מס' צפיות - 439
דירוג ממוצע -
כשלון הנבחרות הצעירות כמשל למצב הכדורסל בישראל
שילוב בין הקיינת יסודות משחק לשמירה אגרסיבית שיפור מעמד המאמן שנשחק, וביטול יצירת הכפילויות יוביל לכך שמצב הכדורסל בישראל יעלה על דרך המלך.
מאת: רועי אורן 25/07/09 (23:46)

אמש לראשונה מזה 10 שנים ירדה נבחרת העתודה בכדורסל מדרג א' שבו הייתה לדרג ב', וזאת בעקבות ההפסד לנבחרת גרמניה בתוצאה:75:72 .

ניתן לפטור זאת בכך שמדובר במחזור חלש אשר אין בו שחקן מוביל או לתרץ בכך שריבוי הנבחרות בכדורסל יוצר מצב ששחקן אחד מתאים לשחק בכמה נבחרות (בדומה למה שמתרחש בכדורגל) מה שמקשה על הצוות המקצועי לקבוע את הסגל הטוב ביותר בזמן הנתון.

חשוב לזכור שבעשר השנים האחרונות רק שלוש נבחרות עתודה הצליחו בטורניר קדם אליפות אירופה (בשנים 2000 , 2004 הנבחרת הפסידה בגמר וסיימה במקום השני ובשנת 2005 הנבחרת סיימה רביעית)

גם ראשי האיגוד הבינו שקאדר השחקנים לא מספיק טוב למשימות אלו ולכן הוחלט להקים אקדמיית מחוננים בויינגייט שאמורה להיפתח בספטמבר שתבנה ותכשיר את שחקני העתיד (בדומה למה שקורה בארה"ב)

אך הם מתעלמים מדבר אחד: מרבית השחקנים הגדולים שלנו התפתחו בקבוצות בהן הם משחקים ולא במסגרת הנבחרת.

כלומר: תפקיד האגודות הוא להקנות את יסודות המשחק ולפתח את הכושר הגופני ואילו הנבחרת אמורה לגבש סגנון משחק ולאחד את השחקנים למען המטרה המשותפת.

אבל המשבר הכלכלי שפגע הן בשכר המאמנים והן ברמת השחקנים הוביל לכך שמרבית המאמנים מעדיפים להשקיע בזר זול מאשר לפתח שחקנים כשרוניים אשר יהוו את הבסיס לעתיד ובכך פוגעים בענף.

למשל: נבחרת העתודה בהנהגתו של פיני גרשון סיימה רק במקום התשיעי בגמר אליפות אירופה אך הוציאה לליגה מספר לא מבוטל שלך שחקנים אשר היוו את השלד בנבחרת הבוגרת ובליגה הישראלית.

אם בעבר הכדורסל הישראלי התאפיין בגידול רכזים כעודד קטש ,דורון שפר, עדי גורדון ובקלעים כדורון ג'מצ'י ,אמיר כץ, ליאור ארדיטי היום לא ברור כל כך אילו שחקנים מיוצרים בישראל ובאיזו עמדה הם מסוגלים לתרום.

בעייה נוספת שצריכה להדאיג היא מינוי המאמנים בנבחרות הצעירות.

לא ברור מה מכשיר את דני פרנקו שקצר שבחים רבים כמאמן הפועל חולון לאמן את נבחרת הנוער שהפסידה היום לאיטליה או את אריאל בית-הלחמי מאמן ליגה בינוני לאמן את נבחרת העתודה.

כמוכן הפאניקה באיגוד שהצדיקה את שליחת המאמן הלאומי צבי שרף לרודוס על מנת לתת ציונות בשחקנים המבוהלים לא מוסיף נחת לעתיד הכדורסל.

עובדה שדבר זה לא מנע לבסוף את ירידת העתודה לדרג ב' שממנו ניסו להמנע ככול האפשר

אז מה הפתרון למצב:

1: ביטול ליגת בתי הספר והקמת ליגה לנוער חזקה (כמו בכדורגל).

2: לתת לקבוצות ללמד את סגנון המשחק והקניית יסודות הכדורסל  שתחל מההגנה ועד ההתקפה.

3: שימוש באקדמיה לפתח שחקנים אשר לוקים בחיסרון בסיסי אם מדובר בקליעה או בשמירה.

4: והכי חשוב לא לאפשר לשחקן לשחק ביותר מנבחרת אחת (בניגוד למה שקורה בכדורגל)

יישום עצות אלו יחזירו את הכדורסל למקומו הטבעי.

 

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר