מס' צפיות - 285
דירוג ממוצע -
סודות הטייטס
מכבי ת"א והפועל פ"ת נפגשו, ואחרי שברבע השעה הראשונה התעסקו יותר בליבוש וביקורת אופנה, שיחקו גם כדורגל: מכבי ניצחה וממשיכה בכושר הטוב בזכות השיפור של שחקני המפתח שאיכזבו במשך כ-20 מחזורים; נראה שמכבי עברה זעזוע, עכשיו מגיע מבחן ההמשכיות שלה שיבדוק כמה הוא רציני. פ"ת? תלות יתר בויזה, אבל לפחות אבו חצירא חזר לכבוש ואולי גם הביטחון שלו יחזור.
מאת: עמנואל שלמון 16/03/09 (01:28)

מכבי ת"א (מקום תשיעי, 23 נק') והפועל פ"ת (מקום שמיני, 25 נק') נפגשו שלשום (שבת) במסגרת המחזור ה-23 של ליגת העל בכדורגל, כשהמנצחת תברח ממאבקי התחתית.

 

הפועל פתחה טוב יותר, בזכות משחק טוב של האגף הימני, אך אחרי כ-8-9 דקות המשחק החל בהדרגה לתפוס קצב שני: יותר הנעת כדור של מכבי, יותר תרומה של צד ימין של מכבי ובראשם מאור בוזגלו. במהלך רבע השעה הראשונה המשחק נעצר הרבה, בעיקר בגלל שהחוקה הייתה נגד הטייטס של שחקני הפועל פ"ת ובגלל שהשופט אלון יפת החליט להיות מבקר אופנה ופתאום כולם נזכרו שגם הם עוברים על החוק.  אחרי שב-27 הדקות הראשונות ראינו קצב מהיר אך חסר מצבים מהלך קבוצתי מרשים של מכבי נגמר בשער מקרוב של מאור בוזגלו, אחרי מסירה של גיז'רמו ישראלביץ'. ו-1-0 צהוב כחול.

 

פ"ת לא הספיקה להתאושש, וזה כבר 2-0. יובל שפונגין, המגן המכביסטי, הרים כדור, ישראלביץ' התרומם מצויין ובשניים-שלושה מצבים מפתיחת המשחק מכבי כבר עם שני שערים. הפועל לא השתפרה משמעותית, ובמקום ללחוץ חזק עם כל הקבוצה - הפועל פ"ת התבססה על מתפרצות וכדורים ארוכים.קבוצה שרוצה לרדת למחצית בפיגור מינימלי לא יכולה לתקוף רק דרך מתפרצות, בטח ביום בו החלוצים חלודים כ"כ. מכבי ת"א יורדת למחצית כשהיא ביתרון ביכולת ובעיקר בתוצאה.

 

פ"ת הכניסה במחצית את החלוץ הצעיר ארמון בן נעים במקומו של חן עזריאל, אבל לא כ"כ מהר השיפור הגיע, ובדקות הראשונות המשכנו לראות את מכבי ת"א עדיפה ותוקפת יותר. באזור הדקה ה-55 חל השינוי, לאט-לאט זה הפסיק להיות רק ג'וניור ויזה - וגם אבי ריקן, חבייר ספאדס ושמעון אבו חצירא התחילו לשחק. פ"ת סיכנה בעיקר דרך קרנות, אך דרוגלסאב יבריץ' חזר לכושר  והדף את כל כדורי הגובה של פ"ת. בסופו של דבר, פ"ת התייאשה, הפסיקה לתקוף וגם קצב המשחק ירד משמעותית, אולם דווקא אז, עמוק בתוספת הזמן, פ"ת צימקה ל-2-1, מרגליו של אבו חצירא. בסיום 2-1, ניצחון מוצדק למכבי, שממשיכה את היכולת הטובה מהמחצית הראשונה בדרבי.

 

מכבי ת"א:

 

מכבי אולי לא הייתה טוב יותר בדקות הראשונות, אבל ככל שהמשחק הפך למהיר יותר - היא נכנס לעניינים. הנעת הכדור שלה הייתה מהירה מאוד, בזכות יכולת מצויינת של מרכז השדה של מכבי, בראשותם של ישראלביץ' ודולי ג'ונסון. מכבי שיחקה בעיקר ימינה וניצלה את היום הטוב של בוזגלו והחולשה של פ"ת באגף השמאלי. ישראלביץ' הניע את הכדור מהר מצד לצד וג'ונסון דווקא הלך על מסירות קצרות ואחראיות. למרות מחצית חלשה של מגרלשווילי - למכבי היו מספיק אלטרנטיבות. ההתקפה ניצלה את ההזדמנויות שלה בצורה מצויינת והעבודה הטובה של הקישור ההתקפי חיפתה על חיסרון בחלוץ. ההגנה? היא הייתה החולייה הפחות טובה, אבל העבודה המצויינת של ג'וניור ויזה והיכולת הטובה של איגור טומאסיץ' ושירן ייני במשחק ההגנה שמרו על רשת נקייה.

 

מכבי פתחה טוב את המחצית השנייה, בעיקר בזכות השיפור ביכולת של מגרלשווילי ושיתוף הפעולה בינו לבין ישראלביץ'. אחרי כ-10 דקות היא ירדה למגננה, והסתמכה על היתרון היציב שהיה לה. היא הצליחה לעבור בשלום את הדקות של פ"ת ואת השיפור ביכולת של מספר שחקנים, וגם את הבעיטות הרבות שנבעטו לכיוונו של יבריץ'. במחצית השנייה להגנה הייתה יותר עבודה, שבעיקר הייתה צריכה להתגונן מפני המצבים הנייחים של פ"ת. רוב הכדורים נהדפו ע"י יבריץ', מכבי ידעה לשמור על התוצאה, והכניסות של שבחון ואסוס כמחליפים הוסיפו רעננות למתפרצות. השער נכבש מטעות בהגנה, אבל זה כבר היה מאוחר מדי.

 

אגף ימין של מכבי היה האגף החזק שלה שלשום: שפונגין נתן דקות מצויינות בשני צדדי המגרש - הוא להתקפה והרים הגבהות מסוכנות, כולל בישול השער השני של מכבי, ובהגנה הייתה לו במחצית השנייה הרבה עבודה: לסגור את אבי ריקן המסוכן; מאור בוזגלו הגיע בשיאו, כבש והיה המוציא לפועל בהתקפה מכבי.

 

מרכז השדה היה ביום טוב גם הוא: דולי ג'ונסון וגיז'רמו ישראלביץ' נמצאים בכושר מעולה עוד משבוע שעבר; משה מישאלוב הוצב כקשר אחורי, ולמרות שהוא עדיף כבלם - הנוכחות של איפשרה לג'ונסון להיות משוחרר מתמיד.

 

אחד הדברים הבולטים במשחקים האחרונים של מכבי ת"א הוא היכולת במחצית הראשונה: גם בשבוע שעבר בדרבי וגם אתמול מכבי הגיעה בשיאה למחצית הראשונה. נראה שהם מצליחים לעלות למשחקים עם יותר התלהבות ולעלות ראשונה ליתרון. נגד הפועל ת"א זה לא הספיק מסיבות אחרות, אבל אתמול מכבי הצליחה לכבוש שני שערים תוך כמה דקות ולגמור את הסיפור באופן מעשי. היכולת של מכבי אתמול במחצית הראשונה איפשרה לה להוריד את הקצב במחצית השנייה מבלי לאבד את היתרון.

 

ההגנה לא הייתה ביום מדהים, אך הצליחה לא לספוג עד שהמשחק כבר היה בגארבג' טיים והציגה את איגור טומאסיץ' ביום הכי טוב שלו העונה (לא שזה קשה). יבריץ' תפס יום טוב, אך הדבר הכי משמעותי הוא השמירה על ג'וניור ויזה: ויזה הוא שחקן המבוסס על מתפרצות ומעבר מהיר להתקפה - ברגע שעוצרים אותו בעבירה מהירה גם מנצלים את היתרון המרכזי עליו, שזה היכולת הפיזית, וגם עוצרים אותו מלצאת למתפרצות מהירות. ברגע שעוצרים אותו בעבירה - כל ההתקפה נתקעת, הגנת מכבי מתארגנת מאחור - ולויזה הרבה יותר קשה לייצר משהו. לא סתם ויזה הוא מקום שני בסחיטת עבירות- הדרך היחידה להתמודד איתו היא לעשות עליו עבירות מהירות ולעצור את ההתקפות המהירות שלו.

 

הקישור של מכבי ניצח לה את המשחק. היכולת הטובה של בוזגלו, ישראלביץ' וג'ונסון עשתה את ההבדל עבור מכבי אתמול. ופה נמצא השיפור במשחק של מכבי: אותם שחקנים שהובאו תחת ציפיות גבוהות, שהיו אמורים להוביל את מכבי העונה והיו חלשים מאוד ברוב המשחקים נמצאים בכושר הכי טוב שלהם העונה. ברגע שמאור בוזגלו, ישראלביץ', ג'ונסון וטומאסיץ' משחקים כמו שהם שיחקו שלשום - אנחנו רואים מכבי אחרת לחלוטין.

 

מכבי הניעה שלשום כדור מהר מאוד במחצית הראשונה. כל המשחק שלה היה מהיר, והיא הצליחה לייצר מסירות קצרות ומהירות. פעם אחרי פעם היא מצאה חורים באגף שמאל של פ"ת, שיחקה על האגף הזה - וגם שני השערים הגיעו מהאגף הימני שלה.

 

אבי נמני עלה בהרכב מעט בעייתי, עם משה מישאלוב בעמדה הלא מתאימה לו כקשר אחורי ועם יברויאן כחלוץ יחיד, בלי תמיכה של עוד שחקן שיכול לשחק כחלוץ כמו סקוט סילי, כשבעצם מאחורי שלושה קשרים התקפיים - אולם אפילו לא חלוץ אחד. מעבר לכך, לא ברור למה הוא השאיר את איליה יברואין על המגרש עד הדקה ה-81, למרות שיברויאן סגר את אחד ממשחקיו החלשים העונה; ועם זאת, חייבים להחמיא לו על השיפור בהתלהבות של שחקני מכבי וביכולת הקבוצתית. נראה שהקבוצה הזאת חטפה על הראש ועברה את הזעזוע שלה - גם בדרבי, למרות ההפסד, ראו קבוצה שבאה לתקוף ומחפשת את הניצחון. מעבר לכך, חייבים להעריך גם את ההתפשרות שלו ואת זה שהוא לא התנקם לג'ונתן אסוס ולמרות בעיות המשמעת הרבות של הצרפתי הוא החזיר אותו לסגל בעקבות התנצלותו ואף העלה אותו כמחליף.

 

בכלל, למרות ההתפרצות שלו בשבוע שעבר בדרבי - יש תחושה שבשבועות האחרונים נמני קצת נרגע. זה התחיל במכתב ההתנצלות, מה שעדיין לא מצדיק ויתור על עונש, המשיך בהתפשרות שלו לגבי אסוס. נראה שגם נמני קצת התעורר, למרות שעדיין לא ברור למה צריך לתת כל כך הרבה צ'אנס ליברויאן. במשחק הבא הוא חייב לפתוח על הספסל.

 

בכל מקרה, שלשום נמני הכניס את אסוס ושבחון, שני חילופים שעזרו הרבה למכבי: מאחר ומכבי התגוננה ברוב הדקות של המחצית השנייה, היא הייתה צריכה שחקנים שיכניסו התלהבות מהספסל, יוציאו את המתפרצות של מכבי קדימה ואולי ייצרו את השער השלישי של מכבי.

 

המצטיין במכבי היה גיז'רמו ישראלביץ'. ישראלביץ' המשיך את היכולת המרשימה מהדרבי כשהוביל את מרכז השדה של מכבי, אחרי שקיבל יותר חופש מנמני בתפקיד התקפי יותר. הוא היה מעורב בשני השערים, הוא רשם משחק קבוצתי טוב מאוד וייצר לשותפיו לפחות מספר מצבים טובים במהלך המשחק. הוא שיחק טוב לרוחב, בתחילת המשחק עם כדורים לאגף הימני ובסוף המחצית הראשונה ובמחצית השנייה שיתף פעולה יותר עם חיים מגרלשווילי בצד שמאל. השיפור במשחק של מגרלשווילי הוציא משיתוף הפעולה ביניהם הרבה יותר במחצית השנייה, אך בעד מגרלשווילי התחיל לשחק רק במחצית השנייה - ישראלביץ' שיחק כל המשחק. אחרי כמעט שני סיבובים מהגרועים בקריירה שלו - הוא מראה במשחקים האחרונים שיפור משמעותי ביכולת האישית ובעיקר הקבוצתית. הוא מציג טכניקה מרשימה, והיכולת שלו באה לידי ביטוי גם במספרים - אם עד אתמול היה לו בישול ו-0 שערים העונה - אתמול הוא כבש שער ראשון העונה ובישל את שערו השני, כשכבש שער שדווקא לא מתאים לו: הוא, המתנשא לגובה 1.64, התרומם לכדור גובה, הקדים את שחקן פ"ת ונגח לרשת.

 

איליה יברויאן נתן את אחד ממשחקיו החלשים העונה. כל כדור שהגיע לרחבה, כל פעם שהיה צריך אותו ברחבה - הוא נעלם. ההתמקמות שלו הייתה רעה, והמקסימום שלו היה לעזור קצת באגפים ולסחוט עבירה. בשביל מה יש אותו? הרי הוא חלוץ מטרה, והתפקיד שלו הוא להתמקם ברחבה ולחכות לכדורים - אז איפה הוא היה? גם כשהוא קיבל הזדמנות מצויינת הכדור פשוט התבלבל לו בין הרגליים. דווקא בשבוע שעבר, כשחזר אחרי פציעה ארוכה, הוא הציג יכולת טובה והגיע לכמה הזדמנויות, אולם שוב ראינו למה מדובר ברכש מוטעה של מכבי. אם לומר את האמת, בניגוד לבוזגלו ועוד כמה שחקנים, החתמתו נראתה תמוהה מהרגע הראשון וגם הצ'אנסים המוגזמים שקיבל מרב"ש ובהמשך מנמני לא היו ברורים. מי שחשב שהוא טוב מקמאנן מקבל תשובה בימים אלה, כשקאמנן מרשים וכובש שבוע אחרי שבוע בטורקיה, אולי בדרך לאליפות, ויברויאן לא מצליח לתפקד נגד הפועל פ"ת. פה הייתה הבעיה של מכבי ת"א שלשום: הקישור עבד מצויין, הבעיה היא בחוד.

 

למכבי לא היה חלוץ. בכל מקרה, כמו שזה נראה, כחלק מהורדת התקציב והציפיות מכבי ת"א צריכה להחליף את סילי ואת יברויאן ולהביא חלוץ מטרה רעב וצעיר, כחלק מהבנייה מחדש של מכבי. 

 

למזלה של מכבי, היה לה את בוזגלו שישחק כמו חלוץ שני; בוזגלו הוא שחקן המבוסס בד"כ על הדריבל ויכולת הפריצה, אולם שלשום הוא שיחק כמו חלוץ שני, שמחכה לכדורים, נכנס לרחבה, וביום גרוע של יברויאן משמש על תקן המוציא לפועל המרכזי של מכבי. צריך גם לראות איפה הוא קיבל את הכדורים - במרכז; בשער הראשון, למשל, הוא קיבל כדור ברחבה וכבש שער של חלוץ אמיתי. קיבלנו בוזגלו תכליתי יותר, ולמרות שזה לא פתרון קבוע - אתמול זה עבד יפה. בוזגלו המשיך את היכולת מהמחצית השנייה בדרבי, כבש, וגם אם העונה הזאת לא תיחשב כמוצלחת עבורו - אם הוא יציג יכולת טובה עד סיום העונה זה יכול להיות מעודד עבור מכבי לקראת העונה הבאה.

 

דולי ג'ונסון של המשחקים האחרונים הוא שחקן אחראי בהרבה, שכמעט ולא מאבד כדורים, נותן מסירות טובות והופך לבעל בית בקישור האחורי. הנוכחות של מישאלוב עשתה לו טוב עוד יותר, וג'ונסון שיחק כקשר 50/50 ופחות כקשר אחורי. פתאום ראינו ג'ונסון שלא רק מחפה מאחור, אלא משחק בעצמו לעומק, עולה להתקפה, מאיים על השער ומשתף פעולה עם האגף הימני ובראשו מאור בוזגלו. התמיכה שלו בקישור הימני הייתה חשובה מאוד והייתה חלק מהיכולת הטובה של האגף הימני של מכבי.

                              

מי שהרשים זה טומאסיץ'. הוא עמד במקומות הנכונים בהגנה והרחיק מצויין כדורים שהגיעו להגנת מכבי. טומאסיץ' הוא ללא ספק הפלופ הכי גדול של מכבי העונה ואין לו מקום בקבוצה, אבל באופן נדיר הוא הציג יכולת טובה במרכז ההגנה וסגר כמו שצריך גם באגפים.

 

מכבי השיגה 3 נק' חשובות, וניצחון בשבוע הבא על הכח ר"ג כנראה ישאיר אותה בליגה. היא תפתח פער של 12 נק' על פני הכח, ואם אשדוד תנצח את סכנין - אז מכבי יכולה כבר באופן סופי להסתכל על העונה הבאה.

 

ועוד משהו אחד: מה גרם לזעזוע שמכבי עברה? לא נראה שחל שינוי אמיתי במכבי, אך אין ספק שהקבוצה במגמת שיפור. נמני, וזה ייאמר לזכותו, הצליח לגרום לשחקנים לראות את חצי הכוס המלאה אחרי ההפסד בדרבי ולהבין שהעונה הפועל היא לא היריבה של מכבי והיא לא הקבוצה שצריך לנצח (אם שמים רגע בצד את חשיבות המשחק, השנה בין המועדונים וכו'), ולכן צריך להיות מרוצים מהיכולת ביום שני בבלומפילד. נראה שעד שאבי נמני חטף מכל איש מקצוע אפשרי, ועד שהקבוצה הסתבכה לחלוטין - רק אז השחקנים של מכבי התעוררו. אותו דבר קרה גם העונה שעברה - מכבי מתחילה עם ציפיות גבוהות, אך מפטרת בשלב מוקדם בלי שום סיבה את המאמן, שלמרות חוסר ההצלחה של הקבוצה היה צריך לקבל עוד זמן, לאט לאט מידרדרת - ורק אחרי פלוס מינוס שני סיבובים, כשהשחקנים מבינים שהירידה מוחשית - הם מתעוררים. הרי מבחינת חוזק סגל זה כמובן לא המקום של מכבי ת"א, ולכן ברגע שמכבי מתחילה לשחק היא לא מתקשה להישאר בליגה, אבל לוקחים לה יותר מדי משחקים להבין את מצבה.

 

זה מה שקורה למכבי השנה: היו ציפיות יתר מנמני, אולי לא לאליפות אבל בטח למקום סביר במרכז הטבלה, ורק אחרי שמתחילים לדבר ברצינות על להישאר בליגה השינוי מגיע. ההפסד בדרבי עזר למכבי בזה שהוא מצד אחד עודד אותה, בגלל היכולת הטובה, ומצד שני זיעזע אותה, כי זה בכל זאת הפסד בדרבי; יכול להיות שמכבי הייתה מנצחת בדרבי ואז חוטפת אחרי זה באורווה 5 ימים לאחר מכן. במקום זה, מכבי הפסידה וחטפה השפלות מכל מקום - וזה מה שהעיר את מכבי וגרם לה לבוא טובה יותר למשחק שלשום. כלומר, למשחק נגד הפועל מכבי עלתה בהתלהבות לא בגלל שהיא הבינה את מעמדה - אלא כי השחקנים הבינו את חשיבות המשחק ועלו עם מוטיווצייה רבה. הזעזוע הגיע אחרי המשחק, וזה מה שהוביל ליכולת המשופרת במשחק שלשום באורווה. עכשיו יגיע המבחן של מכבי: היא באמת יש שם זעזוע רציני? האם מכבי תוכל לא רק לברוח מהירידה, אלא גם לסיים במקום סביר את העונה (מכבי רק 6 נק' מהמקום השישי, 8 נק' מהמקום החמישי)? האם המשחק נגד פ"ת היה משחק חד פעמי? במילים אחרות: מבחן ההמשכיות. התשובות החל משבוע הבא בוינטר נגד הכח ר"ג. 

 

הפועל פ"ת:

 

פ"ת פתחה טוב ובחלק הראשון של המחצית הראשונה, אך בהמשך נחלשה וירדה למגננה. האגף השמאלי חורר בהגנה פעם אחרי פעם, והיה אחראי לשני השערים של מכבי. הפועל דווקא שמרה על יכולת טובה עד השער הראשון, אבל משם נחלשה מאוד. היא שילמה מחיר על יכולת חלשה של ההגנה, לא לחצה בהתקפה והסתפקה בכדורים הארוכים של ויזה, אבל אבו חצירא ונימבה היו כ"כ חלודים שזה לא יכל לעזור.

 

למרות פתיחה לא טובה, הפועל השתפרה במחצית השנייה. למרות שהיו דקות שהיה נראה שויזה עדיין לבד - עם הזמן ראינו יותר גם מצד שמאל, פ"ת ייצרה קרנות מסוכנות ואולי אף הייתה שווה שער, אך ברגע שזה לא הגיע - פ"ת התייאשה. היא עוד צימקה את התוצאה, מה שלא הספיק, אך יכולה להיות מעודדת מהיכולת של ההתקפה במחצית השנייה.

 

הבעיה של פ"ת הייתה, כרגיל, ההגנה. ההגנה שלה ספגה 31 גולים, מקום עשירי, כשרק הכח ר"ג ואשדוד ספגו יותר. אותה הגנה חוררה פעם אחרי פעם באגף שמאל במחצית הראשונה: אבי ריקן נכנס לאמצע, נשאר ברחבה ולא יצא אל האגף הימני של מכבי, והתוצאה הייתה שלא היה מי שיסגור וילחץ את שחקני מכבי באגף הזה. וזה לא הכל: גם הבלם איציק כהן עשה טעות אחר טעות, כשבשער הראשון לא סגר את בוזגלו ובשער השני איפשר לישראלביץ' הצנום והחלש להוריד אותו לרצפה ולנגוח לרשת. פעם אחרי פעם הוא פספס את השחקנים שהיה צריך לשמור והיה האשם המרכזי בהגנת הכחולים.

 

הקישור לא היה גרוע, אך מול היה היכולת הטובה של ישראלביץ' וג'ונסון - מרכז השדה של פ"ת הפסיד לזה של מכבי ת"א. שני מאצ' אפים מרכזיים היו בקישור - ג'ונסון מול ג'קרידג'ה ו-ויזה מול ישראלביץ'. ג'ונסון ניצח את ג'קרידג'ה, ולמרות שישראלביץ' לא היה טוב מויזה - אסור לשכוח שויזה הוא חלק גדול מפ"ת, ואצל מכבי ישראלביץ' יכול להיות לא טוב - כלומר, בפ"ת יש תלות בויזה, והשוואה בין שחקן של מכבי לויזה היא לא רלוונטית. ברור שויזה טוב, אבל זה בגלל שבלעדיו אין כמעט הפועל פ"ת.

 

וזאת הבעיה של פ"ת: קל מאוד לעצור אותה כי ברור על מי צריך לשמור. ויזה מביא את היצירתיות, המתפרצות וכל המסירות לחלק הקדמי. לפ"ת יש התקפה טובה, אבל בלי ויזה זה לא אותו הדבר, וברגע שאתה אגרסיבי מולו - הרבה יותר קשה לו. פ"ת תלויה יותר מדי בויזה, וגם אתמול בחלק גדול מהדקות ויזה היה לבד בהתקפת פ"ת. כל הניסיונות הרציניים של פ"ת במחצית הראשונה באו אחרי מסירות עומק של ויזה.

 

במחצית הראשונה ההתקפה של פ"ת הייתה לא טובה, בעיקר בגלל החלידות של חלוצי פ"ת. אבו חצירא היה מהוסס, והבעיטות שלו ושל נימבה היו חלשות וחסרות ביטחון; במחצית השנייה ראינו את  אבי ריקן, שעלה להתקפה, הוסיף יצירתיות והגיע לשני מצבים טובים, ואם מוסיפים לזה את השיפור במשחק של אבו חצירא - ראינו התקפה טובה יותר, שהגיעה להרבה יותר מצבים, שלחה יותר שחקנים קדימה, וגם ארמון בן נעים המחליף כמעט כבש.

 

אלי מחפוד עשה חילוף במחצית, אך איחר מאוד בחילוף השני - לא ברור למה הוא חיכה; הקבוצה שלו הייתה בפיגור של שני שערים ולא היה לו מה להפסיד. למה לחכות לדקה ה-72 כדי לעשות חילוף שני, ואז להכניס את אור פיישבין הצעיר? אם אור פיישבין הוא השפן של מחפוד וזלצר - אז חסר לפ"ת בדחיפות שחקן שיעלה מהספסל. אין לה שום עומק.

 

המערך וההרכב של פ"ת הוא מההתקפיים בליגה: נימבה ואבו חצירא בחוד, ג'וניור ויזה כמס' 10 מאחורי החלוצים וחן עזריאל, שהתחיל במחלקת הנוער של בית"ר כקשר ימני אך טוב יותר כחלוץ מטרה, משחק כקשר ימני. כלומר, הרכב שכולל 4 שחקנים התקפיים מאוד עם קשר אחורי אחד; מעבר לכך, מבט על המגנים מראה שהמגן השמאלי (אבי ריקן) הוא בכלל קשר התקפי במקור, וגם אורי אוזן עולה הרבה להתקפה. בעצם, מחפוד משחק בהרכב סופר התקפי - ואז שלא יהיה מופתע שההגנה שלו נראית כמו שהיא נראית.

 

ג'וניור ויזה היה טוב כרגיל; כרגיל הוא הוסיף אנרגיות למשחק של פ"ת והיה דומיננטי מאוד בסביבת הכדור. בכלל, אין הרבה שחקנים בארץ שכ"כ דומיננטיים במהלך כל דקות המשחק כמותו. היצירתיות והיכולת האישית שלו מבריקים; הוא לא אוהב למסור ומחזיק בכדור הרבה זמן, אבל כל מסירה שלו היא משהו מדהים. יש לו טאץ' נהדר וראיית משחק יוצאת דופן, מה שבא לידי ביטוי במסירות שהוא נתן לשחקני ההתקפה אתמול, בעיקר בדקות האחרונות של המחצית הראשונה. לזכותו של ויזה ייאמר שגם בדקות הרבות בהן אחרים בקבוצה לא הרשימו - הוא היה שם ועשה את העבודה.

 

הבעיה היא שלפעמים נראה שויזה מצפה ליותר מדי מהחברים שלו: לדוגמא, כשהוא נותן עקב לאחד משחקני ההתקפה או שהוא מפשק רגליים כדי שהכדור יגיע לשחקן שאחריו זה נראה כאילו הוא מצפה מהם להבין כל מהלך שלו, כאילו הוא חושב שהם יודעים בדיוק מה הוא יעשה - אבל לא תמיד הם מוכנים לפעולות שלו. ויזה הוא שחקן שנמצא בתנועה במשך 90 דקות, וברגע שהשחקנים שסביבו לא בתנועה - משהו בשילוב ביניהם מתפקשש. ועדיין, ויזה של העונה מראה שלמרות שהוא מחזיק הרבה בכדור - הוא יודע לתרום הרבה למשחק הקבוצתי, מה שבא לידי ביטוי גם בארבעה בישולים שיש לו העונה.

 

העונה הזאת מוכיחה שלפחות בקבוצה קטנה יחסית לליגת העל כמו הפועל פ"ת ויזה מסוגל להוביל ולבנות לאחרים הזדמנויות, ויש לו חלק חשוב בעונה הטובה של שמעון אבו חצירא, אבל האם זה יספיק לבית"ר בעונה הבאה, בה הוא אמור לחזור לירושלים מהשאלה? אני בספק גדול.

 

שמעון אבו חצירא היה חלש מאוד במחצית הראשונה, כמו רוב הקבוצה. הוא היה חלוד, הסיומת שלו הייתה חלשה, וגם בתחילת המחצית השנייה נוצרה תחושה שהוא לא עושה מספיק תנועה ושהוא לא מוצא את עצמו על המגרש. היה אפשר לראות את חוסר הביטחון שיש לו, כנראה בגלל בצורת הכיבוש שלו;  אבל אז הוא השתפר, הגיע לשני מצבים טובים ובסופו של דבר גם כבש, שער שאומנם לא שינה הרבה - אך אולי ייתן לו ביטחון לקראת המשך העונה. אחרי שכבש שער אחד בשלושה וחצי החודשים האחרונים - הוא היה צריך את השער שיחזיר לו את הביטחון ואולי יחזיר אותו לעניינים לקראת המשך הסיבוב השלישי. לגבי נימבה, החלוץ השני, אין מה לצפות הרבה: נימבה הוא חלוץ מצויין לליגה הלאומית, אבל לליגת העל הוא שחקן בינוני ומטה, מה שמתבטא גם במספרים שלו - שער אחד בלבד.

 

אבי ריקן הוא עוד שחקן שמושאל מבית"ר (גם ויזה ועזריאל מושאלים מבית"ר), והאמת שהוא דווקא נותן עונה לא רעה: הוא תפס מקום קבוע בהרכב, ולמרות שהיה לו חלק בהגנה העלובה של פ"ת בחצי הראשון - במחצית השנייה הוא היה מהטובים בפ"ת: הוא ייצר הזדמנויות, הצטרף הרבה יותר להתקפה והוסיף יכולת טכנית טובה להתקפה. למרות זאת, בדומה לויזה, אני בספק אם הוא יוכל להיות מהשחקנים הבולטים של בית"ר בעתיד: אסור לשכוח שיש לבית"ר הרבה מושאלים צעירים על הפרק, וריקן הוא רק אחד מהם. בקבוצת הנוער של בית"ר הוא היה שחקן טוב, אך לא יוצא דופן; למרות זאת, העונה הטובה שלו והעובדה שהוא משחק באופן די קבוע בהרכב פ"ת תעזור לו בכל זאת להשתלב בבית"ר.

 

 

פ"ת צריכה גם היא להישאר בליגה, אבל הבעיה שלה היא חוסר יציבות. נגד הגדולות היא לא מצליחה להפתיע (נקודה מבית"ר, נקודה מנתניה, אך הפסד אחד לשתיהן, הפסד כפול לחיפה, הפסד כפול להפועל ת"א, ואפשר גם להחשיב את מכבי ת"א, שהיא עדיין סוג של גדולה, שניצחה אותה פעמיים), אולם את הקטנות (ק"ש, סכנין, הכח) היא ניצחה 4 פעמים וסיימה פעמיים בתיקו, וזה מה שנותן לה יתרון גדול על פניהן. בשבת הבאה היא תפגוש במשחק חשוב מאוד עבורה את קריית שמונה, ואם היא תנצח - אפשר סופית לדבר על מאבק משולש בתחתית, בלי הפועל פ"ת ומכבי ת"א.

 

 פ"ת תישאר בליגה כמעט בטוח, וכמו שזה נראה הגדלת הליגה תיתן לה מקום בליגה גם בשנים שאחרי - המסורת והקהל יעשו בכל מקרה את ההבדל מול האין-קהל והאין-מסורת של קבוצות שיעלו השנה מהלאומית, כמו הפועל רעננה והפועל עכו.                                                                     

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר