מס' צפיות - 298
דירוג ממוצע -
הועדה לחקר כשלון המונדיאל מציגה: מסקנות אישיות
מאת: בריטמר 03/04/09 (11:16)

הנה עקרי מסקנות הועדה לבדיקת הכשלון בהעפלה למונדיאל:
1) קשטן חייב ללכת הביתה.
2) חייבים ללכת על התקפה.
3) אסור לשחק על כדורי גובה.
4) בירם כיאל לא שווה נבחרת.
5) יש לנו נבחרת מצויינת. ההדרכה לוקה בחסר.
6) ישראל לעולם לא תעלה למונדיאל כל עוד יעמוד מאמן ישראלי על הקווים.
7) מותר וחובה לפטר מאמן באמצע קמפיין, בעיקר כשיש עוד סיכוי לתקן.
8) חייבים להעביר את הנבחרת תהליך של הצערה.

  

והנה הפירוט: קשטן חייב ללכת הביתה. דרור קשטן הוא מאמן אידיוט, מיושן וחסר ברק בהתקפה. היום חייבים יצירתיות בהתקפה, ולנבחרת של קשטן אין שום דבר שקרוב לזה. תחת הדרכתו ישראל משחקת בונקר, או לטענתו "4-3-3". שקרן אפס. שחקני ההתקפה עסוקים בהגנה ומותשים כשצריך אותם. אין הסקת מסקנות שאפילו ילד יכול להסיק. קשטן בוחר בשחקנים לא רק מסיבות מקצועיות.

 

קשטן נכשל והפסיד ב-3 משחקים, מה שאף מאמן לא "הצליח" לעשות לאחרונה- לאנגליה, קרואטיה ויוון. נבחרת ישראל לא ניצחה בביתה אף נבחרת "גדולה" כמו "אריות שוויץ" או "היינו פעם אלופי אירופה- יוון". בסופו של יום, עוד שנה אף אחד לא יזכור שהיה קמפיין כזה, ושהייתה הזדמנות שבורא עולם הניח על מגש של זהב לעלות למונדיאל ולשמח את תושבי ישראל. לא בושה להגיד "נכשלתי" ולהיות פטריוט אמיתי ולתת למאמן אחר את האופציה להעלות אותנו למשהו.

 

לא מאוחר, עוד יש סיכוי לעשות משהו בקמפיין. אתה לא תצליח בזה. חייבים ללכת על התקפה. נבחרת ישראל יכולה להבקיע שער אחד לפחות, בכל מגרש. כשהנבחרת משחקת בונקר ומקווה לא לספוג, היא תמיד סופגת. חייבים לייצר הזדמנויות ובכך להלחיץ את היריבות, ולמנוע משחקני ההגנה שלהם מלתמוך בהתקפה- מה שבד"כ מוביל לספיגה. חייבים לעבוד על היצירתיות בהתקפה ולתת לאיכות של השחקנים שלנו ביטוי, והם איכותיים.

 

כבשנו 2 שערים במגרש קשה מאוד- בדבלין מול קרואטיה. כשאנחנו חושבים התקפה- וזה, לצערנו, רק כשאנחנו עם הגב לקיר אחרי ספיגה, אנחנו כובשים. עלה כבר למעלה, יוסי! אסור לשחק על כדורי גובה וכדורים ארוכים. 90 אחוז מההתקפות שלנו נהרסות כשאחד המפגרים על הדשא חושב שהוא צ'אבי ומנסה לשלוח כדור ארוך על הגובה או סתם כדור גובה. אין לנו בהרכב אף שחקן שיודע להרים- ורמוט הוא היחיד בסגל שכל הגבהה שלו יוצרת מצב, יש לנו בארץ עוד כמה כאלה, בן שושן, שפונגין, יצחקי וברוכיאן מרימים לא רע בכלל. אבל זה לא מספיק, ובטח לא כשאין שחקנים פיזיים וגבוהים שיודעים לנגוח. כשאנחנו משחקים על הקרקע, הצד החזק שלנו שנובע מהטכניקה הגבוהה של השחקנים שלנו, אנחנו יוצרים מצבים, וכובשים.

 

בירם כיאל לא שווה נבחרת. הנבחרת היא לא מקום לנסיונות. יש שחקנים עם עצבי ברזל שנולדו לגדולות ויש שחקנים שהילד שבהם ישאיר אותם בארץ, לא משנה כמה הם טובים. בירם כיאל הוא לא שחקן טוב. הוא השחקן הכי אוברייטד בארץ. המון פאולים, יותר מדי אגרסיביות, פאניקה וקצת מאוד כדורגל. שכטר גם הוא עוד ילד. לשחקנים מהסוג שלו צריך לתת להשתפשף מול נבחרות קטנות. אם כבר לשפשף שחקנים (לצערנו הניסיון נצבר רק בנבחרת כי גם הקבוצות לא מגיעות לכלום באירופה) אז ללכת על שחקנים שיש להם עתיד ענק כמו לדוג' גיא אסולין, תראו אותו משחק בבארסה ב' ותבינו. ואם הוא טוב בשביל להתאמן עם בארסה שנראית כקבוצה הטובה בהיסטוריה, הוא בהחלט מספיק טוב כדי להחליף שחקן ספסל כושל במכבי חיפה ה"גדולה".

 

אין טעם ללכת נגד העובדות- כיאל לא נתן משחק טוב אחד, לא בחיפה ולא בנבחרת. גם טועמה לא שווה נבחרת. גם קוזוקין עדיין לא מוכן. צריך להיות בוגר ולהבין את האחריות שעל כתפיך כדי להיות שווה נבחרת. יש לנו נבחרת מצוינת. הבעיה היא המאמנים. נבחרת ישראל היא נבחרת מעולה. להירגע, לא ברמה אירופית גבוהה אבל היא בהחלט שווה מקום ראשון בבית כזה. מקום שני זה כישלון. בניון, בן חיים, אוואט, קינן, אלברמן, סהר- איזה שחקנים.. פשוט מצוינים ולכולם יש מקום בהרכב של כל קבוצות הדרג השני באירופה. הם יכולים בלי שום בעיה להוביל את הנבחרת להישגים מדהימים, כמו ה- 5:0 מול אוסטריה. כל מה שצריך הוא מאמן שידע לומרף אתם שווים ניצחון, אל תחזרו בלעדיו. אחד שהשחקנים יילחמו וישקיעו בשבילו, שיפחדו על מקומם בהרכב, ושלא יעזו לעשות שטויות.

 

מאמן שיאמין בהם ולא ימכור שקרים לתקשורת ויירד על שחקניו בפומבי. קשטן רחוק מזה, גרנט גם. אף מאמן ישראלי היום לא יענה על הדרישות. רק מאמן זר וצעיר, רצוי עם תשוקה לכדורגל התקפי והערכה למדינה- לא לותר מתיאוס, יותר בכיוון של לואיס פרננדז. ישראל לעולם לא תעלה לשום טורניר נחשב עם מאמן ישראלי. המאמנים הישראלים לא טובים מספיק בשביל לקחת קבוצה בלי ניסיון ולהחדיר לה רוח חיים, שמחה אמונה והקרבה. הם גדלו איתנו בביצת הלוזריות וההסתפקות בתיקו, הפחד מה"גדולות" וקדושת המשחק ההגנתי. כשאתה רואה כל שבת קבוצות של לחמן-תן-מכות ושל גוטמן-אתה-חלוץ-מה-לעזאזל-אתה-עושה-בהתקפה-רד-למטה או של אלישע-תיקו-טוב-לי-לוי ועוד מאמנים כושלים, מישהו באמת מצפה ממך לדעת מה זה התקפה? שתעריך קבוצה כמו ברצלונה שמשחקת על כל הקופה? איכס! למה? אם היה אפשר היינו שמים שני שוערים. הלקח הכי גדול- צריך לפטר מאמן כושל גם באמצע קמפיין. לוזון וקודמיו פחדו להודות במינו מאמן לא מתאים לנבחרת. הם לא מסוגלים בגלל מגבלות אגו להודות בטעות. לנו זה עולה פעם אחר פעם בכישלונות.

 

"כל עוד הנר דולק אפשר לתקן" אמר פעם יהודי טוב. כל עוד יש אופציה לעלות- תתקן מה שעשית. תפטר מאמן שלא מוכיח שהוא בדרך הנכונה. וקשטן רק הרס. אם אחרי הכישלונות מול אנגליה וקרואטיה בתחילת הקדנציה היה לוזון אומר "די!" ומביא מאמן נורמלי, היינו היום ששים ושמחים אחרי 4-1 על יוון ומקום ראשון בבית הקל בהיסטוריה. אבל האגו.. אוי האגו. חייבים להעביר את הנבחרת תהליך של הצערה. נבחרת ישראל הנוכחית כשלה.

 

שני קמפיינים ברציפות לא הייתה תוצאה אחת מרטיטת לבבות שתיזכר בעוד עשרות שנים כמו אוסטריה, צרפת וכו'. איך אפשר לחשוב שהשחקן הטוב, אולי, בתולדות הכדורגל הישראלי, בניון, לא יגיע לקמפיין גדול עם הנבחרת?! זיו, סבן, בן דיין, גולן וברדה פשוט לא הצליחו. צריך להכניס לאט לאט לעניינים את שחקני העתיד- ברוכיאן, יצחקי, בן- שושן, שכטר, בוזגלו, רפאלוב, ורמוט, שפונגין, שטרית וכו'. וכמובן את הליגיונרים הצעירים ובראשם שחקנה של ברצלונה, גיא אסולין. צריך לבנות עכשיו את הקמפיין הבא. אין זמן לבזבז. אם רק לוזון יפנים את המסקנות אני מוכן להתערב שלא נהיה תלויים בהגרלה ובכשלונות של נבחרות אחרות, וכבר בקמפיין הבא נעלה ונפתיע גם שם. בתקווה לעתיד טוב יותר, התקפי יותר ומעורר גאווה, אנו, חברי ועדת בריטמר לבדיקת כישלונות הנבחרת בהעפלה למונדיאל, מאחלים לכם לילה טוב!

הכותב הוא בלטמר בריטו, חובב ספורט ופוליטיקה שאוהב לפרשן כל דבר בתחומים האלו

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר