מס' צפיות - 876
דירוג ממוצע -
גאידמק מציג: בעל המאה הוא בעל הדעה
למרות טעויות בחילופים ויותר מדי כדורים ארוכים, המשחק של בית"ר אתמול שטף, הונע מצד לצד, ההצטרפות הייתה מעולה, שחקני מרכז השדה חזרו לעצמם והשמירה על בוזגלו הייתה טובה. בית"ר הוכיחה שהיא עדיין הכי טובה. ושהמבקרים וגאידמק ישתקו.
מאת: עמנואל שלמון 15/09/08 (22:25)

הנטייה של אוהדי הכדורגל היא לרדת על כל משחק שנגמר ב-0-0, בלי קשר לרמתו האמיתית. לכן, כולם משווים את המשחק בין הפועל ת"א למכבי חיפה למשחק בין בית"ר ירושלים למכבי ת"א, אבל שוכחים שבעוד במשחק בבלומפילד ראינו במחצית השנייה שתי קבוצות כבדות ובינוניות - ראינו אתמול כדורגל איכותי בהרבה. המשחק אתמול היה חייב להיגמר בלפחות שני שערים.

 

אחד מכותבי האתר משוכנע שמכבי חיפה תיקח אליפות, אבל שוכח שההצלחה של חיפה תלויה המון בשתי הקבוצות שהיו אתמול על המגרש בטדי. מכבי ובית"ר חזקות ממנה בהרבה, ורמת הכישרון שיש בבית"ר ומכבי גדולה בהרבה משיש בחיפה, שעשתה רכש חלש הקיץ. אם חיפה תלויה כ"כ בקטן אז היא בבעיה. קרופניק, גולסה וקולמה? רק האחרון זה רכש ברמה.

 

המשחק אתמול היה מעניין בהרבה, גם בגלל שהיו בו 19,000 אוהדים יותר מאשר בבלומפילד. שתי הקבוצות החזקות בליגה והקבוצות הכי יצירתיות ומסוכנות על הקרקע.

 

להוציא כמה דקות פה ושם, השליטה של בית"ר הייתה ברורה. היא הניעה את הכדור מצד לצד, דרך מרכז השדה המצויין. עידן טל ובואטנג חזרו לשחק כדורגל. בואטנג, וזאת הנקודה החיובית מבחינת בית"ר, הגיע המון פעמים ל-25-30 מטר משערה של מכבי. בד"כ הוא לא אוהב להצטרף קדימה, ואחרי שהוא חוטף את הכדור או מתחיל התקפה הוא או מושך את ההתקפה ואז מוסר או מחפש מסירה מיידית - אבל לא מצטרף בעצמו. אתמול זה השתנה. בואטנג אומנם שחקן הגנתי מצוין, אבל שחקן טוב מאוד גם התקפית. הוא הניע את המשחק, לקח אחריות, חילץ כדורים והפעיל את שחקני האגף. עידן טל היה לא רע, וגם הוא לא הפסיק לשלוח כדורים ארוכים לאגפים, מה שריווח את המשחק הבית"רי. בית"ר הגיבה נכון למשחק הצפוף וההתבצרות של מכבי ושיחקה על האגפים שלה בהתקפה, אחרי שהם קיבלו כדורים ממרכז השדה המעולה של בית"ר (והנה היתרון המשמעותי של בית"ר על מכבי ת"א ומכבי חיפה: מרכז השדה. לחיפה יש מרכז שדה שלא יודע לתקוף, ומכבי משחקת רק על האגפים, בעוד אצל בית"ר מרכז השדה מפעיל את שחקני ההתקפה ומוציא את ההתקפות קדימה הרבה יותר מאצל היריבות שלה. בכלל, בכדורגל הישראלי יש לנו בהתקפה אגפים מצויינים, אבל מרכז השדה בעייתי).

 

עוד דבר חיובי במשחק של בית"ר היה ההצטרפות להתקפה. בית"ר תקפה כל התקפה לפחות עם 8 שחקנים, כשלפעמים אפילו יותר וגרשון ובנאדו עברו את החצי. ההצטרפות המצוינת גרמה לריבוי אופציות התקפיות וריבוי אופציות למסירה, מה שגרם למשחק לשטוף. בית"ר הציגה משחק מסירות נהדר, והגיעה להמון מצבים שפשוט היה חסר להם רגל מסיימת.

מכבי דווקא חשבה על ניצחון לפני המשחק, מתוך ידיעה שזאת ההזדמנות לנצח את בית"ר, אבל ברגע שהמשחק נפתח והיא ראתה שהוא הולך לכיוון של בית"ר ושבית"ר באה מלאה במוטיווציה ורעב היא ירדה להגנה והתבססה על השחקנים המהירים שלה בהתקפה. כל משחק ההתקפה שלה היה מבוסס על מתפרצות, גם מידיעה שלבית"ר יש מרכז הגנה איטי במיוחד והמתפרצות הם החלק הבעייתי שלה.

 

עטר עשה כמה טעויות בניהול המשחק: עידן טל היה טוב והניסיון שלו יכל מאוד לעזור כשהיו צריכים את הגול. דווקא פרננדס, שנחלש מאוד בפתיחת המחצית השנייה, היה צריך לצאת כדי להכניס את זנדברג, שהוא קשר שמאלי אמיתי. לא ברור למה גם יצחקי יצא - הוא היה פעיל מאוד, בעט לשער כל פעם שיכל, כל זמן בא לעזור באגף ימין, השתלב מצויין עם ברוכיאן ונראה בכושר טוב בהרבה מבמשחקים הקודמים. דווקא טוטו, שהיה חלש ברוב המחצית השנייה, בה הוא איבד כדורים, היה כבד ולא מצא את עצמו, היה צריך לצאת, וככה, עם בן שושן במקומו, המשחק של בית"ר היה מהיר, יצירתי וקליל בהרבה. לא ברור גם למה במחצית הראשונה התעקש על עטר על שליחת כדורים ארוכים. טוטו ויצחקי הם שניהם, בממוצע, באיזור ה-1.75, ושניהם לא יודעים לשחק עם הגב לשער, תכונה שצריכים כדי להשתלט על כדור ארוך. זה לא מפתיע כי עטר אוהב כדורים ארוכים - אבל כשיש לך על המגרש את פרננדס, יצחקי, טוטו, ברוכיאן וטל אתה חייב לשחק על הרצפה. אגב, זאת אחת מהסיבות שעטר בחר להעמיד את בית"ר ב-4-4-2 - כשאתה משחק על כדורים ארוכים אתה צריך שני חלוצים, וככה יש יותר מי שישתלט על הכדורים הללו.

 

אבל בסה"כ, בטח ובטח למשחק ראשון, עטר הצליח לגרום לשחקנים לשחק בנחישות מהרגע הראשון,  הוא הצליח לגרום לשחקני מרכז השדה לחזור לעצמם ולמרות הכדורים הגבוהים לעיתים - ברוב המקרים בית"ר הניעה את הכדור על הרצפה ושלטה בו לחלוטין. למרות שהשחקנים עוד לא רגילים לעטר - הם שיחקו כדורגל מצויין, ושיתוף הפעולה ביניהם היה מצויין. בסה"כ, מגיע שאפו לעטר על היכולת של קבוצתו - בטח ובטח במשחק ראשון, כאמור.

          

בהיבט האישי של שחקנים:

 

בבית"ר:

 

פרננדס - מצויין במחצית הראשונה. בעט לשער מרחוק, השתמש מצויין בדריבל וסחט עבירות רבות. פרננדס הוא מטבעו קשר שמשחק במרכז ולכן כל הזמן נכנס לאמצע מהאגף - ובית"ר הרוויחה. הוא חיפה על חוסר ההצטרפות של זיו, שהמשיך במחצית הראשונה את היכולת הגרועה במדי הנבחרת.

 

פרננדס הוא שחקן מצויין. הוא סוחט עבירות (סחט את רוב העבירות של בית"ר אתמול ובסכנין - ויש לזה הוכחות), הוא יודע לשחק עם הגב וככה להוציא את העבירה, הוא טכני מאוד ויש לו דריבל מצויין. הוא בעט לשער יותר מפעם אחת במחצית הראשונה, אבל במחצית השנייה נחלש. הוא היה פחות תכליתי, פחות בעט לשער, הסתמך יותר מדי על הברקות של פה ושם. למרות זאת, הוא עדיין היה בסדר במחצית הזאת ובגלל המחצית הראשונה סגר משחק טוב. גם הגנתית הוא מרשים וחטף לא מעט כדורים שהוציאו את בית"ר מהר להתקפה. נראה שלפחות בעמדה הזאת רשם הקיץ שום הצלחה.

 

עוד משהו אחד: כל הכבוד להגנת בית"ר. מעבר לכך שהיא לא ספגה בשני המשחקים הראשונים, מה שמראה על שיפור משמעותי, היא סגרה טוב מאוד את בוזגלו. הוא היה חלש, אבל גם כשהוא ניסה מזהו ההגנה הגיבה נכון. גרשון ובנאדו אולי לא יכולים להסתדר עם המהירות של בוזגלו, אבל בדבר אחד הם עדיפים עליו - וזה המשחק הפיזי. בנאדו הבין שכדי לעצור את המתפרצות שלו צריך להוריד את הרצפה ובאחד המהלכים הציל את בית"ר בזכות גליץ' שהוריד את בוזגלו לרצפה. שחקני בית"ר הפנימו שהוא קטן פיזית והפילו אותו, ועשו נכון - אלא אם כן תשאלו את הפרצוף שלו, ששוטט דם בתוספת הזמן.

 

יואב זיו - אם חיפשנו דוגמא להבדל גדול בין מחציות אתמול אין כמו זיו. מחצית ראשונה עלובה - שנייה טובה מאוד.

במחצית הראשונה הוא עשה את החורים הרגילים. הוא איחר בהגנה, לא היה מרוכז ולא תרם כלום למשחק ההתקפי. למזלו מכבי שיחקה על האגף השני - אבל כשהיא כבר הגיעה לצד של זיו היא לא התקשתה.

במחצית השנייה הוא השתפר משמעותית. הוא עזר להתקפה, שיתף פעולה עם זנדברג והמסירות ביניהם הניבו כדורים מסוכנים לרחבה. אבל השיפור היה בהגנה - זיו נלחם על כדורים, היה מוכן והגיב נכון.

 

כריסטיאן אלברז - מצויין. שמר חזק את חדד במחצית הראשונה ולמרות יכולת טובה ודומיננטיות של חדד הוא סגר אותו ולא איפשר לו לזוז. הוא גם הצטרף מצויין להתקפה. במחצית השנייה השליטה של בית"ר גברה, והגנתית לא הייתה לו הרבה עבודה - התקפית הוא המשיך להרשים, כולל בעיטה מסוכנת שכמעט נכנסה. אחרי חורים גדולים במשחקים הקודמים גם אלברז חזר לעצמו. רק בגול שנפסל הוא טעה כשלא סגר - אבל זה לא שינה הרבה בדיעבד.

 

במכבי:

 

אורי שטרית - שטרית שמע שלמכבי אין מגן שמאלי - אבל הבליג. אתמול הוא ניסה להוכיח שיש למכבי מגן. הוא היה מעורב בהתקפה והיה עוד איום מהאגף השמאלי של מכבי, שללא ספק הרשים אתמול. הוא אילץ גם את ברוכיאן להגן והיה גיבוי לחדד.

 

מאור בוזגלו - אני לא יודע מה בוזגלו עשה אתמול על המגרש - אבל זה לא היה כדורגל. עצם העובדה שהוא עבר אגף במחצית נוצר מצב בו הוא היה רחוק ממני (גילוי נאות: ישבתי במזרחי) כל המשחק, אבל לא היה קשם לשים לב ליכולתו הרעה. במחצית הראשונה התירוץ שלו הוא שמכבי שיחקה על הצד השני ובמחצית השנייה התירוץ הוא שבית"ר העלתה את הקצב והלחץ - אבל בגדול הוא איכזב. הוא נעלם על האגף, וגם כשניסה ליזום משהו נתקל בהגנה קשוחה של בית"ר.

 

יבריץ' - הימור מצויין בפנדל, הדיפה גדולה לבעיטה של ברוכיאן. לצאת אחרי משחק כזה של בית"ר עם אפס גולים ברשת זה לא קל. שאפו.

 

 רן בן שמעון צריך להאשים את עצמו. איך זה שהוא רואה שיואב זיו לא מתפקד ומתעקש ללכת על האגף השני? זה לא שמכבי בכלל לא שיחקה על הצד של בוזגלו - אבל במשחק כזה מכבי הייתה חייבת לשחק על האגף הימני שלה, של בוזגלו. זה לא קרה מספיק.

 

 טעות נוספת שהייתה אצל בן שמעון היא עמדת החלוץ. למה קאמנן לא משחק? הוא יותר מהיר מיבוריאן בבירור ולכן הוא מתאים יותר לסגנון המשחק המהיר שמכבי רוצה. הוא גם מסוכן יותר בגובה, הוא חזק, הוא יודע לפרוץ באופן אישי מצויין עם הכדור, בניגוד ליבוריאן, ולמרות שהרבה יותר קל להצליח בסכנין מאשר במכבי קאמנן כבש יותר שערים בעונה שעברה. אסור לשכוח שסביב קאמנן הייתה קבוצה חלשה ולא היה את ישראלביץ' ובוזגלו. ליבוריאן היה את בוזגלו מאחוריו - וזה ההבדל. קאמנן מסוגל ליותר מיבוריאן והוא מוכשר ממנו בהרבה. מכבי צריכה לשחק 4-3-3 אמיתי, עם שני קשרים אחוריים (גו'נסון ואסוס), שבחון לפניהם, נותן כדורים לחלוץ ולקיצוניים, ישראלביץ' ובוזגלו כקיצוניים וקאמנן כחלוץ חוד - ולמכבי תהיה התקפה חזקה מאוד.

 

מכבי שיחקה אתמול על האגפים החזקים שלה - רוב הזמן דרך אגף שמאל, שבמחצית הראשונה כלל את חדד ושטרית - ובשנייה את בוזגלו, שעבר שמאלה. בית"ר בלטה בצד ימין שלה - כשברוכיאן ואלברז במשחק מצויין.

בסה"כ מכבי שיחקה בסדר. היא עשתה את שלה. במצב שנוצר ניצחון היה רק בונוס. פלוס 4 על בית"ר זה מצויין, בטח אחרי המשחק הכי קשה בליגה. מבחינת מבחן התוצאה מכבי עברה אותו בשלום. מכבי צריכה להגיד גם תודה לאלילת המזל: בית"ר הגיעה למצבים שבאמת קשה להחטיא. מכבי התבצרה כמעט כל המשחק ושיחקה על מתפרצות - ועשתה נכון. למרות זאת, לא כדאי למכבי להתלהב יותר מדי - בית"ר הוכיחה שעדיין הליגה תלויה בה. היא עשתה מה שהיא רוצה על המגרש, ריווחה את המשחק והגיעה למצבים. מכבי עשתה הגנה מצויינת, וזאת למרות הבעיות הרבות בהגנה. יבריץ' ביום מצויין, ומכבי לא ספגה. אחרי התיקו המאכזב בבלומפילד היא ידעה שגם תיקו משאיר אותה חזק למעלה.

שופטים: אחרי בוחבוט, גם קינן פישל בענק. הוא טעה לגבי הגול של מכבי שנפסל, הוא לא שרק עבירות שהיו על בית"ר ולא הגיע לבית"ר פנדל - הייתה בעיטה, הכדור פגע אומנם בידו של שחקן מכבי - אבל הוא שכב על הרצפה, והיד הייתה צמודה לדשא, ולא מורמת באוויר או חופשית. על זה לא צריך לתת פנדל. אין ספק, בקצב הזה שווה לשקול הבאת שופטים זרים שיעלו את רמת השיפוט וגם יגרמו לשופטים הישראלים להוציא מעצמם יותר. כשאין שופטים זרים אין לשופטים ישראלים אתגר ומקום מובטח - אם יהיו שופטים זרים הם יתאמצו יותר.

 

כדאי שהמבקרים ישתקו. אתמול היה כדורגל טוב שהצדיק גולים. אין ספק - האלופה תצא מהשתיים האלה. נראה שלמרות הכל זאת תהיה בית"ר, בגלל מרכז השדה שלה, כי יש לה את הזר הכי טוב, בואטנג, ועוד אחד מהבולטים - פרננדס, וכי יש לה 8 שחקנים שחקנים שיודעים לתקוף מצויין בהרכב - אבל זה תלוי בה. אם היא תפשל מכבי תשמח לקפוץ על המציאה. מכבי תקבל מקום שני שיבסס אותה חזרה למעלה - ושנה הבאה בית"ר כבר תמצה את עצמה סופית ומכבי, אם הכל יילך חלק מבחינתה, תהיה הקבוצה החזקה בליגה. העונה היא עונת מעבר. מכבי הראתה אתמול אופי וקור רוח, אבל שוב, כדאי שתיקח את המשחק בפורפורציות - ביום נורמלי זה היה נגמר לפחות ב-2-0.

 

בעל המאה הוא בעל הדעה

 

וכמה מילים לגאידמק: תירגע. זה שאתה האיש החזק והעשיר לא אומר שמעניין אותנו מה אתה אומר. כלומר, מעניין, אבל מאוס. שמעון גרשון הוא בלם מעולה, שחקן שקט ויציב, שכמעט לא טועה בהגנה, עושה את העבודה בשקט. שחקן קר רוח ומנהיג. שחקן שהגיע רחוק בגביע אופ"א, וגם היום אחד הבלמים הטובים בארץ. אז, בסדר, הוא לא יבעט יותר פנדלים - אבל זה הופך אותו לשחקן רע? גאידמק, אתה לא מבין מספיק בכדורגל. קצת פורפורציות לא יזיקו. אז הוא החטיא - זה בטח עדיף על הפחדנים שמשקשים לבעוט. גרשון לפחות לקח אחריות והסכים לשאת בתוצאות. עם קצת יותר דיוק בית"ר הייתה מכריעה את המשחק הרבה לפני הבעיטה של גרשון.

 

וחוץ מזה, למה גאידמק ממשיך לעשות בלגאנים? הוא לא מבין שזה פוגע קשות בקבוצה? כדאי שהוא יירגע אם הוא רוצה שבית"ר תצליח. עצם זה שהוא מתערב בעניינים מקצועיים כבר מגביל את עטר. אם, לדוגמא, במשחק הבאי יכניס גרשון שער עצמי עלול גאידמק לרמוז לעטר שכדאי שיעיף מהר את גרשון, ואז גרשון יעוף מהקבוצה במקרה הרע או יירד לספסל במקרה הטוב, למרות שהוא שווה הרכב. עטר מפחד על מקומו ולא יעשה, כמובן, משהו שגאידמק נגדו. ההתערבות של גאידמק רק פוגעת בסמכויות של עטר ופוגעת בקבוצה.

 

לגבי בועט הפנדלים הראוי: לדעתי, עידן טל צריך לבעוט. הוא אחראי ומנוסה ויידע לעמוד בלחץ, והרי בפנדל, בטח במשחק חשוב ובדקה חשובה כמו במשחק מול מכבי, העמידה בלחץ היא מרכיב קריטי. הוא בועט טוב (הוא כבש כבר פנדלים בבית"ר) ויבעט טוב יותר מגרשון. עם זאת, לא כדאי להתעסק יותר מדי בנושא  - בשורה התחתונה כל שחקן עם יכולת בעיטה סבירה יכול לכבוש פנדל.

 

דחוף: חלוץ ומייד

 

בית"ר הייתה חייבת לנצח אתמול, ומה שמנע ממנה זה הסיומת. אם עטר רוצה סיומת ושחקן גבוה שיסתדר עם כדורים ארוכים הוא חייב לבקש מההנהלה להשאיר את אבראו לפחות עד החורף. הרי גם אם הוא יילך יצטרכו לשלם לו פיצויים ענקיים. השקיעו בו כל כך הרבה, ניהלו איתו מו"מ ארוך - לפחות שינצלו את זה ויעשו איתו משהו. הוא גם עדיף על שחקן חדש, כי הוא כבר מכיר את הקבוצה. ואם לא אבראו - אז לפחות חלוץ זר אחר, העיקר חלוץ מטרה אמיתי, שחקן שיודע לגמור מהלכים בנגיעה וסקורר אמיתי, מישהו פיזי, שמשחק עם הגב לשער, מישהו שיסיים את המהלכים - כי לבית"ר בדיוק היה חסר כזה אתמול וגם מול סכנין, אז בית"ר הגיעה בפתיחת המחצית השנייה למצבים מסמרי שיער והחטיאה. בן שושן מסוגל לשחק עם הגב - אבל לא כחלוץ יחיד, לא כחלוץ מטרה, ואין לו את הכוח והבעיטה בשביל זה. טוטו ויצחקי לא יודעים לשחק עם הגב, וגם הם לא יכולים לשחק לבד בחוד. זאת הסיבה שכל עוד אין חלוץ מטרה בית"ר צריכה לשחק ב-4-4-2.  אם יהיה לבית"ר כזה, שחקן שיביא סיומת טובה יותר - יהיה קשה ואולי בלתי אפשרי לעצור את בית"ר בדרך לאליפות. 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר