מס' צפיות - 703
דירוג ממוצע -
אפי בירנבוים - אף פעם לא מרוצים...
על מינויים של מאמנים בכירים בספורט הישראלי ועוד קטנה לא קשורה.
מאת: הלל אקוטונס 06/06/08 (14:32)

מי שזפזפ אתמול בשעות אחר-הצהרים בין אתרי הספורט באינטרנט, נחשף בהפרש של מספר דקות, לידיעה שבישרה על מינויו הצפוי והסופי של אפי בירנבוים למשרת מאמנה של מכבי תל אביב כדורסל ולעוד אחת שהנחיתה את שורת המינויים המרשימה לנבחרות ישראל הצעירות בכדורגל. לא בכל יום רואים תעוזה כזו - הן מצידה של הנהלת מכבי והן מצידה של ההתאחדות לכדורגל, המסואבת והנפוטיסטית בד"כ (ביטוי מקובל בימינו). ברוב המקרים התרגלנו לחוסר קורלציה מוחלט בין רצון האוהדים ובין המינויים בסופו של דבר. כאילו מישהו עושה לנו 'דווקא' או מנסה להוכיח לנו, שאין לנו מושג ירוק.

 

לגבי בירנבוים, כבר כתבתי שכאוהד מכבי, אני בסה"כ מרוצה. נכון שאפי מעולם לא אימן קבוצה בסדר הגודל הזה, רשימת הישגיו צנועה (גביע אחד עם הרצליה באמצע שנות השמונים) ומינויו מדיף -שוב- מעט ריח של "דן חסכן" מצידה של הנהלת הצהובים, אבל אחרי טראומת שרף, כל מי שבא - ברוך הבא ! ואולי עוד יתברר, הלוואי, שבירנבוים היה בדיוק האיש שהתאים לקבוצה שבה גובה האגואים הכולל של השחקנים, מגיע בקלות לתקרת מגרש הבית... הוא ידוע כמאמן של שחקנים ואין לו ברזומה ולו תקרית אחת עם מי מהחברה' הרבים ששיחקו בקבוצות אותן אימן, כולל 'מקרי-ראש' כמו קני וויליאמס. אליהו ובורשטיין יכולים להתחיל לפנטז על חזרה לעניינים.

 

אלא שהמינוי הזה קיבל כבר אתמול וגם הבוקר הדים שונים לחלוטין מאלה שלהם ציפינו. בתכנית סיום העונה של "יציע העיתונות", חזר רון קופמן כלפי אפי שוב ושוב על המשפט "היכן נעלמה שתיקת הכבשים ?!". לא היה ברור אם הוא מסתלבט או אם הוא מבשר על הבאות, בכל הקשור ליחסה של התקשורת כלפי 'הילד הרע' מאתמול, שפתאום הצטרף ל"אימפריית הרשע"... יש כמה "עיתונאים" בנוף הספורט הישראלי, שאין להם אג'נדה אחרת מלבד להיות אנטי. וקופמן עוד נחשב למעודן, אלוהים ישמור.

 

הבוקר התפרסמו טורים אישיים בשער "הארץ", שעוד הוסיפו שמן למדורת הקונטרוורסאליות: אודי הירש (עוד אחד שצריך לחתום על הגיגיו כמו שנדרש מאיתנו פה, ב"פרשן" : "אודי הירש, אוהד מורעל של הפועל ירושלים, עיוור למציאות ומעוות אותה כדי להוציא יפה את החברים שלי") טוען, ש"לא מגיע לאפי" בבחינת - הוא כזה איש טוב, למה לו להיכנס לביב הזה ששמו מכבי ?! הייתי רוצה לראות את הירש בעצמו מסרב להצעה ממכבי. מגוחך.

 

ואלעד ליפשיץ, דווקא בחור עם מוניטין של '"מכסח בטעם" בד"כ, עשה מבירנבוים אפר ואבק : אין לו זה, לא היה לו שם, מי הוא בכלל ?!...ולי אין אלא להצטער. זה לא שמינו איזה זב-חוטם לסגנית אלופת אירופה וכמה ימי חסד חייבים לתת לו. בכל זאת.

 

כמה דקות אח"כ הגיעה הידיעה המרעישה מההתאחדות שהציתה את הדמיון : איווניר לאולימפית, לוזון לנוער, ברקו לנערים א' וחזן לנערים ב' ! מי היה מאמין ! רק אח"כ, בסביבות השעה 20:00, החלה להתבהר אט-אט התמונה הכוללת של המהלך והוכיחה -שוב- לאיזה עומק מגיע הרפש בכדורגל הישראלי ובמיוחד אצל אלה שמכנים עצמם "קברניטיו" (ונהנים מההשלכות מאוד-מאוד ! מעניין כמה מהם מתכוונים לטוס החל ממחר לאליפות היבשת, על חשבון משלם המיסים הישראלי) :

 

מסתבר שאת המהלך יזם כמעט לבדו שטרן חלובה, ממלא-מקומו של יו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון. לוזון לא עודכן ולא נשאל לדעתו. בטח ובטח לגבי הסוגיה הבעייתית של המינויים, איך לא - הקשר בין הדוד אבי לוזון ובין האחיין גיא לוזון, המאמן המיועד לנבחרת הנוער.

 

כעת נשאלת השאלה, אם אכן היו"ר לא היה בסוד העניינים, מהי מטרת המהלך ומדוע בעיתוי כזה ? הו, שאלה טובה ! הנה שתי אפשרויות :

 

1. לוזון ידע שהסיר מתבשל, אך חלובה אמר לו - "עזוב אותך מביקורת ציבורית ! אני אגיד שאני יזמתי ושאף אחד לא שאל לדעתך !". זה תסריט שמוציא את חלובה 'קינג' בעיני משפחת לוזון, אך כמו שנהוג לאמר - אולי כשר, אבל בטוח מסריח.

 

2. לוזון לא ידע מכלום, כפי שטען, וחלובה עשה לו פה תרגיל אותו נוהגים לכנות בתקשורת הספורט "כיפה אדומה" ובשיעורי ההסטוריה - "פוטש"; ממלא מקום היו"ר זכר היטב את הבטחתו של לוזון עם כניסתו לתפקידו הרם בהתאחדות, לפיה - אף לוזון לא יאמן בהתאחדות, כל עוד הוא היו"ר. ואם אכן יעבור במזכירות המינוי של גיא, מה יוותר לאבי לעשות ?!... ממש מילכוד 22. קורא הרבה ספרים, חלובה ?!... 

 

 


 

אני עובר שוב ושוב על רשימת הנבחרות המשתתפות החל ממחר באליפות אירופה לאומות בכדורגל - ומה לומר ?! אין לי את מי לאהוד הפעם. מסורתית אני עם צרפת, אבל הנבחרת הנוכחית של דומאנק 'לא עושה לי את זה' : המאמן הצרפתי שמשום-מה זכה לחידוש חוזהו אחרי המונדיאל האחרון, למרות שברור שהעפלתה המפתיעה של צרפת לגמר האירוע ההוא הייתה רשומה כולה על קרחתו של זידאן (במשחקי המוקדמות, למשל, שיחקו הכחולים זוועה, עד שהואיל בטובו המאסטרו לחזור), הרכיב הפעם נבחרת אקלקטית במיוחד, עם שחקנים בני כמעט 37 (טוראם, מקללה, קופה), חלוצים שמעולם לא הוכיחו עצמם ברמת הנבחרת (אנלקה על חשבון טרזגה ?! נו באמת !) וצעירים חסרי ניסיון מוחלט. אולי ייפול איזה תפוח... היחיד ששווה לעקוב אחריו בנבחרת הזו הוא כמובן פראנק ריברי המדהים, אך לצפות אפילו משחקן באיכות כזו, שתפקידו הוא חצי קשר/חצי חלוץ, לסחוף את הטריקולור - הוא תקווה לא הוגנת ולא הגיונית, לדעתי. 

 

בקיצור, אם פוסלים אוטומטית את כל מי שסייע לנאצים בזמן המלחמה (ואת הגרמנים עצמם, כמובן) ואת מעט הנבחרות שבאות לאליפות במטרה ברורה לקלקל את השמחה (יוון בעיקר. מי שזוכר את הזרך לזכייתה של יוון ביורו הקודם, בונקרים מכוערים ושערים בודדים במתפרצות, בעיקר בדקות האחרונות של המשחקים - אינו יכול להתחבר לדבר הזה), נשארים בעיקר עם שוודיה.

 

לתשומת לבכם.  

 

(תמונה: אבי קדמי)

הכותב הוא מנהל התחום החינוכי ויועץ טיולים בחברת "טללים תיירות חינוכית". מורה לגיאוגרפיה, הסטוריה ומורשת בתיכון המקיף א' באר-שבע. נשוי ואב לשניים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר