מס' צפיות - 302
דירוג ממוצע -
מי-לאן?
ההחתמה המיועדת של קאקה בריאל יכולה לעשות טוב דווקא לקבוצתו הקודמת. מה עוד? על לאונרדו, מאמנה החדש של מילאן ובן סהר, שבדרך לספרד.
מאת: עמנואל שלמון 08/06/09 (23:27)

1) ע"פ אמצעי התקשורת השונים, ריקארדו איזקסון דוס סאנטוס לאיטה חתם בריאל מדריד. לא, לא, לא מדובר בסתם שחקן סתמי, רק עם שם ארוך, אלא באיזה אחד עם כינוי מעט יותר קצר - קאקה. בניגוד לשאר 20,000,000,000 השמועות שמתפרסמות מדי יום באמצעי התקשורת בנוגע להחתמות כאלה ואחרות, נראה שבמקרה הזה זה רציני. עד כדי כך שהרופא של ריאל בא לעשות לקאקה בדיקות רפואיות, מה שאומר די הרבה, אפשר לומר.

 

באופן טבעי, קל מאוד להגיד שהחתמה כזאת תגמור את מילאן ותפגע מאוד ברוסונרי. לא בהכרח. מילאן עברה בשנים האחרונות תהליך של שובע ומיצוי במערכת, שהשפיעו גם על קאקה, שאחרי העונה היוצאת מן הכלל באירופה לפני שנתיים דרך במקום. דווקא החתמה כמו של קאקה תיצור זעזוע שמילאן צריכה. לא בטוח שזה השינוי הנכון, עושה רושם שקאקה הוא לא הבעיה במילאן, אבל זה יצור שינוי, לכאן או לכאן. זה מעיר את הקבוצה.

 

לא מן הנמנע שדווקא מעבר של קאקה לריאל יוריד את הלחץ שיש על שחקן מסויים. זאת אומרת, עזיבה של קאקה תגרום לכך שהלחץ יתחלק בין כמות גדולה של שחקנים ולא על כתפיים של שחקן אחד.

 

עזיבה של קאקה אולי גם תסמל את העברת ההגה לידיים של אלשנדרה פאטו. עד היום ריקארדו איזקסון דוס סאנטוס לאיטה היה הכוכב המילאנזי, כשהחתמתו של פאטו הצעיר לפני שנתיים היה כחלק מחשיבה לטווח ארוך - כשקאקה יעזוב הוא יהיה בעל הבית. עכשיו זה קורה, ועכשיו גם מגיע המבחן הגדול של החלוץ הברזילאי הצעיר.

 

שיהיה ברור, מילאן עדיין לא יכולה לשים את כל הלחץ על פאטו, אבל דווקא עכשיו, אחרי עזיבתו של מס' 22 באדום-שחור, הוא ייקח אחריות על הקבוצה, כי על זה בונים שיעשה במילאן.

 

כדי לעשות שינוי מילאן הייתה צריכה איזה זעזוע. עזבו איזה, קודם כל לעשות מהלך, איזה שינוי, שאולי יביא לתפנית, אחרי שמאז 2004 מילאן לא לקחה אליפות וגם לא מתמודדת עליה אף שנה. קאקה אולי לא היה הגורם ההורס, אך סוף עידן קאקה אולי יהווה שינוי בשביל הרוסונרי.

 

דווקא שינויים כאלה, עזיבות והחתמות גדולות, שנראות לכאורה קשות עבור מועדון יכולות לעשות זעזוע. לא הלך, קאקה דרך במקום וכך גם מילאן - ואולי דווקא בלי כוכב ספציפי מילאן תחזור לפסגה.

 

מבחינת קאקה, המעבר הזה יכול להיגמר כהצלחה גדולה וגם יכולה להיגמר ככישלון גדול. אם יצרפו אליו את ריברי, רונאלדו או עוד שחקן בסדר גדול כזה - זה לא יעבוד. הגלאקטיקוסים של העבר לא הוכיחו את עצמם. מילאן של השנה, למשל, בנתה התקפת מפוצצת וגמרה בלי כלום. לעומת זאת, אם יבנו את ריאל סביב קאקה זה יכול לעבוד מצויין. קאקה הוכיח במילאן בליגת האלופות שהוא מסוגל לסחוב קבוצה. הוא יוסיף ברק ויכולת אישית שאין מספיק בקבוצה הזאת. מבחינתו שלו, במילאן זה פשוט לא עבד - ובספרד זאת תהווה התקדמות עבורו. גם ריאל, כמו קאקה, מחפשת להוכיח את עצמה מחדש.

 

המעבר הזה, כמו כל מעבר גדול, הוא מבחן מסויים: האם מה שמנע מקאקה לפרוח בשנתיים האחרונות זה המיצוי במילאן, או שאותו שחקן מדהים של 2006 פשוט עבר את שיאו. האם הבעיה הייתה במילאן או בו. זה לא שקאקה היה חלש, אך הוא לא הגיע עם מילאן לכלום.

 

מבחינת ריאל, פלורנטינו פרז, זינאדין זידאן ומנואל פלאגריני יצטרכו להחליט האם הם בונים קבוצה סופר מוכשרת ועם פוטנציאל גבוה, עם סיכויים טובים להצליח, סביב קאקה ועוד חיזוקים נכונים בעמדות הבעייתיות (עמדת המגן השמאלי, הקשר 50/50 ושחקן נוסף במרכז ההגנה) - או שהם בונים קבוצה מפוצצת כשרון, שמבוססת על כישרון רב אבל עם פוטנציאל "גלאקטי" אך סיכויים נמוכים, שמבזבזת כסף על כוכבים שתופסים משבצת דומה - במקום להשקיע במקומות הבעייתים. בינתיים נראה שפרז רוצה את האופציה השנייה ופשוט לא למד מטעויות העבר. אם זה מה שיקרה, אפשר לומר שאחרי שבשנים האחרונות ברצלונה הייתה הקבוצה המוכשרת וריאל היעילה - הסיפור משתנה. זה, כנראה, לא אומר טובות על ריאל, שדווקא עם קבוצה יעילה, מאוזנת, שלא מבוססת על כישרון יוצא דופן, הצליחה לקחת אליפות בעונות הקודמות.  

  

2) תקדים פפ גווארדיולה הולך ותופס תאוצה. מאמנים צעירים וחסרי ניסיון, שמקבלים את הבמה בעיקר בגלל הזכרון המוצלח מהם ככדורגלנים. כך היה עם גווארדיולה, באנגליה עם רוי קין, אלן שירר וג'יאפרנקו זולה, ועכשיו במילאן, עם לאונרדו. מילא מאמנים שמקבלים את ההזדמנות בניוקאסל, אבל בקבוצות כמו מילאן וברצלונה זה מפתיע יותר.

 

צריך להיות זהירים בנושא לאונרדו. הוא עוד לא התנסה בתפקידו ולא ברור אם יהיה מאמן טוב או לא. קל להגיד שאין לו את הניסיון, אך גם לפפ גווארדיולה לא היה. דווקא החתמה של מאמן שעוד לא הגיע לגיל 40 יכול להעיד על תהליך הצערה וחשיבה לטווח ארוך במילאן. זה צריך לבוא קודם כל בסגל השחקנים, אבל החתמה של מאמן בן 39 יכולה להוות התחלה לשינוי בחשיבה במילאן. זה הימור, אבל כדי לחזור לפסגה צריך להמר לפעמים. לא בטוח שזה יצליח, אבל בטוח שלאונרדו חייב לקבל את הזמן לפני שיוצאים במסקנות, לכאן אן לכאן. בכל מקרה, צריך לשים בצד את תפקידו כמנהל טכני - מאמן זה תפקיד שונה לחלוטין, וגם אם ללאונרדו היה חלק מהסגל של העונה האחרונה, שלא הצליח, זה לא אומר שום דבר עליו כמאמן.

 

3) ע"פ המתסמן, בן סהר יחתום באספניול. טוב או רע? קודם כל, אספניול רוצה לקנות את בן סהר, וזה כבר חיובי מבחינת סהר. בשנים האחרונות סהר עבר מקבוצה לקבוצה כמושאל ולא מצא את מקומו. לסהר אין מקום בסגל של צ'לסי, ולכן הוא בעצם שימש כעוד שחקן שצ'לסי יכולה להחזיק, מבלי לבנות עליו באמת. סהר צריך למצוא מקום קבוע ויציב. מה זה עוזר שהוא הציג יכולת טובה בדה חראפשחאפ כשמיד בסיום העונה הוא שוב עוזב? הדרך היחידה בה הוא יוכל להתקדם היא מכירה. אספניול היא ללא ספק התקדמות משמעותית, אך יש שתי שאלות שסהר צריך לשאול את עצמו לפני שהוא נמכר לאספניול, החלטה משמעותית לקריירה  של סהר:

 

 1) האם הוא חושב שהוא יכול להתאים לליגה הספרדית? הוא שחקן שמבוסס על כוח ופחות על טכניקה, שמתאים יותר לאנגליה מלספרד.

 

2) האם הוא רואה את עצמו מקבל דקות משחק באספניול? בצ'לסי ובפורטסמות' הוא לא קיבל דקות משחק, וכדי להתקדם ברמות האלה הוא יהיה חייב למצוא דקות משחק. אם סהר רוצה לעשות את ההתקדמות הזאת לליגה הספרדית הוא צריך לבדוק האם הוא רואה מצב בו הוא מקבל דקות משחק בקבוצה בה משחקים ראול טאמודו וראול גארסיה,שחקנים ברמה גבוהה בהרבה מסהר.

 

סהר רשם חצי עונה מרשימה בהולנד, אבל זה לא אומר שהוא יצליח בליגה הראשונה באנגליה או בספרד. הכי חשוב מבחינתו זה למצוא קבוצה שתקנה אותו והוא יודע שהוא יוכל לקבל בה דקות משחק משמעותיות, גם אם זה אומר להישאר בליגה קטנה יותר ובקבוצה פחות טובה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר