מס' צפיות - 274
דירוג ממוצע -
"הגמר שכולם חיכו לו"... כן, ממש...
על הסיבות האפשריות לטירוף פה לקראת הגמר הזה מאתמול. נהנו : אלה שעשו מזה כסף. והשאר ?!
מאת: הלל אקוטונס 28/05/09 (22:41)

הספורט העולמי -במיוחד בענפים הסו-קולד "בכירים"- מעורב בשנים האחרונות כסף גדול, שלא לומר כסף ענק; מרגע שהובן הפוטנציאל, נערכו שינויים אדירים במבנה הגביעים באירופה (גביע אופ"א עבר מספר שינויים ויהפוך בשנה הבאה למעין "ליגה אירופאית"; גביע אירופה לאלופות, ששוחק עד ראשית שנות התשעים בשיטת נוק-אאוט עד הסוף, הפך מאז למעין תחרות קבועה בין ארבע נציגות אנגליה, ארבע נציגות ספרד וארבע נציגות איטליה), במתכונת השידורים ובמיוחד בתדירותם.

רק מה : מלבד הטוב (המועט), ציבור האוהדים הרחב והפשוט ראה מכל הסלט הזה בעיקר פירורים - מחירי הכרטיסים האמירו לסכומים בלתי נתפסים (800 ליש"ט לכרטיס במקום סביר, במשחק של צ'לסי מול ברסה בחצי הגמר השנה !), למשחקים מסויימים ניתן לרכוש כרטיסים רק לאחר הגרלות מסובכות באינטרנט (מאז מונדיאל 2002 ביפן ובקוריאה ואילך) ואין בימינו אלא להודות, שאפילו ענפים "שצמחו מהעם" -בפרט כדורגל וכדורסל- למעשה נגזלו ממנו לרווחת המארגנים -שמשלשים לכיסיהם סכומים אגדתיים- ולטובת בעלי היכולת -המכונים "קהלי רולקס" במקומות מסויימים- שעבורם - כרטיס בעשר או כרטיס במאה, זה לא ממש משנה. באסה.

מה שאותי מעניין לדעת, בהקשרו של גמר הצ'אמפיונס ליג מאתמול, שהפגיש אמנם את אלופת אירופה היוצאת -מנצ'סטר יונייטד- עם הקבוצה החמה ביבשת העונה -ברצלונה- הוא : מה לנו ולכל זה ? מה 'הקשר הישראלי' ? מה דין שמיטה להר סיני ?! אפילו זהות המתמודדות, עם כל הכבוד לאהדה הרבה שלה זוכות שתי הקבוצות ברחבי העולם וגם אצלנו - אי אפשר להבין את הטירוף התקשורתי לפני/בזמן/ואחרי המשחק, את הפרומואים הבלתי-נגמרים, את השינויים בלו"ז שנתבקשו לבצע זוגות לקראת חופתם וגם לא את ההתארגנויות אד-הוק של כל-מיני 'יזמים', שפתחו אתרים שלמים לצפייה בצוותא ('פסטיבל הנמל' בתל-אביב, 'פסטיבל הבירה' בבית הנגב). כדורגל-כדורגל, אבל ראבאק ?!

האם זהו תוצר של ה"מוכרחים להיות שמיייח" המוכר במחוזותינו ? אותה טענה רווחת שלפיה - כל כך חרא פה, שכל סיבה למסיבה היא טובה וראויה, לא חשוב על מה ולמה ? דווקא יש מצב : אני מנסה לשחזר פה את הטיעונים הרבים שבעתיים לא מופיעים לי תלמידים לשיעור - וחיוך רחב ומריר מתפשט על פניי... בראשית זו הייתה המימונה, ומאז יש גם את ה'הודידה', את ה'תימנידה', את ה'טונשידה' ושלא להזכיר גם את הסילבסטר, הפסחה ולאחרונה אפילו את 'ליל כל הקדושים'... אמנם סביר שחיים בינינו כמה וכמה לא יהודים, אבל אם מחליטים פה שכולם חוגגים את החגים של כולם, לפחות תקבעו אותם במקביל, אחרת אף אחד לא יעשה פה שום דבר מלבד ארוחות שחיטות וסתלבט בים... 'עיד-אל-פיטר' מישהו ?!

רק מה : מנסים לצייר לנו תמונה כאילו "כל העולם בטירוף" וזה פשוט שקר מוחלט ! אני מחזיק כעת בידיי שני מגזיני-כדורגל מהמובילים והמוכרים באירופה, "אונז" ו"פראנס פוטבול" הצרפתיים, אני מתרשם 'מאווירת החג', אבל אין שם שום דבר שמזכיר "must see" או משהו דומה; ולכאורה - עוד אמורים להיות להם 'אינטרסים מיוחדים' לחפור עם המשחק הזה, לצרפתים האלה, עם שלושה שחקני נבחרת בשתי הקבוצות... אני רק חושב מה היה קורה במצב כזה אצלנו... חבל"ז !

סה"כ, אני די מרחם עלינו. אנחנו כל כך רחוקים פיסית מאירופה וכל כך מרוחקים ממנה ב-810 בחינות בערך, שכל סיבה מטומטמת להכניס את עצמנו "לקהילת היורו", אפילו לתשעים דקות וקצת זמן-פציעות, נראית לנו מצויינת. במקום לעשות צעדים בכיוון של הצטרפות אמיתית לקהילת העמים המפותחים -למשל : להשקיע בספורט מתוך הבנה שספורט הוא תרבות- אנחנו מעדיפים תמיד את הדרך העצלה ואפילו הדפרי"ת של רביצה כרסתנית עם עוד כמה אלפי מכוערים כמונו, אגב גמיעת בירה ופיצוח גרעינים מצ'ואיסטית ולפנטז על ליונל מסי משחק בבית"ר...

הכותב הוא מנהל התחום החינוכי ויועץ טיולים בחברת "טללים תיירות חינוכית". מורה לגיאוגרפיה, הסטוריה ומורשת בתיכון המקיף א' באר-שבע. נשוי ואב לשניים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
לא מסכים...
hfhjjsd 31.05.09 (20:24)