מס' צפיות - 1352
דירוג ממוצע -
המיעוט הקיים של פיתוח שחקנים באקדמיית לה מאסיה
לפני מספר שנים ראיתי כתבה על אקדמיית "לה מאסיה" שבה גדלו והתפתחו שחקני ברצלונה שזכו בליגת האלופות תחת המאמן פפ גווארדיולה (אשר גדל באקדמיה זו). הנתונים מראים שבגמר ליגת האלופות של שנת 2009 פתחו בהרכב הקבוצה שבעה שחקנים שגדלו באקדמיה. כיום עושות זאת בהצלחה שתי קבוצות: בנפיקה ליסבון, ורד בול זלצבורג .
מאת: רועי אורן 07/02/23 (02:04)

לפני מספר שנים ראיתי כתבה על אקדמיית "לה מאסיה" שבה גדלו והתפתחו שחקני ברצלונה שזכו בליגת האלופות תחת המאמן פפ גווארדיולה (אשר גדל באקדמיה זו).

הנתונים מראים שבגמר ליגת האלופות של שנת 2009 פתחו בהרכב הקבוצה שבעה שחקנים שגדלו באקדמיה.

כיום עושות זאת בהצלחה שתי קבוצות: בנפיקה ליסבון, ורד בול זלצבורג .

בשנים האחרונות מסתמכת ברצלונה על שחקנים שהתפתחו בקבוצות אחרות, ולא ממהרת להסתמך על שחקני בית .

בואו נראה למה זה קורה.

               שינוי שיטת המשחק

זה לא סוד שבשנים האחרונות הכדורגל השתנה ושחקנים מתפתחים בקצב מהיר מאוד.

השחקנים שהתחנכו באקדמיה של ברצלונה הורגלו לשחק במסירות קצרות מקו ההגנה ועד לרחבת היריב (שיטה המכונה בספרדית "טיקי טקה") .

כיום אין שיטה אחת הנלמדת מגיל הנוער ועד העלייה לקבוצה הבוגרת ולכן שחקנים שהיו טובים בגיל נוער כמעט ולא מצליחים להשתלב בקבוצה הבוגרת כמו קרלס פרז, חואן מירנדה, ריקי פוץ' ,ועוד.

               בעיית הזהות הקטלנית של המועדון

העובדה שהתחלפו במועדון מספר רב של מאמנים כאשר רק שלושה מהם התחנכו באקדמייה (צ'אבי, וילאנובה, וגווארדיולה) ,וכן המצב הכלכלי הקשה שבו נמצא המועדון משפיעים על פיתוח השחקנים וההש'קעה שלהם בגיל צעיר.

טענה נוספת היא שהשחקנים המתפתחים באקדמייה "לה מאסיה" הם פחות טובים ומוכשרים מהקשרים הצעירים שחלקם שיחק בגביע העולם האחרון.

כדי להיות שחקן טוב היום צריך לדעת לשלוט בכדור, לפתח ראיית משחק, לדעת לתת מסירות טובות ,ולבלום את היריב בחלק המגרש שלך ,ולא כולם מספיק מוכשרים לשלב אלמנטים אלו במהלך המשחק.

                      המצב הכלכלי של המועדון

יש כאלו הטוענים שברצלונה אמצה את השיטה של צ'לסי לפיה לוקחים שחקנים צעירים ,מלמדים אותם מעט ואז מוכרים אותם ברווח גדול.

ברצלונה הוציאה 98,000,000 יורו על שחקנים בקיץ האחרון תוך שהיא קיזזה את המחיר בשילוב שיטת החילופין.

הבעיה שהסכומים הגדול שהיא הוציאה בחמש השנים האחרונות לא הצדיקו את ההשקעה והם לא הצליחו להביא שחקנים איכותיים שישביחו את המועדון ויעזרו לו להיאבק הן בזירה המקומית, והן בזירה האירופאית.

אמנם צ'אבי משתמש בשבעה שחקנים שגדלו בברצלונה (שלושה עלו ישירות מהאקדמיה, וארבעה רעו בשדות זרים עד שהגיעו לארץ המובטחת) ועושה רושם שבעזרת שיטת המשחק של צ'אבי העסק עובד ואולי ברצלונה תזכה בדאבל הספרדי לגבי אירופה אני חושה שהיא תתקשה מול מנצ'סטר יונייטד אך צריך לחכות ולראות.

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר