מס' צפיות - 357
דירוג ממוצע -
כביש י-ם-ת"א
על החורף של בית"ר ירושלים ומכבי ת"א ועל מאמנים זרים.
מאת: עמנואל שלמון 29/12/08 (18:00)

אין שאלה שמכבי ת"א כבר לא תגיע העונה לאירופה, אולי אפילו לא לשישייה הראשונה. עם זאת, לפחות המצב שלה טוב יותר מאשר של בית"ר.

 

מכבי בנתה בקיץ קבוצה צעירה לכמה עונות. לכן, לא ברור למה הוחלט לפטר את רן בן שמעון; מאור בוזגלו, רודי חדד, ישרלאביץ', מלול, ייני ושפונגין הם כולם שחקנים צעירים והרשימה עוד ארוכה. מכבי שוב הוכיחה שסבלנות היא ממנה והלאה. בשנים האחרונות עברו בקבוצה ניר לוין, רב"ש, קאנן, נמני, קלינגר ואלי כהן. כמעט כל עונה מכבי מחליפה מאמן וככה בטח שלא תשמור על יציבות. לא פלא שחוץ מאצל אלי כהן מכבי נכשלת עונה אחרי עונה מאז אותה אליפות דרמטית ב-2003.

 

מכבי לא צריכה שינויים בבסיס הסגל. יש לה קבוצת יצירתית ומהירה עם האגפים הטובים בארץ, ככה שלא פה הבעיה; עוד שינוי מהותי בסגל לא יעשה את השינוי. ההבדל הגדול בין מכבי ת"א לחיפה הוא בהתנהלות.

 

יענקל'ה שחר נתן לרוני לוי 5 שנים בחיפה, וזאת למרות שבעונה הרביעית חיפה איבדה משמעותית את מעמדה. שחר ידע שאין בשוק אופציות עדיפות ושלוי הביא לו 5 אליפויות.

 

זה לא הכל. למרות השנים הקשות, חיפה לא עשתה שינויים גדולים בקיץ. קטן, רפאלוב, ובקולי, דוידוביץ', חרזי, קינן ושות' נכשלו בשנתיים האחרונות - אבל קיבלו צ'אנס להמשיך בקבוצה - ורובם לקחו את ההזדמנות בשתי ידיים. מנגד, למכבי ת"א אין רבע מאותה סבלנות.

 

מכבי ת"א לא צריכה שינויים בבסיס - היא צריכה שינויים נקודתיים בעמדות הבעייתיות: מגן, בלם, קשר מרכזי. ההגנה איטית ורכה מדי ונראה שבקיץ לא קיבלה מספיק קרדיט והשקעה מצד הצוות המקצועי, שהעדיף להביא את טומאסיץ', אחד הפלופים הגדולים שהיו פה בשנים האחרונות, בלם איטי וחסר ביטחון. למכבי יש סגל צעיר - שנבנה ליותר מעונה אחת; מכבי צריכה להשתמש בעונה החלשה הזאת כמקפצה לעתיד. מאור בוזגלו, ישראלביץ' ורב"ש, הבסיס של המועדון בקיץ, לא רגילים לקבוצה גדולה. רב"ש כמאמן אימן רק בקריית שמונה ככל שמדובר בליגת העל בוגרים, והוביל את המועדון לעונה הטובה בתולדותיו - אבל זה לא אומר שזה אותו דבר כמו לאמן את מכבי. גם רודי חדד, קאמנן ויברויאן לא היו רגילים ללחץ של מכבי החדשה. יברויאן שיחק בארץ בעיקר בקבוצות קטנות וגם חדד וקאמנן היו בעונה שעברה עוד בהשפעת לוני הרציקוביץ', כשמכבי לא חשבה על אליפות.

 

בעונה הבאה, עם ניהול נכון וסבלנות, בוזגלו וישראלביץ' יידעו הרבה יותר טוב לאן הם באים. העונה הזאת תחשל אותם. לעומת זאת, עוד מהפכות בסגל רק ייגרמו לתהליך להתחיל מחדש ולחזור לנקודת ההתחלה.

 

1) המצב של מכבי טוב יותר משל בית"ר משתי סיבות. 1) כי העתיד שלה ורוד וברור יותר. שניידר רציני ויציב יותר מגאידמק ולא מתערב יותר מדי. גם אם המצב הכלכלי ישפיע עליו, מכבי תעמיד קבוצה בתקציב מכובד. שניידר לא יברח כמו גאידמק ולא יתחיל לריב עם כל העולם. גם אם הוא יעזוב - זאת תהיה בצורה מסודרת. והאמת? כרגע לא נראה שהוא עומד לעזוב. 2) למכבי, כאמור, יש קבוצה צעירה. אז אוקיי, העונה הזאת אבודה - אבל למה שמכבי לא תתרכז בלברוח מהתחתית ותתחיל להכין את העונה הבאה? מכבי צריכה לשמור על הסגל בעונה הבאה - כי יש לה בסיס של אליפות, ועם הישראלים שיעזבו את בית"ר היא אף תתחזק. שם המשחק הוא המשכיות. עם השינויים הנכונים ופתיחת דף חדש - בעונה הבאה מכבי תהווה איום אמיתי על האליפות.

 

אז מה עושים בתכל'ס? אבי נמני לא יעזוב כי אף אחד לא מסוגל לעשות את זה ולא רוצה להסתבך עם האוהדים. פה נמצאת הבעיה לפחות בחלקה - נמני הוא האיש החזק במכבי, וכל עוד הוא לא הבעלים זה פוגע מאוד בהיררכיה של המועדון. נמני כבר שנים הוא קדוש עבור מכבי והוא משבש את כל הסדר של הקבוצה. נמני תרם רבות למכבי, אבל הוא לא בשל כדי להיות מאמן מכבי. הוא צריך להתחשל או בקבוצה קטנה יותר או בקבוצת הנוער, רצוי האופציה הראשונה כי אז הוא משתחרר זמנית מהמועדון, ואחרי שנתיים לערך לחזור למכבי בשל יותר וטוב יותר. הרי לכולם ברור שאם שמו לא היה אבי נמני הוא לא היה בקבוצה כמאמן היום. נראה שלא רק שמינויו הזיק למכבי - הוא הזיק גם לו: נמני הפך לפגיע יותר ובעיקר לעצבני יותר, מה שהתבטא בראיונותיו השונים או בתקרית עם אלון יפת. נמני הגיע לתפקיד על תקן השחקן הגדול שפרש והסמל של הקבוצה ושל האוהדים, מה שהוא עדיין, אבל הכישלון בקבוצה פוגע במעמדו ובהערכה כלפיו ובעצם ממקד את האש כלפיו. נמני כבר לא יכול להסתתר מאחורי רב"ש שיחטוף את האש, עכשיו הוא הנכווה ממנה. למרות זאת, ברור שגילו הצעיר והעובדה שהחולשה של הקבוצה החלה עוד לפני מינוי עומדים לצידו.

 

מכבי כאמור לא צריכה שינויים בבסיס, שלדעתי אמור להתבסס הרבה על רודי חדד וקאמנן. כמו שזה נראה, נמני לא חושב ככה ורוצה לשלוח הביתה את שניהם, אבל שוכח שקאמנן הוא חלוץ חזק ומהיר, שהיה חלק גדול מהישארותה של הרצליה בליגה כשהגיע לארץ וכבש כמות דו ספרתית של שערים בעונה שעברה. גם רודי חדד הצליח לשלב יכולת טכנית ויכולת אישית עם 7 בישולים. אז נכון, שניהם לא טובים העונה - אבל זאת אשמתם ששמים אותם על העמדה הלא טבעית שלהם יותר מדי פעמים ושכל הקבוצה לא פוגעת? הרי ברור שעם בוזגלו וישראלביץ' בעונה טובה יותר קאמנן היה כובש הרבה יותר. אולי האצבע המאשימה צריכה להיות מופנית אל יברויאן, שכבש שער אחד ולא מצדיק את האשראי לו הוא זוכה?

 

על מי מכבי צריכה להתבסס? בשנה הבאה היא צריכה להעמיד את ההרכב הבא, כמובן עם כמה שינויים שכרגע לא צפויים: יבריץ', שפונגין, יחיאל, בלם זר, אלירן דנין (לא נראה שבית"ר תעמיד קשיים), ג'ונסון (בעל בית בקישור האחורי, הבעיה היא שהוא לא האיש שמחזיק את מרכז השדה), קשר זר במרכז השדה, שבחון (כקשר התקפי במרכז)/חדד, בוזגלו, זנדברג (ישראלביץ' מחליף), קאמנן/מאיוקה המוכשר. כמובן שהעונה הבאה רחוקה, אבל מאחורי הקלעים בושינסקי ושעיה כבר צריכים לחשוב על איך מחזירים את מכבי לצמרת. לגבי מאיוקה, בהחלט ייתכן שמדובר בחלוץ שמכבי חיפשה, אבל ייתכן שהוא צעיר מדי כדי להחזיק את ההתקפה לבדו. מכבי צריכה לבנות עליו כגורם חשוב בעתיד הרחוק.

 

מי צריך להיות המאמן? האופציה האידיאלית היא מאמן זר אירופאי, שיביא מקצוענות, קשיחות, דרישות, יוציא הרבה מהכישרון שיש במכבי ואולי גם יביא שחקנים ברמה מאירופה. נתניה הביאה את מתיאוס בתקציב נמוך בהרבה - אז גם מכבי יכולה להביא מאמן זר סביר לשנתיים, שיכניס יסודות ויקבל את הזמן - ואחרי שנתיים בערך נמני יקבל קבוצה בשלה וטובה יותר, כמובן עם שינויים כאלה ואחרים.

 

אפשרות אחרת היא החתמתו של רוני לוי, שמצד אחד מדובר במאמן צעיר ורעב להוכיח את עצמו אחרי שנה קשה+חצי עונה בבית, ומצד שני מאמן שהוכיח את עצמו בקבוצה גדולה לכל דבר. לא נראה שמכבי פ"ת היא פסגת השאיפות של לוי (למרות שיהיה מעניין לראות אותו מסתדר עם קבוצה הרבה פחות טובה ממה שהוא רגיל), מה גם שמכבי קבוצה עשירה שתוכל לשלם עליו ולו.

 

2) מכירתו הצפויה של דרק בואטנג מעידה על הכיוון של קורנפיין. לא בטוח שזה נכון להעיף את בואטנג, מאחר ואין לו שום תחליף להמשך העונה - אבל זה בהחלט מעיד על כיוון נכון; קורנפיין חושב על הקיץ הקרוב, על איך לחסוך כל שקל. הוא לאט לאט מרגיל את הקבוצה למנטליות של קבוצה שצריכה כל שקל, הוא חסך בהוצאות לא הכרחיות ובהחלט מדובר באדם שבאמת חשוב לו מהמועדון שלו. בעוד אבי נמני מנצל את מעמדו במכבי כדי להחליט הכל, קורנפיין בשקט-בשקט מראה שיו"ר לא צריך בהכרח ניסיון ניהולי ולפעמים עדיף מישהו שבא מבפנים. קורנפיין מצד אחד רוצה לגמור את העונה בצמרת ולכן מחפש חלוץ - אבל הוא יודע שבשביל זה הוא יצטרך לשחרר שחקן משמעותי. אבל לא זה העניין: בואטנג לא משוחרר רק כדי להביא חלוץ במקומו, אלא גם כדי להרוויח עליו כסף. קורנפיין יודע שבקיץ הוא יהיה שחקן חופשי ובית"ר לא תקבל אגורה שחוקה על בואטנג. בואטנג הוא דוגמא, הוא מייצג, את סוג השחקנים שלא יגיעו לטדי החל מהקיץ הקרוב. שחקנים יקרים ובכירים שבית"ר תתקשה להביא. מהיום איתן מזרחי והצוות המקצועי יהיו צריכים להיות מדויקים יותר ולעבוד קשה יותר - הם יצטרכו למצוא שחקנים מתאימים שלא עולים הרבה. הם יהיו צריכים לפגוע בול ולדעת למצוא שחקנים שיעלו פחות ממה שהם באמת שווים. ההתנהלות תהיה מסודרת יותר והרבה פחות מופקרת. בית"ר תצטרך ללמוד לאיים למעלה בטבלה גם בלי 100 מיליון שקל בכיס.

 

בהנחה שבסוף יימצא רוכש, עדיף שזה יהיה אדם פרופורציונאלי בהרבה מגאידמק שלא יכריז שהמטרה היא אליפות ב-2010 והגעה לליגת האלופות, אלא יישאר בקבוצה 10 שנים, ולא משנה כמה זמן ייקח להביא אליפות; בית"ר צריכה יציבות, וגם אם זה יהיה רוכש צנוע יחסית, כמו יאמר למשל, לפחות שזה יהיה מישהו שיודע להתנהל, יישב בצד בשקט וימנה את האנשים הנכונים שיעשו את העבודה.

 

לגבי החשיבה לטווח ארוך, כבר אמרתי בטורי הקודם לגבי בית"ר שכלפי חוץ היא צריכה לגמור את העונה הזאת כמה שיותר טוב, אבל מאחורי הקלעים ומתחת לפני השטח לחשוב על העונה הבאה. למרות הרצון לשחרר שחקנים יקרים, זה לא יהיה נכון לעשות מהפכות ולהעיף את כל הישראלים; גם בגלל שהשוק הישראלי הדל לא מאפשר לזרוק 10 ישראלים ולמצוא להם תחליפים ראויים, וגם כי השינויים צריכים להיות בהדרגה ולא לעשות מהפכים שיסחררו את המועדון. בית"ר צריכה פרופורציות, לא להתרסק אלא לחשוב כמו קבוצה ששואפת לצמרת ולא כמו קבוצה שיש לה את כל הישראלים הבכירים ואז מתרסקת. בית"ר לא רגילה להיות במעמד נחות וירידה לתחתית תהיה פצצה עבור האנשים במערכת. בית"ר  צריכה  לדאוג שגם בעונה הבאה היא תהיה לפחות קבוצת מרכז טבלה. זה לא תלוי בקורנפיין אלא בגאידמק  ומי שיבוא במקומו, אם הוא יעזוב.

 

לגבי ראובן עטר: הוא עובר עונה לא טובה עבורו. עוד עונה כזאת תוריד מאוד ממעמדו. לדעתי, אחרי העונה הזאת הוא צריך לרדת לקבוצה קטנה יותר, להחזיר לעצמו את המעמד ואז לחזור לקבוצה גדולה כשהוא כבר מנוסה יותר ואחרי שלמד מכישלון העבר. לעטר יש חלק גדול בחוסר ההצלחה של בית"ר - ולכן כדאי שאחרי העונה הזאת הוא לא ייהמר יותר מדי. מה שכן, עוד שנתיים הוא כבר יהיה מוכן לזה בהרבה.

 

 

3) אם אנחנו רוצים שליגת העל תשתפר אנחנו כן צריכים מאמנים זרים. אם יהיו ב-2-3  מקבוצות ליגת העל מאמנים זרים זה כבר יהיה שיפור. אומנם זה יתפוס את המקום של המאמנים הישראלים, אבל אם  המאמנים הזרים יקבלו צ'אנסים ארוכי טווח הם יוכלו לשנות את המצב בבסיס ואחרי זה להעביר את השרביט למאמנים הישראלים כשמצב הקבוצות טוב יותר. השאיפה היא שהמאמנים הישראלים יהיו בעלי עבודה, אבל כדי לשפר את הכדורגל הישראלי אני סוגר על 16 מאמנים זרים בעונה הבאה, כל אחד לשנתיים, כשאחרי זה יתחלפו כולם בישראלים. הכדורגל יהיה טוב בהרבה. זה אומנם לא תסריט הגיוני אלא מוקצן בכוונה - אבל ברור שכדי לפתח תהליך חיובי בכדורגל צריכים פוש של מאמנים זרים. לא צריך להביא מאמנים ראשיים בהכרח אלא זה יכול להיות גם סקאוטים ומאמני כושר זרים יהיו שיפור, וגם לא צריך להיות רוטשילד בשביל להביא מאמן זר. מספיק מישהו שמכיר את הכדורגל האירופאי ויידע להביא ממנו לכדורגל שלנו. אומנם פרננדס ומתיאוס , שני המאמנים הזרים הבכירים האחרונים שהיו פה ועדיין פה, לגבי מתיאוס, היו בעיתים ולעיתים בולטים מדי ורבים עם כל העולם - אבל הם לפחות הביאו קשיחות, מקצוענות ודרישות שלמאמנים הישראלים אין. עם אופי השונה וחוסר ההיכרות שלהם עם הכדורגל שלנו צריך להשלים - העיקר שיפסיקו לחשוב שמאמן זר זה מתאים רק לעשירים. אפשר שיהיו שניים-שלושה מאמנים זרים וגם אנשי מקצוע בתפקידים שונים בליגת העל בלי שום בעיה ואפילו יותר משניים-שלושה. גם ככה יותר מזה לא יגיעו לכדורגל הישראלי, לא כל כך מהר יבואו לפה אנשי מקצוע זרים - אבל למה שבעלי הבית השונים לא ינסו להיות יצירתיים ולהביא מאמנים זרים? למה לא להפתיע קצת?

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
לצערנו...
אוהד (ששונא את מכבי) 06.01.09 (22:12)
2.
כנס
עמנואל שלמון 07.01.09 (21:37)