מס' צפיות - 551
דירוג ממוצע -
זה מגיע!!
ספרד צריכה לבוא כדי לשחק את הכדורגל שלה - ולכן, למרות היתרון בהגנה, היא צריכה להתבסס על משחק התקפי. גרמניה, לעומת זאת, חייבת להתרכז בהגנה כי אם תספוג שוב פעמיים היא לא תנצח. גרמניה וספרד מציגות סגנון כדורגל שונה וזה מה שהופך את הגמר לכ"כ חזק ומעניין, כי המשחק יכול להתפתח למקומות שונים - עכשיו אפשר לבדוק איזה סגנון לוקח. לקראת הגמר.
מאת: עמנואל שלמון 29/06/08 (14:13)

ישנן הרבה דרכים לבחון את המשחק הערב (21:45, ערוץ 10). מצד אחד, ספרד, שנראית מצוין עד עכשיו, מעמידה סגל חזק יותר ונראית מוכנה, אבל ברגעי האמת, לאורך ההיסטוריה, פישלה. מצד שני, גרמניה, המציגה את המתפרצות הכי טובות, התקפה יעילה ושחקנים גבוהים, מנוסים וקשוחים - אך משחקת עד עכשיו כדורגל בינוני ותלויה הרבה ביריבתה.

 

לספרד יש הרבה מה ללמוד מטורקיה, מאחר והטורקים הראו איך משחקים מול גרמניה - היא שיחקה על המון בעיטות לשער, שיחקה לעומק וניסתה להתבסס על הטכניקה - מתוך הבנה שבגובה ובכוח אין לה סיכוי. גם ספרד צריכה לבוא כדי לשחק על מרכז השדה העדיף שלה, ולא על האגפים - שם גרמניה עדיפה. בבעיטות לשער מסכנים את השער, זה יוצר איום וגם אם זה לא נכנס פעם-פעמיים - אחרי זה זה נכנס, וזה גם פותח הגנות - גרמניה תבוא לשחק משחק צפוף, כדי לנצל את הגובה שלה במרכז ההגנה, עם מצדלר ומרטסקר, ובעיטות של שחקנים כמו צ'אבי ואינייסטה, כמו שהיה במחצית הראשונה בין ספרד לרוסיה, בה ספרד בעטה הרבה לשער, יסכנו מאוד - בעיטה לשער זה הבועט מול השוער, לא כמו בהגבהה אז יש גם את הבלם. טורקיה הצליחה לשחק את הכדורגל שלה מול גרמניה ואם טורקיה הקטנה עושה את זה - מה תעשה ספרד ההתקפית והטכנית?

 

גרמניה נראית פגיעה. ההגנה שלה ספגה 4 שערים בשני המשחקים האחרונים. אומנם זה נעשה הרבה בגלל ניצול מצבים מצוין בחלק הקדמי שאילץ את היריבות לכבוש הרבה כדי להישאר בתמונה ובגלל העקשנות של טורקיה ופורטוגל, שלא התייאשה גם ב-2-0 ו-3-1, אבל 4 שערים זה תמיד יותר מדי. גרמניה תמיד הייתה הגנתית ומחושבת יותר - והנה, פתאום דווקא ההגנה שלה סופגת בלי הפסקה.

 

במשחקים האלה מכריעים כמה אספקטים: הנעת כדור, מרכז שדה (יתרון לספרד), אבל בעיקר אגרסיביות (גרמניה), ניסיון (גרמניה) ומנהיג, מישהו מנוסה שמרגיע את כל הקבוצה (גרמניה, אם באלאק ישחק). לכן ברגעי ההכרעה דווקא גרמניה עדיפה. זה רק הופך את המשחק למעניין יותר - ספרד עדיפה ביכולת עד עכשיו ובכלים שלה, אבל לגרמניה יש את מה שצריך בגמר.

 

אין ממש פייבוריטית ברורה למשחק, אבל אני חושב שהוא יותר תלוי בספרד. אם ספרד תשחק את המשחק שלה, תשלב הגנה טובה עם הכלים היצירתיים וההתקפיים שיש לה - היא תנצח. אסור לה להתבסס על ההגנה רק כדי להימנע מטעויות - ראינו שספרד זהירה (נגד איטליה) מנצחת בקושי בפנדלים, ולעומת זאת ספרד התקפית ומשוחררת (רוסיה) מביסה. יש נבחרות שזה מתאים להם, גרמניה דוגמא טובה, אבל ספרד לא יכולה לשחק כדורגל הגנתי - זה פשוט מבזבז את הכלים ההתקפיים המצוינים שיש לה. היתרון המרכזי של ספרד על גרמניה כרגע נראה דווקא בהגנה - ספרד מציגה הגנה שלא חטפה שום שער בשני המשחקים האחרונים, יש לה הגנה אחראית ביותר ומאורגנת - אבל עדיין הכלים החזקים שלה היא קדימה, בהתקפה, ואותם היא צריכה לנצל.

 

גרמניה, לעומת זאת, חייבת להיזכר מחדש איך לא לספוג. היא מסוגלת, ראינו שהיא לא חטפה מול אוסטריה ופולין, אבל אסור לשכוח ששתיהן נבחרות חלשות. ההגנה שלה נראית רע - ואם גם היום היא תספוג שניים היא תפסיד. אפשר לחטוף שני גולים ולעבור מול טורקיה, מול פורטוגל (מבלי לזלזל) - לא מול ספרד כמו שהיא נראית כרגע. לגרמניה יש יתרון ברגעים האלה. לדעתי, משחק עם מעט שערים יעמוד לטובתה - כי כשספרד כובשת היא מסוגלת לא להפסיק. גרמניה תצטרך, לעומת ספרד, להיות תלויה לא מעט גם ביריבתה.

 

הבעיה של ספרד היא עניין הגובה. שחקנים גמו קלוסה ושווינשוייגר בהתקפה ומצדלר ומרטסקר בהגנה. גרמניה מבוססת על הרבה מאוד מתפרצות מהירות, העוברות דרך המהירות של פודולסקי שמנצל את היכולות האישיות שלו כדי לפרוץ - ונגמרו בהגבהה טובה אל תוך הרחבה. אצל גרמניה תמיד יש בתוך הרחבה שחקן שמוכן לנגיחה, או לנגיעה. זה תמיד מגיע דרך צד שמאל (המעבר לצד שמאל מבחינת פודולסקי אומנם גורם לו לכבוש פחות - אבל לשחק קבוצתי יותר ולבשבל המון שערים), ונגמר בשער בנגיעה של שווינשט' (סיומת מצוינת, כניסה מצוינת בלי כדור לרחבה, טאץ' יוצא מן הכלל שער בנגיעה קטנה) או קלוסה הגבוה והמסוכן. שחקן נמוך כמו פויול ושוער נמוך כמו קסיאס יתקשה להסתדר עם כדורים כאלה. לגרמניה יש יתרון ברור באגפים, אצל שווינשט' ופודולסקי, שם היא מציגה שחקנים צעירים ורעבים שגם מראים אופי - שניהם מתעלים עד עכשיו ברעגים החשובים, במיוחד שווינשטייגר - שככל שהטורניר מתקדם הוא משתפר איתו. במילים אחרות: בגובה גרמניה לוקחת בגדול - על הקרקע ספרד. במשחק כזה כל אחד מנצל את היתרונות מרכזיים שלו - ולכן ככה גם צריכה כל נבחרת לשחק.

 

כאמור, כדאי לספרד צריכה לראות את המשחק בין טורקיה לגרמניה. אם ספרד תשחק את הכדורגל היצירתי והמהיר שלה - היא תנצח. האחריות והשקט של קסיאס ופויול, שחקן שנלחם על כדורים ויש לו אופי של מנהיג, לצד משחק הנהדר בקישור האחורי של מרקוס סנה גורמים לשחקנים כמו פברגאס, אינייסטה וטורס להתשחרר קדימה, בידיעה שיש מי שמחפה, ועם התיאום והקבוצתיות שיש שם - הם יכולים לסמוך על שחקני ההגנה. השקט, המשחק המסודר של סנה, שחקן שנלחם על כל כדור ומשתלט עליו - תכונה חשובה ביותר לקשר אחורי, שחייב לשחק אגרסיבי, מלא באנרגיות, כי הוא צריך להתנפל על כדור ולחטוף אותו, והמצב שהוא כמעט לא מאבד כדורים (תוך כדי משחק מאורגן מאוד) משחררים קדימה את מי שמשחק לידו - צ'אבי האחראי, שהוא דוגמא נהדרת לשילוב של עבודה קשה ושקט בהגנה לצד כיבוש שערים, ובעיקר השחקנים היצירתיים אייניסטה ופברגאס.

 

ספרד צריכה להניע את הכדור כמו שהיא יודעת. לשחק כדורגל תכליתי, להעביר כדור רגל לרגל מהר מאוד ולשחק לעומק - כי היתרון שלה הוא במרכז. גם החיסרון של וייה הוא לא נורא - הוא יאפשר לטורס סוף סוף להיות במרכז הבמה, לשחק במרכז ההתקפה, כמו שהוא יודע, ולא להצטרך כל הזמן לפרוץ מהאגפים ולשחק על יכולת אישית - כי טורס הרבה יותר מסוכן במרכז. טורס היה נהדר מול רוסיה, אבל החטיא יותר מדי - לדעתי שער אחד יחזיר לו את הביטחון, כי נראה שלצד וייה הוא נעלם. הבעיה מבחינת ספרד היא שגרמניה לא תחלק מתנות, כמאמר הקלישאה, ואם טורס לא ינצל את המצבים שלו - לא יהיה אפשר לתקן. זה משחק אחד, חייבים לנצל כל הזדמנות.

 

באלאק - הנוכחות שלו תהיה קריטית. יש לו כוח פיזי ונוכחות גדולה. הוא דומיננטי מאוד, וגם כשהוא לא בשיאו הוא מרגיע ומשפיע על מי שלידו. גרמניה נבחרת קבוצתית, ורואים את זה בזה שהיא לא מבוססת על יכולת אישית של שחקנים, אלא בהגבהות לתוך הרחבה ומעבר מהיר מהגנה להתקפה תוך 2-3 מסירות - ובזה צריך תיאום, אבל היא תלויה הכי הרבה בבאלאק. הניסיון, קור הרוח, השקט והאחריות שיש לו - עושים את ההבדל מאוסף שחקנים למשהו מלוכד ומחובר, וברגעים האלה הקבוצתיות מכריעה. נוסף לכך, לספרד יש אולי מנהיגים, אבל אין לה מישהו בסגנון של באלאק - היום אין הרבה שחקנים כאלה, יש אותו, יש את פירלו, אבל אין הרבה עושי משחק אחראים ומנהיגים מהסוג הזה - ומי שיש לו יוצר בעזרת זה יתרון גדול. אם הוא יהיה בחוץ לגרמניה יהיה קשה ביותר.

 

המשחק היום מעניין מאוד. מצד אחד, הנבחרת הכי טובה עד עכשיו בטורניר שמגיע לה לזכות - ספרד, מצד שני נבחרת יעילה וקשוחה - אך שמשחקת כדורגל בינוני. שתיהן מציגות סגנון כדורגל שני: ספרד מבוססת על מרכז שדה טכני ונבחרת מוכשרת מאוד שהייתה צריכה מישהו שיהפוך אותה לתכליתית יותר - וארגונס עשה את זה נהדר. למרות האופי ההתקפי של ספרד הוא לא שכח לשמור על רשת נקייה ברבע וחצי הגמר. שתי הנבחרות שונות והמשחק יכול להתפתח לכיוונים שונים. גרמניה עדיפה ברגעים האלה ויש לה הרבה ווינריות - אבל ספרד חזקה יותר ויותר תלויה בעצמה.

 

מבחינת קרב המאמנים שניהם עושים עבודה מצוינת. גרמניה לא נבחרת אהובה בעולם ורוב האוהדים לא אוהבים את הסגנון שלה - אבל היא עדלגמר. ההתקפה שלה יעילה מאוד, היא מנצלת את יכולת המתפרצות שלה וכובשת פעם אחרי פעם בהכנסת כדור מהאגף למרכז מול הגנות לא מוכנות. ברגעי האמת היא עדיין מצוינת, היא מנצלת טוב את היתרונות שלה ובשקט, בלי יותר מדי כוכבים נוצצים היא מצליחה לייצר גם משחקים מעניינים בזכות ניצול מצבים שאין כמוהובחלק הקדמי. מסירה אחת, עוד אחת, פודולסקי מנצל את האחד על אחד שלו, מרים לרחבה - תמיד יש מי שפורץ לאמצע בלי כדור וכובש.

 

גרמניה גבוהה וחזקה, והשחקנים שלה הם לא דריסליסטים מלהיבי קהל אלא אוסף שחקנים שבאים לעבודה, נותנים גול בכמה נגיעות. כולם מדברים על ספרד - אבל אם גרמניה תאזן את ההגנה שלה, ואם באלא ישחק היום וגמרניה תדע לעמוד בלחץ (צריך לזכור שיש לה יותר ניסיון במעמדים האלה) - היא תנצח, לדעתי. היא נבחרת מאומנת אולי מוזרה, אבל היא נראית מוכנה. גרמניה מבינה שזה רגע האמת, תשחק אגרסיבי מאוד והפעם תשחק בצורה זהירה. היא תוריד ממפלס ההתלהבות, היא תבין שספרד תשחק דרך המרכז ותשלח שחקנים כדי שימנעו את הבעיטות המסוכנות של ספרד, היא תצופף את המרכז, מרכז הרחבה, היא תשים דגש על ההגנה ולא תחטוף יותר משער אחד, אם בכלל. היא צריכה לשחק בצורה מאורגנת, שקולה, ולא בהכרח לשחק יותר טוב מספרד - ספרד נבחרת טובה יותר, וגרמניה צריכה לבוא כדי לנטרל את ההתלהבות הספרדית.

 

לספרד יש יכולת לפרק, אבל הפעם היא תפגוש את גרמניה, שתפריע לה לשחק ותוריד את ההתלהבות שלה. אם זה מה שיקרה גם שחקני ההתקפה ישתחררו - ונראה את שווינשט' ופודולסקי פורצים מהאגפים ומשחזרים את האנרגיות שהיו להם מהמשחק הקודם. גרמניה צריכה לשים דגש על כדורגל קבוצתי, כלומר כולם, אולי חוץ מקלוסה, יורדים להגנה, וכולם, חוץ מהבלמים, מצטרפים למעלה, לא יוצרים פערים גדולים בין שחקנים. ההצטרפות קדימה של המגינים, במיוחד של להאם כי כמעט כל המצבים הגרמניים מגיעים מצד שמאל, חשובה מאוד - כי גרמניה תתבסס המון על האגפים, ועל מתפרצות דרך האגפים. ההרגה שלי: גרמניה תיקח. גרמניה גם משלבת שחקנים מנוסים מאוד (קלוסה, באלאק אם ישחק, להמן, מצדלר), שיעמדו בלחץ, עם שחקנים צעירים ומלהיבים (פודולסקי ושוינשטייגר). שניהם חשובים, הם בכושר טוב והאחריות ההתקפיות תרוכז עליהם בעיקר - ואם באלאק ישחק הם גם ישחקו בצורה משוחררת יותר.

 

אצל ספרד, אראגונס נחשב למאמן בעייתי עם אופי בעייתי, הוא השאיר את ראול בחוץ וכולם היו נגדו. הוא הצליח להביא את ספרד לגמר ביכולת נהדרת, בשילוב של הגנה ותוצאות לכדורגל התקפי ויפה. מדובר בבן אדם מבוגר, לא במאמן צעיר שרוצה להוכיח את עצמו, ויפה לראות שהוא יודע להלהיב. וכל זה בנבחרת שתמיד פישלה. הוא הצילח להפוך את ספרד לתכליתית, לנצל את שחקני ההגנה שלו ואת מרכז השדה שלו כדי לשחרר את ההתקפה קדימה. נכון, יש לו המון כשרון בסגל, אבל אחרי שתמיד ספרד הייתה לוזרית זה קשה מאוד.

 

תמיד הליגה הייתה הטובה והנבחרת פישלה - השנה דווקא הליגה לא עניינה. היא העמידה הרבה קבוצות התקפיות שמעניינות את הקהל, אבל בפועל רק קבוצה אחת התמודד על האליפות ואל המקום השני הגיעה ויאריאל, שעם כל הכבוד לא אמורה להיות מקום שני בליגה כמו ספרד. ולנסיה נתנה עונה נוראית, בארסה מיצתה את עצמה, והליגה איכזבה - ודווקא הנבחרת שמרה על הכבוד ההתקפי. העקשנות של ארגונס הצליחה, למרות הכל הוא עשה את העבודה והצליח להכניס לשחקנים שלו משמעת טקטית, מבלי לפגוע בשחקנים המשוחררים שלה ובמשחק ההתקפי (עד עכשיו, בחמישה משחקים היא הביסה פעמיים את רוסיה, שנתנה טורניר מצוין). הוא הצליח לממש את הכישרון בסגל שלו ולא הקשיב לביקורות.

 

היתרון של ספרד היא השילוב בין ההגנה להתקפה. מול פורטוגל גרמניה עוד שיחקה צפוף, הפעילה לחץ כבד על השחקנים היצירתיים ושיחקה חזק בהגנה, וחטפה שניים רק כי פורטוגל הייתה חייבת גול, אבל מול טורקיה ההגנה כבר לא תיפקדה, נתנה לטורקים לפרוץ דרך האמצע, לבעוט לשער, לשחק את המשחק שלה ועשתה עבירות מיותרות שנתנו לטורקים לצרף עוד שחקנים לחלק הקדמי. ההגנה ספגה שני גולים שני משחקים ברצף. לעומת זאת, ספרד כבשה שלושה גולים במחצית אחת מול רוסיה - ולא שכחה את ההגנה, שלא ספגה בשני משחקי הנוק אאוט, ובהחלט שיחררה את שחקני ההתקפה. ראינו סנה וראמוס, המשחק האגף, משחקים בצורה אחראית, מוציאים התקפות קדימה אבל מחפים מאחור, וקסיאס בשתי עצירות בפנדלים העלה את ספרד לחצי הגמר.

 

עושה רושם שספרד עדיפה, היא עדיפה גם בהגנה וגם בהתקפה - אבל אם גרמניה תנצל את היתרונות שלה, בגובה, באגפים, בניצול המצבים, בניסיון ובכך שהיא שמרה כוחות ולא הביסה עד עכשיו - היא תיקח. לגבי ספרד, בהגנה על ראמוס יהיה לחץ כבד, ובניגוד למשחק מול רוסיה, אז בגלל שרוסיה לא תקפה הוא השתחרר קדימה - הפעם מגיע אליו פודולסקי המהיר, עם היכולת האישית - והאחריות של ראמוס תהיה להפריע לו, לעמוד במהירות מצד אחד, ומצד שני לא לתת לו חופש לנצל את יכולת ההגבהה שלו, עליה גרמניה מסתמכת. ספרד חייבת תיאום מושלם בהגנה, מצד אחד עזרה לראמוס כדי למנוע את ההגבהות, ומצד שני לא לאפשר לקלוסה או שווינשט' לפרוץ בלי כדור לתוך הרחבה, והתפקיד של ספרד לא לתת להם לנגוח או לסיים בנגיעה כמו שהם אוהבים - הבעיה היא שמדובר בשחקנים גבוהים מאוד, ועוד מול שחקן נמוך כמו פויול. תהיה עליה אחריות גדולה, כי גם החלק הקדמי, החזק של ספרד, יהיה תלוי הרבה מאוד בעבודה ההגנתית. בכל מקרה, ספרד צריכה להתרכז באגף ימין שלה, משם יבואו רוב המצבים של גרמניה.

 

יהיה משחק מצוין, שתי נבחרות עם סגנון שונה, ששתיהן יהיו חייבות לשחק קבוצתי, לעמוד בלחץ ענק של מדינה שלמה, כשכל העולם מסתכל עליהם, לשחק את הכדורגל שלהן - לשלב בין הגנה להתקפה ולדעת לשחק בצורה זהירה, במיוחד בהגנה. בהתקפה אם שחקן טועה לא קרה כלום - אם שחקן הגנה טועה יכול להיות שנשאר חלוץ מול שוער, כשטועים 10 מטרים מהשער הסיכויים לחטוף גדולים מאוד. זה המשחקים ששחקנים מחכים אליו כל הקריירה, המשחק שבו הם צריכים להוכיח את המשכורת הגבוהה, ולא כדאי לקנא בהם.

 

 יהיה גמר פתוח, ובהחלט גמר ראוי - קלוסה, שווינשטייגר, פודולסקי,להאם ואולי באלאק מול קסיאס, פויול, ראמוס, טורס שצריך לחפות על חסרונו של וייה, צ'אבי האחראי ופברגאס שמגיע בכושר שיא. לא שמות אלמונים מטורקיה ורוסיה. המשחק יהיה מצוין כי הוא יכול להתפתח לכיוונים שונים כי שתי הנבחרות שונות, ויהיה מעניין לראות איזה סגנון יקח - ההתקפי, ממנו כבר נפרדו הולנד ופורטוגל, או היעיל - ממנו איטליה נפרדה. גמר גדול, ואחראי טורניר התקפי ומוזר בו זמנית יהיה מעניין לראות האם גם הפעם הטקטיקה והמשחק המחושב יגרמו למשחק ל גול-שניים לכל היותר למרות הטורניר ההתקפי או שהטורניר רב השערים יגרום לשתי הנבחרות לשחק התקפי.

 

קשה גם למצוא נקודה ברורה לאן הכיוון של הנבחרות - ספרד אמורה למשוך לסגנון שלה, משחק שבו היא שולטת, מעבירה כדור משחקן לשחקן מהר מאוד, משחק טכני והתקפי, גרמניה חייבת לשחק הגנתי יותר, מאחר והיא נבחרת עם יותר שכל מספרד, ואסור לה לספוג שוב שני גולים - כשמדובר בספרד אם גרמניה שוב תהיה מופקרת בהגנה זה יכול להיגמר בתבוסה, ובאמת אם מישהי פה תביס זאת ספרד, שיש לה יכולת נהדרת לנצל מומנטום עד לתבוסה (ע"ע רוסיה), בעוד גרמניה תשחק משחק ממושמע וטקטי ותנסה לנצל את יכולת המתפרצות שלה. היא מבינה שבכשרון ספרד לוקחת.

 

בכל מקרה, גרמניה צריכה לשחק את ה-4-5-1 שהיא שיחקה במשחקים הקודמים, זה שם דגש על האגפים שלה, שם היא עדיפה, ספרד צריכה לדעתי לנצל את היתרון במרכז השדה היצירתי - סנה בקישור האחורי מחפה מאחור (יהיה לו תפקיד משמעותי, במשחק הזה מרכז השדה חשוב מאוד והכל עובר דרכו), ולפניו צ'אבי שיש לו יכולת גם בהגנה וגם בהתקפה, פברגאס השחקן החופשי, כשהוא משוחרר קשה לעצור אותו, גם מול רוסיה הוא היה מצוין, אינייסטה באגף, סילבה בשני, פורץ הרבה מאוד למרכז, משתמש הרבה ביכולת האישית, בטכניקה, טורס בתוך הרחבה, סוף סוף לבד, ולא תלוי בוייה. 

 

היום, 21:45. 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 3 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
בקשה
עמנואל שלמון 29.06.08 (21:30)
2.
תיקון: של גרמניה לכתוב, לא גרמניה
עמנואל שלמון 29.06.08 (21:32)
3.
תוקן ל"ת
מערכת האתר 30.06.08 (02:08)