מס' צפיות - 167
דירוג ממוצע -
שופט זר - חוסר אמון בהיצע המקומי/סיכום המח' ה-26 בליגת העל
אמסלם עוד לא התמודד עם מבחן רציני, מוקדם לקבוע האם הוא צריך להישאר בקיץ (קשטן?), התיאום בהתקפת בית"ר גמר את אשדוד, שלא מצאה תחליף לרביבו. וגם: אין צורך בשופטים זרים, חיפה שוב מנצחת אך הכדורגל היה רע מאוד.
מאת: עמנואל שלמון 16/03/10 (16:11)

1) דוד אמסלם לא קוסם, ועל אף השיפור הגדול ביכולת של בית"ר - יש פערים גדולים בין מחציות ביכולת של בית"ר, דבר שבא לידי ביטוי גם במשחק בעכו וגם בשבת נגד אשדוד. ובכל זאת, הוא האיש הנכון במצבה של בית"ר כרגע. בית"ר לא מחפשת כדורגל יוצא דופן, זה מאוחר מדי להביא העונה, היא גם לא מחפשת את המאמן האידיאלי עבורה מאחר ואנחנו כבר במארס. בשביל עונה שמסתיימת בעוד חודשיים אמסלם מתאים ללא ספק. עצם הנוכחות שלו מעירה אותם וגורמת להם לשחק עם יותר אכפתיות. הוא כריזמטי ומהווה מושא לחיקוי עבור השחקנים. וזה מספיק, משום שכשיש לך שחקנים כמו יצחקי, טוטו וברוכיאן אתה בסה"כ צריך שהם ישחקו עם בטחון והיריבה גמורה. קודם כל, בגלל שלכל אחד מהם יש ברגליים פוטנציאל ענק, אך גם בגלל שהם משחקים ביחד כבר שנים: הטריו יצחקי-בן שושן-ברוכיאן רץ ביחד 7 שנים, גם טוטו בעסק כבר עונה רביעית. הם מכירים אחד את השני על עיוור, וזה בא לידי ביטוי בשבת האחרונה, כשהם לא הפסיקו להחליף מקומות. כשבן שושן נכנס לאיים על השער ברחבה - יצחקי בא שמאלה לעמדה של מס' 7 בצהוב זוהר; וכשברוכיאן נכנס למרכז - טוטו בא לחפות עליו באגף.

 

בית"ר שיחקה ב-20 הדקות הראשונות את הכדורגל הטוב ביותר שלה העונה. משחק צירופים שוטף, תנועה ללא כדור של כל שחקני השדה, תמיכה מאסיבית של שחקנים בהתקפה, 4-5 מצבים גדולים ולחץ מטורף. וזה לא רק שחקני בית"ר - הגנת אשדוד התפוררה, גם מול כדורים ארוכים על 50 מטר, שב-90% מהמקרים הולכים לאיבוד, הם התקשו להרחיק, וזאת עוד החוליה שאמורה להיות החזקה באשדוד.

 

בית"ר כבשה 8 גולים ב-3 משחקים מאז שאמסלם מונה. כאמור, כשהם עם בטחון שחקני התקפת בית"ר הם כמה רמות גם מעל קבוצה לא רעה כמו אשדוד. זה רק מדגיש את גודל האכזבה של בית"ר העונה, שרק אחרי כמעט עונה סדירה שלמה התחילה ליצור פער על קבוצות נחותות ממנה בהרבה.

 

החצי השני היה מיותר. בית"ר לא חיפשה לכבוש ונסוגה אחורה ואשדוד לא הצליחה בכלל להתקרב לרחבת בית"ר. שער של אשדוד היה פותח את המשחק ומעיר אותו, אבל היא לא עשתה את זה ולא נתנה סיבה לשחקני בית"ר לחזור לשחק. ולמה זה קרה? בגלל שלאשדוד אין לידר בקישור, אין לה מי שייצר מצבים לשריקי ומקרייב. מדובר בשני חלוצים ברמה גבוהה, אבל לא כאלה שמייצרים הזדמנויות. בעונה שעברה היה את אחד המוסרים הטובים בליגה, דוד רביבו, אך אשדוד לא מצאה לו תחליף. לא ייתכן שקבוצה ששואפת לפלייאוף עליון ומעמידה שני שחקני חוד ברמה גבוהה כובשת 27 גולים ב-26 מש'.

 

בחזרה לבית"ר. בן שושן פורח מאז שאמסלם מונה; תמוז כבש אחרי 10 מש' ומראה שלמרות חוסר היציבות שלו דבר אחד שיפר משמעותית משנים קודמות - חשיבה קבוצתית. הוא מרים את הראש, ומבשל יותר מצבים לחבריו; בנאדו חיפה על החורים שהותיר דנין; ואיתן טיבי הראה שלמרות העונה החלשה, שמוכיחה שהוא לא מגן אלא בלם, יש לו יכולת הגנתיות טובות; ורק אלירן דנין הוכיח לאמסלם שריקן חייב לחזור להרכב על חשבונו, משום שהחורים שלו עברו כל גבול.

 

אמסלם קיבל את הקבוצה במצב נוח עבורו: לפני 6 משחקי ליגה לא קשים עד סופר קלים, כשהציפיות ממנו על הרצפה. מוקדם לשפוט אותו, נראה אותו בעוד שבוע בטדי מול מכבי, במסגרת הגביע - זה יהיה המבחן האמיתי הראשון שלו כמאמן. בינתיים הוא עושה עבודה מצוינת, מוציא מהחלק הקדמי של בית"ר ומשחקני המפתח הרבה יותר מאשר קודמו, ובעיקר הוביל לסוויץ' בפן המנטאלי בקרב שחקניו. האם הוא צריך להישאר בעונה הבאה כמאמן הראשי? תלוי בתוצאות שישיג במשחקים הרציניים באמת (בגביע ובפלייאוף העליון, בהנחה שבית"ר תהיה שם) ובמצב הכלכלי של בית"ר. לדעתי, אם זה יתאפשר בית"ר צריכה לנסות להביא את קשטן, שמעבר לניסיונו והרקורד העשיר שלו הוכיח בהפועל ת"א שהוא יודע לטפח צעירים, וזה קריטי עבור בית"ר, אבל לא ברור אם תתאפשר כלכלית הבאתו.

 

2) במשחק המרכזי ראינו כדורגל רע מאוד. מכבי ת"א הצליחה לכפות את הסגנון שלה ולהחזיק מעמד עם 10 שחקנים תוך תצוגה הגנתית טובה, אך חיפה שיחקה כדורגל לא מתוחכם ולא הייתה ראויה לנקודות. החצי הראשון היה אגרסיבי מדי וכלל בעיקר עצירות שתקעו את המשחק. עשה נכון השופט כשפתח את הפנקס פעמים רבות ואף הוציא אדום, שהרבה שופטים היו מפספסים. בכלל, השופט הגרמני ניהל טוב את המשחק, על אף שהיה קשה לשיפוט ואגרסיבי, וצדק כששרק לפנדל לחיפה. ועדיין, הבאת שופטים זרים היא חוסר אמון בהיצע המקומי, שכולל שופטים בינלאומיים שכבר ניהלו משחקים בליגת האלופות. אבל כשמדובר בלוזון כבר אין מה לומר. עצוב לראות שהאיש החזק בכדורגל הישראלי חושב שדרך חוקים טיפשיים, הגדלת ליגה מיותרת והבאת שופטים זרים הוא ישפר את הכדורגל הישראלי.

 

במחצית השנייה שתי הקבוצות חיפשו לסדר את המשחק. פחות איבודים, פחות עצירות ויותר עקביות. מכבי ירדה לבונקר וניסתה לשמור על התוצאה והייתה קרובה מאוד לזה. חיפה שיחקה כדורגל לא חכם. למה להכניס כ"כ הרבה כדורי עומק מול קבוצה שמשחקת צפוף מאוד ויוצאת בתזמון מושלם לנבדל? למה לא להשתמש יותר באגפים? התקפה אחר התקפה של הירוקים הסתיימה בנבדל ולא במקרה.

 

חוץ מזה, העקשנות של אלישע העונה לשחק עם דבאלשווילי וארבייטמן ביחד מיותרת. הם שני חלוצים דומים, ובמערך שכולל את שניהם בשפיץ נוצר חוסר איזון בחלק הקדמי, משום שאין מי שישחק בימין (קטן משחק בפועל כחופשי). עדיף לחיפה להכניס לאגף את גאדיר (וכשהוא חסר, כמו אתמול, עותמאן, שנכנס אתמול כמחליף אך במקום בוקולי ולא באגף), שיוריד מהלחץ שיש על משומר בימין, ולשחק עם קטן, שמסוכן יותר לצד חלוץ מטרה בודד, יחד עם ארבייטמן. זה לא יגרום לירידה במספר הכיבושים של חיפה וגם ככה דבאלשווילי לא פוגע לאחרונה. אומנם ארבייטמן ודבאלשווילי כבשו ביחד 36 שערים, אך למה לוותר על צד ימין? במיוחד נגד יריבה שמשחקת צפוף כמו מכבי אתמול, משום שאז אתה צריך אגפים דומיננטיים. כדאי שאלישע יעשה את השינוי הזה לקראת הפלייאוף והשלבים הבאים בגביע.

 

בחצי הראשון חיפה משום מה נסוגה אחרי כ-10 דקות. מרכז השדה היה רע ולא ניסה ליצור שליטה. היא שיחקה לידיים של מכבי, שחיפשה את המשחק האיטי מלא העצירות שנוצר. היא שיחקה קרוב מדי לשער שלה וניסתה לצאת למתפרצות עם כדורי עומק לדבאלשווילי. נו, באמת. כל אחד יודע שמחוץ לרחבה הוא לא אפקטיבי בעליל ובהתקפות שאמורות להיות מהירות הוא לא רלוונטי.

גם בחצי השני מכבי, שירדה לבונקר, הצליחה לצופף ולגרום לחיפה לשבור את הראש איך לפצח את ההגנה. למעשה, קצב המשחק לכל אורכו התאים לה - היא באה כדי לשבש את המשחק של חיפה וזה עבד 85 דקות. התיאום של חוליית ההגנה שלה יוצא מן הכלל, וראינו אתמול איך שחקני מכבי יוצאים למלכודת נבדל באופן מתואם, ועל זה מגיע שאפו לנמני, ששיפר משמעותית את הגנת מכבי העונה. הם נטרלו שחקנים בחיפה וכל זה מינוס מאיוקה המורחק. ועם זאת, לא ברור למה נמני לא השתמש בחילופיו בשלב מוקדם יותר ולמה יותר מחצי שעה של כדורגל שבחון שיחק כחלוץ, ועד שהוא הוחלף - מכבי הכניסה את יבוריאן ולא שחקן כמו אבידור, שיכל עם המהירות שלו אולי לעקוץ. גם בוזגלו היה צריך להיות משולב הרבה לפני הדקה ה-86.      

 

חיפה ניצחה תוך תצוגת כדורגל איטי, במסגרתו הגיעה ל-2 בעיטות למסגרת ולא ניצלה מספיק טוב את הכלים ההתקפיים שברשותה. רפאלוב היה אולי היחיד שיזם וייצר הזדמנויות. למזלה, היא סחטה פנדל, ארבייטמן כבש גם במשחק בו לא הגיע למצב ממשי אחד וחיפה עם כמות נקודות שמספיקה לאליפות בעונה שלמה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר