מס' צפיות - 1066
דירוג ממוצע -
רוח ספורטיבית או טכנולוגיה
לכל אורך האליפות נשרקות שריקות שערורתיות ומעוררות מחלוקת. האם לא הגיע הזמן להשתמש בטכנולוגיה שכבר קיימת?
מאת: kalligula 16/06/08 (00:03)

כאחד שמכור לכדורגל, ברור לכולם שאני עוקב אחרי משחקי היורו שנערכים בשוויץ ואוסטריה. אולי זה גם מסביר את היעדרותי הארוכה יחסית. למען הגילוי הנאות אציין כאן שאני אוהד של נבחרת איטליה, הלוא היא אלופת העולם המכהנת (לפחות עד 2010) ושיחיו הקנאים ויתפוצצו מבפנים.

 

בשנים האחרונות כאשר 30 מצלמות טלוויזיה מכסות את כל המגרש, ודבר לא נעלם מעינם, צורם לראות ובעיקר לקבל החלטות שופטים שלעיתים הן שערורתיות ולא פעם מכריעות את גורל המשחק. הלוא גם שער שנופל לצד זה או אחר מן הסתם משנה מערכים וטאקטיקה של משחק.

 

כאשר נערך מונדיאל 2002 ביפן ודרום קוריאה, מונדיאל ששערוריתי בכל קנה מידה בכל הקשור לשיפוט, ואפשר לקבוע בוודאות שמישהו שם למעלה כיוון את המהלכים שיובילו לגמר בין גרמניה לברזיל. במונדיאל ההוא נפסלו שערים חוקיים למהדרין, ובעקבות פסילת השערים נקבעו העולות לשלבים הגבוהים.

 

לאיטליה נפסלו 7 שערים חוקיים !!! כאשר הרבע הגמר מול קוריאה נפסלו לאיטליה 2 שערים חוקיים וכתוצאה מכך עלתה דרום קוריאה לשלב הבא ואיטליה הודחה, ע"י השופט האקוודוריאני שגם סיים את קריירת השיפוט שלו.

 

באותו מונדיאל גרמניה ניצחה את ארה"ב אחרי שלארה"ב ניפסל שער חוקי ואילו השער הגרמני הובקע ממצב ניבדל ברור. באותו שלב ברזיל שיחקה נגד בלגיה ובדקה ה89 ספגה שער שהיה אמור להעיף אותה, אבל השער ניפסל ובארכה ברזיל ניצחה.

 

גם מזלה של ספרד לא שיחק לה כאשר שני שערים שלה נפסלו מול קוריאה וגרמו להדחתה. היו עוד פסילות אבל הבאתי את המכריעות ביניהן. ביורו הנוכחי שאנו מצויים בעיצומו שוב נראה שטעויות שיפוט הורסות את המשחק.

 

במשחק איטליה הולנד אושר שער מנבדל של ון ניסטלרוי כאשר על כל מסכי הטלוויזיה הוצג הנבדל בבירור, אמנם אופ"א טענה שכריטיאן פאנוצ'י שכב מחוץ למגרש ע"מ לגרום למצב ניבדל, הם רק שכחו לציין שהוא יצא עוד לפני ההתקפה והמתין לצוות הרפואי.

 

שחקן שיוצא מקווי המגרש הוא כבר לא שחקן פעיל, לראייה כאשר שחקן זוכה לטיפול רפואי הוא זכאי לחזור לתוך המשחק רק באישורו של השופט, ולכן השער הובקע ממצב נבדל ברור!!!

 

עוד לפני שהאיטלקים חזרו לעשתונותיהם וסיימו עם מחאותיהם התוצאה כבר היתה 2-0 מכאן המשחק היה די גמור מבחינתם בעיקר מבחינה מוראלית, על אף שהם התקיפו והתקיפו והחמיצו לא לפני שנעקצו בפעם השלישית.

 

במשחק השני באותו שלב איטליה כבר שיחקה נגד רומניה, שוב נפסל שער חוקי לאיטליה שהובקע ע"י לוקה טוני בטענת נבדל כאשר מצלמות הטלוויזיה מוכיחות שלא היה נבדל. המשחק הסתיים ב1-1 ואיטליה שוב קופחה. האיטלקים מחו באופ"א שטענה שבדקה את המקרה וע"פ המצלמות נראה שאכן היה נבדל. למחרת פירסם השופט הנורווגי ששפט במשחק שלא היה ולא נברא, הוא טעה והוא פסל שיר חוקי למהדרין!!! מי משקר? קונספירציה?

 

לכל אורך האליפות נשרקות שריקות שערורתיות ומעוררות מחלוקת, פעם שורקים לפנדל על תפיסה ברחבה עשרים פעם לא שורקים באותו משחק עצמו. הרמות דגל לנבדלים שלא היו ולא נבראו, ופסילות שערים. האם לא הגיע הזמן להשתמש בטכנולוגיה שכבר קיימת?

 

הלוא בין השופט לקווניו יש כבר מערכת שמע עם אוזניות שהם יכולים לדבר בינם לבין עצמם, כפי שיש זמזמים בדגלים של הכוונים שמאותתים לשופט המרכזי כאשר יש אירוע. אז טכנולוגיה כבר נכנסה לשימוש. היום אפשר לתת לשופט הרביעי אפשרות לשבת מול מוניטור בו הוא יגיד לשופט המרכזי על אירוע חריג או שנוי במחלוקת אחרי שהוא נעזר במצלמות הטלוויזיה וכל זאת מבלי להפסיק את המשחק , הכל און ליין. האם לא נכבד יותר קבוצה שזוכה בתואר בצורה הגונה ישרה ובעיקר ספורטיבית ולא בזכות החלטה שערוריתית ושנויה במחלוקת כמו הפנדל ההוא בגמר מונדיאל 66 בין מערב גרמניה לאנגליה, החלטה שקבעה את זהותה של אלופת העולם!!!.

 

בלא מעט ענפי ספורט משתמשים בטכנולוגיה עדכנית ע"מ שלא לפגוע בטוהר הספורט כמו בטניס, פוטבול ועוד. גם בכדורגל מענישים שחקנים על עבירות בלתי ספורטיביות שנעשות תוך כדי משחק ונעלמו מעיני השופט, והפוגע נענש בדיעבד.

 

מה קורה הלאה מבחינתי?

 

לאיטליה מצפה משחק מול סגניתה צרפת, משחק של להיות או לא להיות, כל אחת מנבחרות אלה חייבת ניצחון ועדין תלויה בתוצאה שתהיה במשחק המקביל ובמידת הספורטיביות של ההולנדים, אופ"א כבר אמרה את דברה שמותר ולגיטימי להולנד לעלות למשחק עם הרכב משני כי לה תוצאת המשחק לא תשפיע, מה שמעורר תמיהות והרמת גבות לגהי החלטה זו אבל לפלטיני וחבר מרעיו הפתרונים  (פלטיני כבר מזמן החליט לסמן את הגדולות וללכת עם הקטנות).

 

תזכורת קטנה למר פלטיני

 

ביורו הקודם איטליה עמדה באותה סיטואציה, היא ניצחה אבל במשחק המקביל נרקם דיל בין דנמרק לשבדיה שנזקקו לתיקו 3-3 ע"מ ששתיהן תעלנה ואיטליה תישאר בחוץ, ומה קרה? היה תיקו 3-3 ושתיהן עלו. רוח ספורטיבית לא היתה שם, בעיקר למי שזוכר את השער השלישי של דנמרק שהובקע בדקה ה87 .

 

לימים שחקן שבדי הודה שהיה דיל כזה בין דנמרק לשבדיה, שתי הנבחרות האלה לא נענשו כי אז עמד בראש אופ"א יוהנסון בשבדי ומי יעיז ללכת כנגדו?

 

למי שזוכר את ה6-1 בין פרו וארגנטינה במונדיאל 1978 שהביא לעלייתה של ארגנטינה שלב ולזכייתה בגביע בסופו של דבר. ד"א זו היתה בדיוק התוצאה לה הזדקקה ארגנטינה ע"מ לעבור שלה.

 

רוח ספורטיבית? אתם תשפטו.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר