מס' צפיות - 572
דירוג ממוצע -
מישהו לרוץ איתו? לא בברצלונה
ברצלונה לא קבוצה שרצה, אלא שעומדת על המגרש - אבל עומדת נכון ומניעה את הכדור מצויין. להוציא חוסר ריכוז של כמה דקות השליטה שלה אתמול הייתה מוחלטת. האם זה יספיק העונה? מה עוד? לקראת בית"ר - חיפה, על הטעויות של פרגוסון ועל האיש שחוזר לעצמו.
מאת: עמנואל שלמון 25/09/08 (22:58)

1) על אף יכולת לא רעה לפחות בחלק מהמשחק מול ראסינג סטאנדר - אחרי שני מחזורים נקלעה ברצלונה לתחתית הליגה הספרדית עם נקודה אחת משש אפשרויות, אבל אם לשפוט על פי שני המשחקים האחרונים - לברצלונה יש הרבה מה להציע.

קבוצת כדורגל טובה היא לא בהכרח קבוצה שמשחקת כדורגל מדהים 90 דקות. קבוצה טובה זאת קבוצה שמסוגלת לכבוש יותר משער אחד תוך דקות ספורות, לגמור את המשחק ואז לשחק ברוגע עד הסיום. ברצלונה לא נתה משחק גדול אתמול - אבל ה-2-0 המוקדם איפשר לה להוריד לחץ בהמשך, אף על פי שהיא בהחלט הייתה קרובה לכבוש ברוב הדקות. שני הגולים שהיא ספגה תוך 8 דקות נבעו מטעויות בהגנה ומתפרצות מושלמות של בטיס, אבל לא לאורך הרבה זמן זאת הייתה התוצאה.

 

נראה שפפ העמיד אתמול את ההרכב האידיאלי. 4-3-3, כשאטו, שנמצא בכושר אדיר, בשפיץ, מסי ואינייסטה בצדדים, קייטה עוזר לצד השמאלי כקשר מרכזי-שמאלי, צ'אבי המעולה בונה את המשחק כפליימייקר ויא יא טורה קשר אחורי. בהגנה שיחקה ברצלונה עם שני הבלמים שלא אמורים להיות הפותחים העונה - אבל הפציעה הארוכה של מיליטו וחסרונו של פויול העמידו את קאסרס המוכשר ומרקז כבלמים. דני אלבס ואבידל מגינים, ו-ואלדז כמובן בשער. ההרכב הכי טוב - כשגם במשבצת בה יהיו הדילמה וכאבי הראש של פפ השנה, עמדת הקשר השמאלי, נראה שהוא בחר את האיש הנכון. אינייסטה, שהיה חלק משמעותי מאוד מאליפות אירופ של ספרד, היה מסוכן מאוד, פרץ, נכנס לאמצע, הכניס כדורים להתקפה והיה פעיל מאוד על האגף. גם הוא בכושר טוב מאוד.

 

המערך הזה, כל שיטת המשחק הזאת בעצם, מציגה בעצם אגף ימני מדהים (הטוב בעולם - דני אלבס, אחד המגינים התוקפיים הטובים בעולם - וכמובן מסי) ואגף שמאל מעובה עם אבידל, קייטה ואינייסטה. צ'אבי משחק כקשר מרכזי שמניע את הכדור ומסי ואינייסטה כל הזמן מכניסים כדורים למרכזז הרחבה ומשתפים פעולה עם אטו, שהוא אחד השחקנים החשובים בברצלונה - כי הוא בודד במרכז וכל משחק ההתקפה מכוון אליו, או בעיקר אליו.

 

בטיס שיחקה לא רע, יצאה מהר מאוד למתפרצות וניצלה טוב את ההזדמנויות שלה. היא שיחקה על האגפים של בארסה - מתוך ידיעה שאבידל ואלבס כל הזמן תוקפים ויתקשו לחזור מהר להגנה. בטיס לא הראשונה שעלתה על זה - סביר להניח שרוב הקבוצות שיגיעו השנה לקאמפ נואו ינצלו את זה שהמגינים בהתקפה וישחקו על היכולת האישית של קשרי האגפים. כך שיחקה בטיס לא מעט דקות על מארק גונזאלס בצד שמאל - עד שהוא הוחלף, מה שפגע מאוד במשחק ההתקפה שלה. בסופו של דבר, שני שערים אצל ברצלונה זה תמיד יפה.

 

הבעיה של היריבות של ברצלונה היא הנעת הכדור של הקטאלונים. ברצלונה מניעה את הכדור בצורה מתוחכמת ונכונה - היא משתפת את כל השחקנים שלה בהתקפה ומניעה את הכדור מצד לצד דרך כמעט כל פיסת דשא, וככה היא מצליחה לשמור על הכדור כ"כ הרבה זמן. היא מניעה את הכדור בצורה איטית אבל מסודרת, ועצם זה שגם המגינים, גם הקשרים וגם השחקנים ההתקפיים (ואפילו הבלמים לעיתים) קשה ביותר להוציא ממנה את הכדור. היא מאוד לא צפויה וזה גורם לכך שהיריבות שלה נאלצות לתזז מצד לצד ולרדוף אחרי שחקני בארסה. זה דבר שראינו את ברצלונה עושה גם באותו משחק מול סטאנדר, ויכול להיות יתרון משמעותי עבור בארסה.

 

עוד דבר חיובי במשחק של ברצלונה זה משחק המסירות. לברצלונה יש קבוצת מסירות נהדרת, כי השחקנים שלה יודעים למסור ולצמצם פערים אחד מהשני. זה נראה כמו באימון. כל שחקן ידע את מקומו בתוך קבוצה שלמה. כל שחקן שקיבל את הכדור נגע בכדור פעמיים - נגיעה ראשונה לעצור את הכדור, נגיעה שנייה לשחרר אותו. לא התעכבו עםה כדור מצד אחד, ומצד שני לא שיחררו אותו מהר מדי. נראה היה שהם תירגלו את הנעת הכדור הזאת באימונים והפנימו אותה כמו שצריך. סגנון המשחק הזה הוא עוד סיבה למה ברצלונה מחזיקה הרבה מאוד זמן בכדור בלי לאבד אותו. ברצלונה הציגה משחק מסירות מצויין והצטרפות מצויינת של שחקנים להתקפה. ככה משחקים כדורגל קבוצתי.

 

בארסה לא קבוצה שרצה על המגרש, שמתבססת על כדורים ארוכים ויכולת אישית של שחקנים. היא משחקת על כדורי קצרים ועל מרחק קטן ביותר בין שחקן לשחקן, מה שהופך אותה לקבוצתית יותר. אין מה לצפות ממנה ללחץ גדול על היריבה ומשחק מהיר. ברצלונה לא רצה אלא עומדת על המגרש - אבל עומדת נכון טקטית על המגרש, וכל הכבוד לפפ על זה. 

לברצלונה יש את הקבוצה הכי יצירתית בליגה. מסי, בוז'אן, אינייסטה ואלבס הם שחקנים עם יכולת אישית וטכנית ברמה גבוהה מאוד. יש לה שחקנים של הברקות שמסוגלים בהברקה להכריע משחק. היא אומנם שיקחה אתמול לאט - אבלכלפעם שהתקרבה לשער העלתה את הקצב, שיחקה בצורה מלהיבה יותר ונתנה לשחקנים היצירתיים להראות מה הם יודעים.

  

לבארסה יש שניים מהמגינים הטובים בעולם. לאבידל יש הצטרפות מצוינת להתקפה ויכולת התקפית טובה. בשנה שעברה, עם היתדרדרותו של רונאלדיניו, בארסה שיחקה בלי קיצוני שמאלי קבוע וברור - לפעמים אינייסטה, לפעמים הנרי, שזאת בכלל לא העמדה שלו, והמון פעמים היה אפשר לראות את אבידל פשוט מחזיק את כל האגף השמאלי. על אלבס אין מה לדבר בכלל - טכניקה מצויינת, בעיטה מעולה, הצטרפות טובה מאוד ויכולת אישית נהדרת. אתמול הוא היה השחקן שאיים הכי הרבה על השער - הוא לא הפסיק לחפש את ההזדמנות ובעט מרחוק (25 מטר בערך) בכל פעם שיכל. הבישול שלו לגודיונסן היה ענק וכלל הגבהה גדולה שהביאה את הכדור ישר לרגל של החלוץ. אלבס היה אחד השחקנים הטובים ביותר אתמול, ולצד מסי מעמיד אגף ימני מפחיד. עם העזרה של סמואל אטו, שכל הזמן עשה תנועה ימינה לקבל כדור ראינו את אגף ימין מבריק - כולל בישול שלושת השערים, שניים של מסי ואחד של אלבס.

 

גם מסי מרשים. הוא לא היה טוב כל המשחק, אבל היו לו כמה הברקות משמעותיות מאוד. הוא בישל את שני הגולים של אטו, סחט עבירות כל הזמן וחיפש את הפריצה פנימה. מראדונה אמר שהוא לא קבוצתי מספיק - והוא הגיב בשלושה בישולים גדולים בשני המשחקים האחרונים, לצד שני גולי, ואם בוז'אן לא היה הורס - הוא היה גומר אתמול עם שלושה בישולים. הוא עם 3 גולים מפתיחת העונה - אבל הוא עוד לא בשיאו. מעניין מה יהיה כשהוא יגיע לשיאו.

 

לשחקנים גדולים יש כוח הרתעה שפועל על היריבים כל פעם שהם מקבלים את הכדור. למסי יש את זה. גם כשהוא לא עושה משהו מיוחד, אפילו לא מתחיל על הפריצה המוכרת, הוא מקבל שמריה אדוקה וסוחט עבירה. הוא לא צריך לתת מהלך גדול - הכבוד שהוא מקבל מהשחקנים ששומרים עליו מאפשרים לו לסחוט עבירות פשוט מתוך לחץ של השחקן היריב.

כיף לראות את שיתוף הפעולה בין מסי לאטו. הם משחקים ביחד כבר עונה רביעית, ושיתוף הפעולה המדהים ביניהם יהיה נקודת המפתח של בארסה העונה.

 

אטו כבר היה בדרך החוצה. בסוף הוא נשאר ולא בגלל שפפ שינה את דעתו, אלא כי הוא לא מצא חלוץ אחר. נראה שדווקא חוסר התמיכה שקיבל מהמאמן רק הפך אותו לרעב יותר ומסוכן יותר. שני גולים אתמול, גול בראשון ויכולת מצויינת מבססים אותו בהרכב. אטו עשה אתמול תנועה, עזר בצד ימין ואפילו כמעט בישל גול לדני אלבס.

 

ומי המפסיד הגדול ביותר מהיכולת של אטו? כמובן שהנרי. הצטרפותו של חלב והיכולת הטובה של אינייסטה כנראה ימנעו ממנו לשחק בצד שמאל ומאחר ובמרכז אטו באנקר וגודיונסן משתלב טוב - החלוץ הצרפתי נדחק גם תחת פפ החוצה. אתמול הוא לא שיחק ואם חשבנו שאחרי עונה גרועה זאת תהיה העונה שלו - נראה שלא. כמו שזה נראה עכשיו כל עוד אטו בקבוצה כדאי לו לשקול עזיבה בסוף העונה.

 

פפ טעה לדעתי. הוא היה צריך להתנתק סופית, כחלק מהשינויים המשמעותיים ביותר שבארסה עברה בקיץ, מאטו, בגלל שהוא חלק מבארסה הישנה. עצם זה שהוא נשאר עם שני כוכבים בחוד זה לא נכון - קשה לראות מצב ששניהם מצליחים העונה. זה לא יעבוד, וחבל שפפ לא הודיע לפחות, אם כבר אטו נשאר, להנרי שהוא בחוץ - זה ששניהם בקבוצה רק מכניס אגו לא טוב. וזה בדיוק מה שפפ מנסה להימנע ממנו. בארסה של השנה היא קבוצה חדשה ומרעננת עם הרבה פחות אגו, בגלל עזיבותיהם של שחקנים משמעותיים ובראשם רונאלדיניו שבשנה האחרונה פשוט הכביד על הקבוצה. פפ היה צריך לבחור איזה חלוץ הוא מעדיף - מה שהוא עשה אבל לא עמד בזה, עובדה שאטו נשאר - ולוותר על השני. מה שבטוח, אם אטו לא היה נשאר הנרי היה פורח עכשיו מחדש ומחזיר לעצמו את הביטחון - אבל זה לא המצב בפועל.

 

ברצלונה משחקת נכון. היא משחקת לאט ורגוע במרכז השדה, אבל ברגע שמגיעה ל-30 מטר האחרונים היא מעלה את הקצב, לוחצת חזק יותר ומנצלת את היכולת האישית הגבוהה מאוד של שחקני ההתקפה. היא משחקת דרך האגפים, החלק החזק שלה, אבל כל הזמן מכניסה כדורים למרכז, לאטו.

 

גם גודיונסן יהיה משמעותי. הוא מסוגל לשחק כקשר התקפי במרכז וגם כחלוץ, וככה עוברים ל-4-4-2. השער שלו הגיע בזכות טאץ' מושלם ותזמון גדול - הוא שם את הרגל ברגע הנכון, וזה לא קל, כי זה היה בנפילה.

 

ברצלונה קבוצה חכמה שמשחקת נכון. ע"פ מה שנראה פפ עושה שם עבודה טובה והשחקנים מפנימים. ההשתתפות של כל החלקים במגרש במשחק משפרת את המשחק הקבוצתי ורוב השחקנים שלה - כמו אטו, מסי, אינייסטה, גודיונסן ואלבס, ואולי גם קייטה שעושה עבודה טובה - בכושר טוב.

 

ברצלונה קבוצה צעירה מתמיד. ההגנה צעירה הרבה יותר - פיקה בן 20, קאסרס בן 21, במקום תוראם הזקן. פיקה הרי גדל בבארסה ונחשב לאחד הבלמים המוכשרים ביותר. המאמן צעיר יותר ובהתקפה בולטים שחקנים צעירים - מסי ובוז'אן.

מבחינה הגנתית, 5 גולים זה מספר לא מרשים, אבל מאחר ו-3 מהם הגיעו בניצחונות של הקבוצה, כולל 6-1, זה יותר טוב. בארסה התמודדה נכון הגנתית ברוב המקרים - אבל בדקות מסויימות איבדה ריכוז וזה מה שגרם לשערים. בשער הראשון האפתיות המרגיזה של קייטה - שכדור חופשי עבר בין הרגליים שלו והוא אפילו לא זז - וחומה לא טובה גרמו לשער, בשער השני מתפרצת מצויינת ורכות מדאיגה של אבידל וקאסרס. דווקא ההגנה של בארסה בסדר ואלבס עשה כמה פעולות טובות גם בהגנה, אבל מי שמאכזב מאוד זה מארקז. הוא רך מדי בהגנה, ובאחת הפעמים איפשר לשחקן יריב להתקדם בקלות עד השער אחרי עוד מתפרצת מנוצלת היטב של בטיס. הוא נראה לא בעניינים - וכל עוד מיליטו לא חוזר זאת בעיה. לשמחתה של בארסה, כאמור, שני הבלמים ששיחקו אתמול הם לא שני הבלמים שישחקו רוב העונה, ולכן הבעיה תהיה דווקא דרך הצדדים - שם שני המגינים הם כאמור שחקנים התקפיים. חוץ מזה, לבארסה יש מרכז הגנה עמוק ביותר ומלא באופציות איכותיות - פיקה, קאסרס, מארקז, פויול ובהמשך מיליטו.

 

ברצלונה עוד לא בשיאה וגם 6-1 על גיחון זה בסה"כ תבוסה נגד הקבוצה העלובה בליגה שכבר חטפה 19 (!) גולים ב-4 משחקים, כלומר כמעט 5 שערים למשחק. ובכל זאת, יש בה משהו מבטיח ורעב להוכיח את עצמו. אסור לשכוח שלריאל אין את הרעב לאליפות שהיה בעונות הקודמות. ואן דר וארט אומנם השתלב בצורה אדירה, אבל השנה לברצלונה סיכויים גבוהים יותר. היא קבוצה רגועה יותר שפחות מתעסקת בבלאגנים מבחוץ - בניגוד לעונה שעברה. ואם לא השנה - פפ מאמן צעיר ומוכשר שבונה משהו עם פוטנציאל גבוה. זאת קבוצה צעירה שנבנית לטווח הארוך - ולכן גם אם השנה לא תהיה אליפות אז שנה הבאה. האם היא תבוא כבר העונה? ריאל, שיש לה הרבה יותר המשכיות בסגל וכבשה כבר 14 שערים, היא עדיין הפייבוריטית. יש לה איזון מעולה בהתקפה ובעצם ההתקפה הכי טובה בליגה, כשנכון להיום הדבר הכי קרוב אליה היא אתלטיקו, בעיקר בגלל אגווארו, כמובן.

 

2) אחרי המשחק האיכותי מול מכבי ת"א, בית"ר חזרה לסורה. הכח עשתה לה בי"ס בהכנה למשחק. רק עליבות של ההגנה של הכח, הרבה מזל וחולשת היריבה הצילו את הבית"רים. רק אחרי הדקה ה-60 בית"ר קבעה 2-2. היא אומנם ניצלה את המצבים שלה - אבל אם היריבה לא הייתה הכח היא הייתה מפסידה. הכנה מצויינת של דודו דהאן - למרות 4 השערים, צריך לזכור שעד הדקה ה-61 בית"ר כבשה רק שער אחד. ההגנה של הכח הייתה אגרסיבית מאוד ושמרה מאוד צמוד. היא חטפה המון כדורים במרכז המגרש. מנגד, הפערים בין שחקן לשחקן בבית"ר היו גדולים מדי והיא איבדה יותר מדי כדורים. בהמשך תוכנית המשחק של דהאן ירדה לטימיון רק בגלל חולשת השחקנים. גם השערים באו באופן מקרי: ה-2-2 הגיע מצירוף נגיעות בכדור שנגמרו ברשת. בעיטה של אמסלם, הגבהה של יצחקי בכלל בלי כתובת ברורה ונגיחה של גרשון. מהלך משום מקום וחסר כל תכנון או כוונה, אלא הרבה מזל.

 

גם במשחק מול חיפה בגביע הטוטו היכולת הייתה על הרצפה. זה אומנם רק גביע הטוטו - אבל שימו לב מי שיחקו במשחק: זיו, יצחקי, בן שושן, טוטו, קאלה, גרשון, בואטנג, אוחיון וטל. כולם שחקנים משמעותיים, מי פחות ומי יותר. כולם גם שיחקו כמות דקות משמעותית - החילוף האחרון היה בדקה ה-65. זה בטח לא מעודד את בית"ר. חיפה הייתה הרבה יותר תכליתית, ובמקום להניע את הכדור במרכז השדה אבל להיות אפורים וחלשים ב-30 מטרים האחרונים כמו במחצית הראשונה - היא הייתה חדה יותר, ניצלה טעויות בהגנה, היית הרבה יותר מרוכזת ואיימה מרחוק. שער אדיר של גאדיר (משחק מעולה שלו, השחקן הטוב על המגרש, ואל רק בגלל הגול) קבע 1-0 - וגם בהמשך בית"ר המשיכה להיות חסרת יציבות וטובה רק לפרקים. היא שיחקה על מתפרצות ולא ראינו שום שיטת משחק. כל אחד מנסה להציל את המולדת.

בעיה נוספת הייתה בשער. גם קאלה ובעיקר הרוש היו חסרי ריכוז ושמטו כדורים פשוטים. קאלה היה אשם בשער בשבת האחרונה והתפקיד של עטר זה להכניס אותו מהר לעניינים. הרוש הוכיח שהוא עדיין שוער צעיר ולא מספיק טוב להיות בשער בית"ר. הוא היה לחוץ, לא הגיב בזמן ולא סגר בשער השני את השער שלו. אבל, כמובן, לעטר אכפת מקאלה ולא מהרוש.

הקהל חיפש שעיר לעזאזל ומצא את יואב זיו. לא כל הקהל, אבל האוהדים שישבו ליד הספסל הבית"רי היו פאתטים. כשעידן טל בכושר גרוע ביותר הוא החזיק את הצד השמאלי. הוא הצטרף מצויין, עשה פחות חורים מבד"כ והגביה כדורים לרחבה. הוא הצטרף עד הסוף, עד סוף קו האורך ובהחלט שיחק לא רע. אבל לקהל לא אכפת, העיקר שיהיה את מי להאשים.

 

הבעיה המרכזית של בית"ר מתחילת העונה זה שהיא מתבססת על יכולת אישית של שחקנים, על מושיעים. יצחקי בכושר טוב - אז כולם ציפו ממנו להציל את הקבוצה. אין שום הנעת כדור קבוצתית או משהו מסודר וככה בית"ר לא תגיע לשום מקום.

 

דווקא משחק האגפים הרשים במחצית השנייה. עידן ורד אומנם נחלש באגף (הוא טוב בהרבה במרכז, כשהוא במרכז העניינים וחופשי על המגרש), אבל קוז'וקין סוף סוף תמך בהתקפה, את זיו כבר הזכרתי ובן שושן פרץ לא פעם למרכז.

 

הבעיה של קוז'וקין אתמול הייתה שהוא פשוט לא שיחרר את הכדור בזמן. במקום להמשיך את המשחק הוא החזיק בכדור שניות ארוכות ותקע את ההתקפות ואת אוחיון, שמשום מה שיחק קשר ימני. אוחיון שחקן אגרסיבי, שאוהב לבוא מאחור, לשחק במרכז השדה ולאיים מרחוק. אין לו את המהירות, את היכולת ההתקפית, הפריצה והסגנון של שחקן אגף. קוז'וקין גם נתקע ולא עזר בכלל להתקפה כל המחצית הראשונה. הוא ממשיך את התקופה הרעה מהנבחרת, וגם הגנתית הייתה לו טעות אחת קריטית. קוז'וקין הוא שחקן של כוח ושקט, ולכן הוא צריך לשחק בלם. יש לו גם את הגובה שצריך בלם. העניין הוא שהוא לא מהשחקנים שאוהבים לבלוט (ולכן הוא גם פחד לבעוט את הפנדל המכריע במשחק גביע הטוטו מול מכבי חיפה בעונה שעברה בפנדלים), ולכן הוא לא מתאים לעמדת המגן, שם צריך כל הזמן להיות דומיננטי ולרוץ מההגנה להתקפה ולהפך. קוז'וקין הוא שחקן מאוד חכם ואחראי - אבל לא כבלם. הוא לא מצטרף מספיק להתקפה - וכשהוא עולה הוא לא חוזר להגנה. הוא טכני אומנם, אבל לא מהיר כמו שמגן צריך להיות. אין ספק שאם עטר היה משחק עם השחקנים המקוריים ולא פותח את המשחק בגביע הטוטו באגף ימין עם קשר אחורי ובלם - היינו רואים יותר מהאגף הזה במחצית הראשונה. כלומר, אוחיון היה מצויין - אבל אם הוא היה משחק במרכז הוא היה טוב בהרבה.  

 

לא רק קוז'וקין - כל בית"ר צריכה ללמוד לשחק פשוט יותר, ולא לסבך את המשחק - זאת בעיה משמעותית אצל בית"ר.

בכלל, ההגנה אשמה בשני הגולים - בגול הראשון גאדיר הגיע למצב הבעיטה יותר מדי בקלות, ובשער השני ארבייטמן קיבל כדור בלי בעיה ברחבה והרוש לא סגר את הפינה. אבל הבעיה היא בהתקפה - זה כבר משחק רביעי בליגה ובגביע הטוטו שבית"ר לא כובשת. עטר עוד יצטער על שוויתר על אבראו. לפחות היו מצדיקים בצורה חלקית את הרכישה הגדולה. עכשיו הוא מקבל פיצויים ענקיים ולבית"ר אין שום חלוץ מטרה, מה שגם מאלץ את בית"ר לשנות מערך - אף אחד מהחלוצים הנוכחיים בבית"ר לא מסוגל לשחק לבד בהתקפה, ולכן משחקים 4-4-2 שמבטל את היתרון שיש לבית"ר במרכז השדה.

 

מאחר ובית"ר הרשימה מאוד מול מכבי וניצחה את הכח, ומאחר והמשחק אתמול היה רק גביע הטוטו, עדיין אי אפשר לבוא בטענות לעטר, אבל המצב ההתקפי של הקבוצה לא טוב. יש לבית"ר יותר מדי שחקנים על משבצת דומה - השחקן היצירתי, אבל אין לה אפילו אחד במשבצת של החלוץ הגובה שמסיים בנגיעה, חלוץ מטרה אמיתי. אין שום איזון בהתקפה וההתקפה צעירה מדי - חסר מישהו מנוסה שייקח אחריות ויביא מהניסיון שלו. שוב אני שואל: למה אבראו שוחרר? יש לו ניסיון גדול מאוד.

 

המשחק מול חיפה בליגה הוא מצד אחד הזדמנות להשיג ניצחון שני ברצף, לחזור סופית לעניינים ולהיצמד לחיפה - אבל עלול להיגמר במינוס 7 מהפסגה. זה מה שנקרא משחק על 6 נק'. בית"ר חייבת לבוא לתקוף - הפעם היא חייבת לנצח. היא צריכה לשחק בעיקר על האגף השמאלי - כי שם הבעיה של חיפה. חרזי איטי וזקן, ואם בית"ר תתקוף משם לחיפה לא תהיה תשובה.

 

בית"ר צריכה להיזהר מהאגף השמאלי של חיפה. בעוד בצד ימין בוקולי של היום הוא עוד שחקן, בצד שמאל יש את אחד השחקנים הכי חשובים בחיפה והכי מסוכנים - רפאלוב. השנה הוא הופך ליותר ויותר ברומטר. מול הפועל הוא איכזב וכל הקבוצה איכזבה - אבל מול בני יהודה הוא כבש שער מבריק והביא לניצחון. הוא מהיר ויצירתי מאוד. לחיפה יש התקפה די דלה מבחינה יצירתית - ולכן היא מבוססת בחלק הזה על רפאלוב. השמירה של אלברז עליו תהיה משמעותית מאוד. גם מסיללה שחקן מסוכן מאוד.

 

אבל השחקן הכי קשה לעצירה זה קטן. הוא בכושר מעולה, הוא חד מתמיד, מהיר יותר וחזק יותר. הוא עשה בי"ס לעומרי קנדה וכבש שני שערים. הוא השחקן הכי חשוב בחיפה, והיא בעצם תלויה בו. אם בית"ר תנטרל אותו - היא תנטרל חלק גדול מאוד מחיפה.

 

הבעיה של בית"ר, ואולי היתרון של חיפה, זה עניין המהירות. בנאדו וגרשון איטיים מאוד, קטן, פאנטני ורפאלוב שחקנים מהירים - וחיפה עלולה לחגוג על האיטיות של בלמי בית"ר. לכן תהיה חייבת להיות תמיכה גדולה מאוד לבלמים במשחק ההגנה הבית"רי. גם ההתקפה של בית"ר תתקשה. ההגנה של חיפה חטפה רק שער אחד מפתיחת הליגה ומעמידה הגנה איכותית, הכוללת את השוער הישראלי הטוב בליגה.

 

למרות התוצרת ההתקפית הדלה, בית"ר יכולה לפחות לשמוח מהכושר בו נמצאים שחקנים מסויימים. יצחקי כבש צמד ובישל בשבת והיה מצויין מול מכבי והשחקן הכי מסוכן אתמול, בן שושן היה טוב אתמול וברוכיאן בכושר טוב גם הוא. יצחקי וברוכיאן בטוח יפתחו ונכון להיום הם השחקנים הכי מסוכנים של בית"ר, במיוחד בכושר החלש בו נמצא טל ובחלק מהמשחקים גם בואטנג.

 

ההתלבטות של עטר היא בקישור. לבית"ר יש את הקבוצה העמוקה בליגה - פרננדס, בואטנג, טל ואוחיון במרכז המגרש. בואטנג וברוכיאן באנקרים וההתלבטות של עטר היא על שני המקומות האחרים - פרננדס, זנדברג, טל ואוחיון נאבקים על שתי חולצות.

 

מצד אחד, אוחיון ופרננדס בכושר מצויין. בשבת הדקות הטובות ביותר של בית"ר היו עם אוחיון ופרננדס במרכז השדה. פרננדס היה עד היום שחקן התקפי טוב עם יכולת אישית ברמה אבל לא אחד שלוקח מנהיגות ולא אמור לקחת. בשבת, אחרי הוצאתו התמוהה של בואטנג, למרות יכולתו החלשה, בית"ר נשארה בלי שני באנקרים בד"כ - טל ובואטנג, מה שמוכיח שאצל עטר באמת שמות לא משחקים תפקיד.

האם זה נכון? האוהדים אוהבים את זה, אבל לפעמים מדובר בהגזמה. העובדה שטל לא שיחק אפילו דקה מול הכח ובואטנג הוחלף הראו שלעטר אין סבלנות. חוץ מזה, לשחקנים ברמתם צריך לתת זמן וצ'אנס, גם אם לא הולך להם - מתוך ידיעה למה שניהם מסוגלים. ואם כבר אחד בחוץ - אז לפחות לא שניהם, אחרת זה פוגע דרסטית במרכז השדה החזק ביותר של בית"ר.

 

 בחזרה לפרננדס: היה עליו אחריות גדולה מאוד - ובלי בואטנג, החומה ההגנתית, הייתה לו גם עבודה הגנתית. הוא עשה אותה על הצד הכי טוב, לקח אחריות, כהרגלו חיפש את הפריצה קדימה וסחט עבירות. יש לו דריבל מעולה והוא שחקן מצויין, אבל נגד הח הוא הראה שהוא גם מסוגל להנהיג כשצריך, למרות שבד"כ פשוט לא צריך אותו ככזה, אלא כקשר תוקף שחופשי להראות את היצירתיות שבו. אחרי שבואטנג יצא היה לו משימות רציניות יותר, שכאמור כוללות גם את ההגנה, והוא שוב הראה שהוא רכש ברמה גבוהה. אם אבראו הלך כל כך מהר - לפחות הוא הצליח. 

אוחיון? גול ובישול. מעבר לזה הוא לא עשה הרבה - אבל הוא נתן את התכל'ס, את מה שחשוב, וזה העיקר.

 

מצד שני, זנדברג וטל שניהם חלשים. הבעיה של היא לא שהוא עושה מהלכים לא טובים - הוא פשוט לא במשחק. הוא פאסיבי ואפאתי. הוא אפילו לא עצבני ואכפתי כמו שהוא תמיד היה. זנדברג דווקא היה טוב, אבל לא עזר בכלום מול הכח.

מי שלא מכיר את השחקנים והיה רק רואה את המשחקים של העונה לא היה מתלבט ושולח את טל וזנדברג לספסל, אבל מי שמכיר אותם יודע שהם מהשחקנים הישראלים הכי טובים שיש, שיודעים את חשיבות המשחק ומכירים את היריבה ואת הליגה. פרננדס, למשל, לא מכיר את זה בצורה דומה - וגם אוחיון לא רגיל ללחץ - הרי עד היום הוא היה בבית החם באשדוד או לכל היותר באיזה קבוצה נידחת בשוויץ ולא היה עליו שום לחץ. חוץ מזה, שלטל יש יתרון התקפי על אוחיון - והגנתית יש כבר את בואטנג.

 

היתרון של זנדברג על פרננדס זה במהירות. בית"ר צריכה לנצל את היתרון הברור באגף השמאלי ולשחק על מישהו מהיר עם פריצה טובה מצד שמאל, שהמשחק על האגף הוא טבעי לו. פרננדס לא כזה, הוא אוהב כל הזמן להיכנס לאמצע. זנדברג הוא קשר שמאלי טבעי.

 

מה הפתרון? לא הייתי קבוע עכשיו. זאת התבלטות גדולה מאוד ולדעתי עטר צריך להחליט רק יום לפני המשחק, בהתאם לאימונים. יש פה המון שיקולים שונים והתחרות גדולה מתמיד. בית"ר יכולה לשמוח שיש כזה מאבק על מקום בהרכב. ולמרות שבוקולי היום ממש לא מפחיד - הוא משחק מול זיו, שהגנתית חלש מאוד. לבוקולי יש יתרון עליו ולכן לא כדאי לזלזל בזה, אבל עדיין - האיום המרכזי יהיה מהאגף השני.

 

מבחינה הגנתית, אלה שתי הקבוצות עם מרכז השדה הטוב בליגה. מבחינה התקפית, קולמה וכיאל מוגבלים ובואטנג ופרננדס/אוחיון/טל טובים יותר. שווה לבית"ר לשחק עם קשר התקפי שילחץ על ההגנה וככה לנצל את היתרון הברור של בית"ר במרכז השדה מבחינה התקפית. בכלל, בית"ר קבוצה עם מרכז השדה הכי טוב בכל הרכב - ולכן צריכים לשחק עליו. אסור לשכוח שגם לחיפה, ועם כל הכבוד לקולמה, אין שחקן שמקתרב לרמתו של בואטנג - והוא זה שעושה את ההבדל.

 

לגבי עטר, אני לא חושב שהחילופים מול הכח היו נכונים. לא היה טעם להכניס מגן במקום מגן כשצריכים התקפה או להוציא את השחקן הכי טוב שלך, גם כשהוא חלש. אני גם לא מבין למה הוא ויתר לחלוטין על טל. גם מול חיפה הגביע הטוטו הוא אומנם עשה חילופים נכונים - אבל מאוחרים מדי, וכשהיה צריך התקפה עשה שני חילופים הגנתיים. עטר צריך לשחק התקפי יותר.

 

מבחינת חיפה, היא צריכה לבוא כדי לתקוף בטדי. זאת הזדמנות שלא תחזור להגדיל את הפער משמעותית. בית"ר פגיעה וחיפה צריכה לתקוף - היא גם לא צריכה לפחד על ההגנה שלה, יש לה הגנה מצויינת שתתמודד גם עם זה שהשחקנים ההתקפיים ייצאו קדימה.

 

3) מנצ'סטר איכזבה מאוד. צ'לסי שלטה לחלוטין במרכז השדה ומנצ'סטר שיחקה על מתפרצות חלשות. גם ההגנה, ששנה שעברה הייתה הטובה באנגליה, שגתה בצורה עלובה - פרדיננד ברח מהאחריות ולמרות שצל'סי שלחה המון כדורים גבוהים מהצדדים, כדורים שהוא טוב בהם בגלל גובהו, הוא כמעט לא הרחיק כדורים ועצר התקפות של צ'לסי. אברה עשה חורים מביכים בצד שמאל. לצ'לסי הגיע ניצחון. היא שיחקה חכם ושיחקה על היתרון המרכזי שלה על היונייטד - מרכז השדה. היא הניעה את הכדור מצויין במרכז השדה והשחקנים שלה שם, למפארד ובאלאק, לקחו אחריות וניהלו טוב את המשחק.

פרגוסון יכול להאשים את עצמו. הוא עשה נכון שלא העלה את רונאלדו מהפתיחה - הוא רוצה שהוא יחזור בהדרגה. אבל מה שלא ברור זה למה פארק פתח בשמאל והארגריבס בימין? להארגריבס את המאפיינים של קשר ימני. במרכז הוא טוב בהרבה. אם הארגריבס היה משחק לצד סקולס במרכז השדה, פארק ונאני (בהנחה שהוא היה כשיר למה הוא לא פתח?) בצדדים, רוני וטבס באמצע.

 

עצם זה שמנצ'סטר פתחה גם בלי רונאלדו וגם בלי נאני הלך לטימיון היתרון הטקטי של היונייטד - וזה משחק האגפים. השחקנים של מנצ'סטר באגפים הם מהשחקנים עם היכולת האישית הטובה בעולם והכי מסוכנים באחד על אחד ובכלל. ברגע שהם היו בחוץ - כל היתרון הלך. פארק אומנם היה טוב, הוא כבש והיה אחד השחקנים היחידים שסיכנו את השער, וזה אגב המשך למשחק המצויין של פארק בליגת האלופות, אבל הוא לא נאני והוא היה צריך לשחק בימין. מה שכן, נראה שפארק הוא הנהנה היחיד מפציעת רונאלדו - הוא מקבל אשראי גדול מפרגוסון ומחזיר בצורה מצויינת.

 

גם בחוד פרגי טעה. ברבאטוב חדש מדי כדי שישימו לו על הגב כזה משחק קשה ומשמעותי. היה עדיף לפתוח עם טבס ורוני שיותר מכירים. ברבאטוב, ולא באשמתו, היה חלש - לא היה מי שייתן לו כדורים. הוא חלוץ מטרה, בניגוד לרוני הוא לא מסוגל לייצר מהלכים, או לפחות יותר קשה לו, ותלוי באחרים - וברגע שהקבוצה לא תוקפת הוא לא קיים. אני חושב שלמרות הכל שיתוף הפעולה בין טבס ורוני הוא מצויין ולכן עדיף, לפחות בינתיים ואולי גם בהמשך, לתת להם לשחק.

בקיצור, פרגוסון עשה טעויות טקטיות שפגעו מאוד בקבוצתו. למזלה של מנצ'סטר היה גנבה תיקו שלא הגיע לה. צ'לסי יוצאת שמחה מהיכולת - היונייטד מאוכזבת מאוד מכל הצדדים, אבל מתנחמת מזה שהיא נשארה בתמונה ועצרה את הסחף, אבל כמו שהכיוון הולך ליונייטד יהיה השנה קשה מתמיד לשמור על האליפות. צ'לסי הוכיחה במשחק מי טובה יותר ורק חוסר ריכוז מובהק מול השער מנע מצ'לסי ניצחון.

 

4) זאמברוטה חוזר לעצמו. הוא מעז יותר, רוצה יותר והביטחון חזר אליו. גם במשחקים שלפני לאציו הוא כל הזמן חיפה את הפריצה המאגף לאמצע ואת הבעיטה מרחוק - והנה, זה הצליח לו. הוא בכושר מצויין, ולפחות בתחום הזה אנצ'לוטי יכול להיות אופטימי. זאמברוטה פתח דף חדש ונראה שבמדינה שלו, בליגה שלו, הוא מרגיש נוח הרבה יותר.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
עמנואל יחופר!! ל"ת
חסוי 01.10.08 (23:17)