מס' צפיות - 5031
דירוג ממוצע -
דירוג אופ"א - איך זה עובד ומה צריך לעשות כאן?
איך זה עובד? מהי שיטת הניקוד האירופאית למדינות? כמה כל קבוצה מקבלת עבור ניצחון?
מאת: מיכה אקדמן 02/08/08 (10:48)

אני מניח שלרובכם הטבלה הבאה לא אומרת יותר מידי. בצדק. כולה רשימה של מדינות. אלא שלמעשה הסיבות לכך שלקבוצות ישראליות קשה עד בלתי אפשרי להצליח באירופה נמצאת אכן בטבלה הזאת...

 

טבלה זאת היא טבלה פנימית של ארגון אופ"א לחלוקת נציגות למפעלי אירופה השונים. כך לדוגמא שלושת הקבוצות המדורגות במקומות 1-3 זוכות לשתי נציגות בטוחות במפעל הבכיר של היבשת, ליגת האלופות, ושניים נוספות במוקדמות המפעל. מדובר אם כן בטבלה בעלת ערך ספורטיבי, כלכלי ותרבותי רב מאוד מאוד. מדינה כמו רומניה תשלח בשנה הבאה את האלופה שלה, קלוז', לשלב הבתים של ליגת האלופות ללא שום צורך בשלבי מוקדמות. כל זאת בגלל הדירוג הגבוהה של המדינה שלה. למעשה כל הנציגות במקומות 1-10 מקבלות נציגה אחת אוטומטית בשלב הבתים בצ'מפיונס ליג, וכל הנציגות ב-14 המדינות הראשונות בדירוג זוכות לפחות שתי נציגות בליגת האלופות (למעט שוויץ' שהייתה במקום ה-15 והחליפה מקומות עם יוון ובלגיה)

 

בנוסף לכך הדירוג נותן הזדמנות לקבוצות חדשות לקבל את הדירוג של המדינה וכך להיות מדורגות בסיבובי המוקדמות של המפעלים השונים. מדינות מדורגות אחרות "מתחמקות" בכלל מלקחת חלק במשחקי המוקדמות. מילאן וסמפדוריה, נציגות איטליה בגביע אופ"א, מתחילות את העונה שלהן בספטמבר...

 

כרגע לישראל בעונת 2008/9 כפי שניתן לראות יש 1.125 נקודות, 2 פחות מאוסטריה לדוגמא. בעונה שעברה הצלחנו להשיג 2.375 נקודות ובעונה שלפניה, שהייתה עונה פנטסטית של מכבי חיפה והפועל ת"א 6.000 נקודות לדירוג הבין ארצי. ועדיין המרחק בינינו לבין יתר הקבוצות באירופה גדול מאוד. המטרה החשובה ביותר שעומדת לפתחו של הכדורגל הישראלי הוא התבססות במקום ה-13 באירופה. מטרה זו נראית על פניו קשה מאוד ולא נצליח להשיגה עוד העונה וקשה לראות אם גם בעונה הבאה. בכדי להשיגה הכדורגל הישראלי יזדקק להשיג עוד לפחות 12 נקודות אירופאיות בדירוג הבין ארצי.

 

חשוב לציין שהדירוג הכולל הוא הקובע וכרגע לישראל יש 14.625 נקודות אירופאיות. עד לפני שלוש שנים היינו אחרי הצלחות גדולות של הפועל ת"א ומכבי חיפה בגביע אופ"א ובליגת האלופות, במקום ה-12 באירופה, כאשר גם מכבי חיפה וגם מכבי ת"א קיבלו כרטיסי השתתפות במוקדמות ליגת האלופות. אלא שמאז הזמנים חלפו, ואופ"א לא מחשיבה תוצאות של יותר מ-5 שנים ולכן הספירה לכלל המדינות היא מעונת 2005. כאמור עונת 2007 הצליחה להחזיר נקודות שאבדו לישראל בשנים האחרונות, אך היא לבדה לא תסייע להחזיר את הכדורגל הישראלי למקום ה-13.

 

ישראל יכולה להתנחם בכך שמדינות כמו אוסטריה, יוון ובלגיה שנחלו הצלחות בשנת 2005, ייאלצו בעונה הבאה להיפרד מאלו ולישראל סיכוי טוב לעבור אותן. אם זאת ישראל עדיין במקום ה-20 גם אחרי הצלחות אלו. בעונת 2011 ישראל אמורה לעלות למקום ה-17, אך אם זאת לאחר אותה עונה תדרדר ישראל למקום ה-26 באירופה לאחר שהישגי עונת 2007 יימחקו...

 

עכשיו אני יעבור לשיטת הניקוד. ניקוד מוענק הן לקבוצות מהמדינה והן לקבוצות במסגרת המדינה. כרגע אני מדבר רק על הניקוד למדינה.

 

סיבובים מוקדמים (אלופות ואופ"א):

ניצחון - 1 נק'

תיקו - 0.5 נק'

הפסד - 0 נק'

 

את הניקוד לאחר כל משחק מחלקים במספר הנציגות של המדינה באלופות ובאופ"א. לישראל יש 4 כאלו.

 

ניצחונות של ק"ש (1), בית"ר (1) והפועל ת"א (2) הביאו לנו כ"א 0.25 נק' ובסך הכל 1 נקודה אירופאית. תוצאת התיקו של קריית שמונה מול מורגן העניקה לישראל 0.125 נקודות. סך הכל כמובן לישראל עד עתה יש 1.125 נק'.

 

התוצאות בסיבובים הרשמיים של המפעלים (אלופות ואופ"א):

ניצחון - 2 נק'

תיקו - 1 נק'

הפסד - 0 נק'

 

כך למעשה על נתניה, קריית שמונה והפועל ת"א לעבור את נציגותיהן וליהכנס למעפלים בהן מעניקים את הנקודות הרבות יותר.

 

עכשיו בואו נצא מנקודת הנחה שבית"ר מצליחה להוציא תיקו בקרקוב ולאחר מכן מפסידה לברצלונה שם ומסיימת איתה בתיקו פה, הפועל ת"א משיגה שתי נצחונות מול היריבה הסרבית שלה, נתניה מנצחת ומוציאה תיקו מול וורנה, וקריית שמונה מצליחה להדהים את ליטקס לובץ' עם צמד תוצאות תיקו שבסיימו הקבוצה של איזי שרצקי עושה היסטוריה ומפילה לגביע אופ"א עצמו. הניקוד שישראל תקבל רק עבור התוצאות הללו הן: 1.375. מכאן למעשה השמיים הם הגבול. כבר, עוד לפני שמתחילים לספור את הכסף הגדול לישראל יש  2.5 נקודות אירופאיות, יותר מכל מה שהכדורגל הישראלי עשה כל השנה שעברה ביחד...

 

שיטת הדירוג למועדונים:

 

עבור כל ניצחון בשלב המוקדמות קבוצה מקבלת 2 אסים, עבור תיקו אס אחד. עבור כל ניצחון בסיבובים הרשמיים קבוצה מקבלת 4 אסים, עבור תיקו 2 אסים. בתום העונה האירופאית של כל קבוצה מודדים את מספר האסים שהיא זכתה בהם ומחלקים ב-2. הניקוד הזה מקבל תוקף בדירוג לאחר שמסתכלים בניקוד המדינה עונה קודם לכן, אם הקבוצה ביחס לעונה שעברה הצליחה הציון שלה מתעגל מעלה. אם הציון שלה גרוע מבעונה שעברה מעגלים את הציון למטה ואף מורידים נקודה. לא משנה סכום העגלה, בסופו של דבר מוספים גם את ניקוד המדינה.

 

לסיכום:

 

הפועל ת"א, מכבי נתניה ובית"ר ירושלים לא נופלות מהרבה קבוצות שנמצאות היום בגביע אופ"א ולפחות שתיים מתוכן יכולות להעפיל משלב הבתים בגביע אופ"א. שמינית גמר אופ"א עבור בית"ר והפועל היא על פניו אתגר קשה ובלתי אפשרי - אך הן יכולות לעשות זאת. זה לא בשמיים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
כותב הכתבה כנס
גיא 02.08.08 (16:05)