור על ניו-זילנד. עם כל הכבוד לוותק והניסיון שלו יש משהו שבו הוא יותר דומיננטי - איטיות!! מסכן טרי, בהעדרו של חברו הטוב, השור פרדיננד, הוא נשאר כמעט לבדו ונאלץ לראות בכל משחק פנים אחרות לצדו. סליחה מסכה, את הפנים הם דאגו להסתיר.. בקצב הזה הם עוד יאזרחו שם את טל בן חיים..

בקישור התמקמו למפארד, ג'רארד, בארי - מדובר פה על שכפול גנטי? פס ייצור של קשרי 50/50? שום דבר יצירתי באמת, חוץ מפצצות מונחות לייזר משטח ההפקר שבין מחצית המגרש לרחבת ה-16. אבל קאפלו צודק, זה מה יש, רייט-פיליפס וגו' קול הם לא בדיוק בשיאם. ואף מילה על וולקוט. טוב רק שתיים: איפה הוא?

גזרת החלוצים בהעדרו של רוני זאת כבר טרגדיה, איך יכול להיות שמממלכה של 50 מיליון איש זה הטופ שנמצא?.. עזבו טרגדיה נשאר בתחום ההומור ונפתח בבדיחה:

על אחד כזה גבוה כמו ג'ירף

ועל אחד אחר כבד כמו קרנף

את קראוץ אי אפשר בכלל לשמוע

כי הוא נורא - נורא גבוה,

וזה לא שלהסקי יש בעיות שמיעה

הוא פשוט נשאר מאחור ומתקדם בצליעה,

אז מה הפלא שהשניים גם יחד

לא הבקיעו אף לא שער אחד..

ועכשיו שיקום האנגלי וישכנע אותי שמישהו מהם יותר טוב מאיתי שכטר שלנו, שאגב, אינו שחקן הרכב, בטח שלא קבוע, כולה נמנע על הסגל הרחב של נבחרת ישראל..

אז מי אחראי לכישלון? האנגלים ינסו להאשים את השופטים, אבל אני בספק אם זה תירוץ הולם לאורך זמן, מול גרמניה הוא אכן קביל, אבל אני מאמין שאפילו נבחרת השופטים הייתה עוצרת את הבעיטה של דמפסי וכנראה שגם מצליחים בתשעים דקות למצוא את הרשת של אלג'יריה. ואם האנגלים היו עושים את המאמץ הקטן הזה הם היו מתוגמלים בהגרלה נוחה, תסכימו איתי שלקבל את גאנה זה לא כמו לקבל את גרמניה, למרות שהשם דומה. אם השער החוקי (אם בכלל יש צורך להגדירו ככה) של למפארד היה מאושר אז אני לא יודע אם אנגליה עוברת את גרמניה, כי בכל זאת היא פחות טובה ממנה, אבל את המחצית הראשונה היא הייתה מנצחת, המהפך לא היה באוויר, הוא נכח פיזית על כר הדשא.. בהמשך היו שם עוד משקוף של למפארד.. ואיזה הצלה נאה של נוייר ולך תדע.. מומנטום זה בהחלט תירוץ ואישור השער היה משנה את כל מערך המשחק.. אבל זה הכל תיאוריות וספקולציות של היום שאחרי.. אם אנגליה באמת הייתה טובה כמו שהיא חושבת שהיא אז היא בכלל לא הייתה נקלעת למצב הזה.

אז האנגלים יאשימו קצת את קאפלו, ובצדק, יש לו יד בכישלון: בסגל, במערך, ובחילופים, מאוד יבש, מאוד שבלוני, ואפילו שליטה ומנהיגות לא ראינו ממנו יותר מידי, נתן יד חופשית לכל אנגליה לעלות למעלה, וראו זה פלא, הגרמנים עקצו פעמיים בשלוש דקות ולא רק שגמרו את המשחק אלא חתמו את הקמפיין האנגלי בהשפלה פנתיאונית. אבל גם הפרשנים חדי הלשון ושלוחי הרסן של צהובוני בריטניה יודעים שלא הוא הבעיה, פשוט יותר קל להאשים את ה-ש.ג. ואם הוא זר אז בכלל..

אני חייב להודות שלא מצאתי את ההסבר למה האנגלים חשבו שיש להם סיכוי הפעם, גרוע מזה, מצאתי בעבר גם קצת דאגות לגבי העתיד. נבחרת אנגליה הגדולה הייתה בסה"כ בארבעה חצאי גמר (כולל אליפויות אירופה) ומתוכם היא טיפסה לגמר אחד, שם אגב יש לה מאזן מצוין של אחד מאחד, אז אולי מאז הם מפחדים להרוס את הסטטיסטיקה ולכן נמנעים מלהעפיל לעוד גמר. והגמר ההוא, שיסתיים בהנפת הגביע, נערך אי-שם בשנת 1966, ואיפה? באנגליה עצמה. אולי זה ההסבר למה הם חשבו שהפעם הם לוקחים, הם חשבו שהעידן הקולוניאלי עוד כאן, חשבו שבדרום אפריקה הם ירגישו בבית, שהשלטון האימפריאליסטי שלהם עוד מכהן שם, הם כנראה שכחו שהם העניקו לדרום אפריקאים עצמאות לפני 100 שנה בדיוק.. אכן שיכורים..

הכותב הוא סטודנט שנה ד' במסלול המשולב של מכללת עמק הירדן - הנדסאים קולנוע וטלוויזיה ותואר ראשון (מטעם אוניברסיטת בר-אילן) בתקשורת ומדעי הרוח

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 3 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
יפה...
צור 04.07.10 (11:39)
2.
ניתוח מבריק
האח הגדול 04.07.10 (16:10)
3.
ניתוח מבריק
האח הגדול 04.07.10 (16:10)