מס' צפיות - 471
דירוג ממוצע -
מרחץ (דמעות) טורקי...
נפרדים מנבחרת טורקיה עם השאלה הנצחית : למה הם ולא אנחנו ???
מאת: הלל אקוטונס 26/06/08 (13:07)

אתם יכולים לקשקש לי עד מחר, כל "מומחי הכדורגל" דמי-קולו, על "עליונות גרמנית" ו"חוסן פסיכולוגי שמעבר לגבולות של זמן ומקום" (של נבחרת גרמניה), אם היה "מגיע" בכדורגל - יום ראשון הייתם מעודדים בגמר את נבחרת טורקיה. ומתים שהיא תנצח.

 

כי מה שעשתה הנבחרת האדומה באליפות הזו, גם אתמול, הוא דבר שלא ניתן להסביר במונחים קלאסיים של כדורגל כמו "טקטיקה" ו"כושר גופני". הטורקים פשוט שרפו את הדשא, בכל משחק, בלהט בלתי-נגמר שאני רק מאחל לנו ביום מן הימים. הם ידעו שהם נחותים בלא מעט פרמטרים ביחס ליריבותיהם - אז מה ?! לנסות - אסור ??? איזו גישה, איזו קלאסה, איזה כיף... הגרמנים שיחקו טוב יותר אתמול ? באמת ?! אולי אם ביקשתם את חוות דעתו של עיוור... חולשתם היחידה של הטורקים הייתה בנאיביות המקסימה שלהם, במיוחד בשער הניצחון של הגרמנים : הרגע הישוו, אלוהים, ואנו כבר בדקה ה-86 ! אז מה עושה נבחרת מגעילה בנוסח יוון ? סוגרת את השער, את המגרש ואת חניית הרכבים מסביב לאיצטדיון... ומה עושה נבחרת טורקיה ?! כולם למעלה בניסיון לתת גם את שער הניצחון... לא ייאמן !... בסוף חטפו את המט מהצד השני, מה לעשות.

 

ויש עוד עניין מדהים בתצוגה הטורקית שאסור להזניח : הלו ! הם שיחקו עם ההרכב השלישי שלהם, צאצאי האימפריה העות'מאנית ! 14 שחקנים בלבד נרשמו בטופס המשחק (מתוך נבחרת של 23 !), כאשר כמעט כל ההרכב הראשון למעט אלטינטופ המדהים, ישב מורחק או פצוע ביציע. ניהאט בכלל חזר כבר לספרד ואישפז עצמו בקליניקה פרטית שאמורה לטפל במסירות ברגלו הכואבת. עד שעתיים-שלוש לפני פתיחת המשחק, דובר בכלל על אפשרות שהשוער השלישי של טורקיה, יצטרך לשחק כחלוץ (!) בשל נעדרי-ההרכב הרבים. עד כדי כך.

 

כעת אני שואל : מה יש להם ואין לנו ? מה הם אוכלים, הטורקים האלה ? אמנם טורקיה חתיכת מדינה רצינית עם אוכלוסייה גדולה, שטח גיאוגרפי עצום, אוצרות-טבע לרוב ומים בשפע, אך אם תבדקו שנייה פרמטרים כמו "תוצר לאומי גולמי", "הכנסה ממוצעת לנפש" או "מספר תושבים לקמ"ר הגולשים באינטרנט", תגלו שטורקיה בהשוואה לישראל היא -בעדינות- מדינת עולם שלישי...

 

אני גם לא קונה את התירוצים הפסאודו-סוציאליים האלה, המאבחנים מצבים של 'הצלחה בספורט כמפלט מהקיום'. זה נחמד לספרי הלימוד במדע המדינה, אבל מה לעשות שרוב הכדורגלנים המובילים בטורקיה לא גדלו בה, חלקם אפילו לא דוברים את השפה ?! אולי פה קבור הכלב : אם רוצים להגיע להישגים ספורטיביים בישראל, צריך לנתק את הספורטאים ממולדתם ! אני לא יודע אם זה יותר עצוב או יותר מצחיק.

  

ובכל זאת, מה לא עובד אצלנו, יא-אללה ??? משהו פה במנטליות הישראלית המפורסמת, בתרבות ה"סמוך" וה"יהיה בסדר", בגאווה המטופשת שאנו שואבים מעצמנו, בכל פעם שאנו משיגים משהו בקומבינה ולא כתוצאה מאימון סזיפי וממאמץ ממושך (כראוי וכנדרש)...

 

בעת האחרונה גם הכנסנו עצמנו למעגל הקסמים האין-סופי הזה של הקלישאות:

- אחד אומר "המטליות !"

- שני מחזיר "שוב הלקאה עצמית ?!"

- אח"כ שוב נכשלים באיזו 'משימה לאומית' חשובה יותר או פחות

- ושוב "המנטליות !"

- וחוזר חלילה...

 

בינתיים, עד שנתבגר קצת, אני מסתפק בטורקיה כנציגת האזור הראויה והמענגת. ככה זה אמנם עוד כואב, אבל פחות...

הכותב הוא מנהל התחום החינוכי ויועץ טיולים בחברת "טללים תיירות חינוכית". מורה לגיאוגרפיה, הסטוריה ומורשת בתיכון המקיף א' באר-שבע. נשוי ואב לשניים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר