מס' צפיות - 953
דירוג ממוצע -
מהנעשה בבית"ר ירושלים
קטן החתמה טובה כמחליף, בית"ר צריכה מגן שמאלי אמיתי ומיכאל זנדברג חייב להישאר לטובת כל הצדדים.
מאת: עמנואל שלמון 02/06/08 (19:18)

1) יניב קטן - לאחרונה מדובר על יניב קטן כמחליף של בן שושן, שעוזב את בית"ר לבירסחוט. הרבה מתנגדים יש לעניין: הוא כבר שנתיים לא מתפקד, הוא הופך את בית"ר למכבי חיפה והוא גמר את הסוס. לא נכון. קטן אומנם לא כבעבר, אבל לא הייתי קובר שחקן בן 27. קטן לא שכח לשחק כדורגל, זה בטוח. יש לו ניסיון באירופה, הוא כבש בליגת האלופות וההיכרות שלו עם זנדברג, בנאדו, שום וטל יהיו לטובתו.

 

חוץ מזה, קטן רעב להוכיח את עצמו - ובבית"ר, שם הוא לא אמור להיות המנהיג ולא כל הלחץ עליו, הוא יעשה את העבודה. אני גם לא רואה מה יש להפסיד פה, אם מביאים אותו כמחליף הוא יתרום - וגם אם לא אז לא נפסיד כלום, כי הוא לא יהיה שחקן הרכב, כנראה. תאמינו לי, הלוואי על כל שחקן 5 גולים בעונה רעה. קטן הוא לא בדיוק חלוץ מטרה, כך שהוא אופציה למעבר שיטה ל-4-4-2 - הרי ראינו שהוא היה מצוין לצד קולאוטי. לקטן יש כוח, מהירות וסיבוב יפה ממשחק גב לשער (יש לו יכולת טובה להשתלט על הכדור עם הגב) למשחק עם הפנים, והרבה מאוד נוכחות. לצד זה ישנה גם בעיטה טובה ויכולת לשחק באגף. 

 

2) מגן שמאלי - עמדה שחייבים להחתים בה מגן אמיתי. יואב זיו שחקן התקפה טוב, אבל הגנה רע. בליגה זה לא בא לידי ביטוי כי ביתר שולטת וזה מאפשר לזיו להתשחרר קדימה, אבל מה הוא יעשה באירופה, כשהוא יהיה חייב להיות יעיל יותר ולרוץ מהגנה להתקפה ולהפך? זיו נותן מעצמו הרבה, אבל יש להבדיל בין "לחימה" ליכולת. הוא תמיד נכנס למרכז ההגנה, אבל אל מסוגל לשמור על שחקנים ללא כדור, הם מצליחים לברוח לו בקלות - יש לו סגירה גרועה והוא לא יודע לשמור שחקן. לראייה, פשוט תראו את הגול שמשה ביטון כבש במשחק האחרון בין בני יהודה לבית"ר.

 

הוא לא מסוגל לשמור באופן אישי על שחקן, והחורים שהוא עושה הם בעיה גדולה. בית"ר תבוא לאירופה כדי לצופף את הנעת הכדור ומרכז השדה היריב, ובתגובה היריבה תנצל את הגובה הנמוך וחוסר הדומיננטיות של אלברז במרכז והיציאות הבעייתיות וחסרות השכל של קאלה ותשחק על הגבהות - אבל יותר מכל, הכל יעבור דרך האגף של זיו, נקודת התורפה בהגנה. מול שחקנים עם כושר גופני יותר טוב ממה שיש לנו בארץ ומהירים יותר הוא לא יסתדר - חובה להביא מגן שמאלי אמיתי, שחוב כמו מגן וככה משחק ושיחק, ולא הועבר לעמדה הזאת באמצע הקריירה.

 

 

יניב קטן - האם ילבש מדים צהובים בעונה הבאה?

 

3) מיכאל זנדברג - לזנדברג אין מה לחפש באירופה. הוא כבר בן 27, ובאירופה לא ייתן הרבה עונות טובות. זנדברג שחקן מצויין שהפך לרציני בשלב מאוחר מדי ולכן עד היום לא יצא. נכון, הוא כבר לקח רצף אליפויות גדול, אבל אין לו מה לחפש את המעבר לאירופה. שחקן כמוהו צריך לשאוף לשם, אבל בגילו של זנדברג אין טעם לצאת - זה הגיל שבו השחקן כבר מתחיל לעבור את השיא, ואם הוא רק מתחיל באירופה בגיל שם זה לא יילך לו - הוא יוכל לתת אולי עונה-שתיים טובות שם. הוא רוצה אירופה? שיעשה את זה דרך בית"ר.

 

כאוהד בית"ר אני מאוד מקווה שזה לא יקרה. זנדברג הוא נכס באגף, למרות עונה סבירה. אין בארץ קשר שמאליט ברמתו (בכלל, אין לנו הרבה שחקני אגף טובים, כל מגן התחיל בכלל כשחקן התקפה וגם בעמדות הקשרים באגפים הרבה פעמים מדובר בשחקנים כמו ברדה, שהיכולות שלו הם במרכז, ובגלל חוסר אופציות הם מועברים לשם - אם ברוכיאן, אם כי במקרה הזה הוא עושה את זה טוב). יש לו פריצה חזקה עם הרבה כוח ומהירות, בעיטה טובה, ניסיון, יכולת ליצור תיאום עם מי שלידו והוא אחד הברומטרים - כשהוא טוב הוא עושה את ההבדל מבחינת המשחק הבית"רי ההתקפי, כשהוא לא חסר מישהו שייתן את הדחיפה קדימה.

 

יש לו יכולות קבוצתיות טובות, ולאורך העונות הוא מבשל מס' שערים גבוה (אפילו השנה, בעונת בישולים חלשה, יש לו 4) ומציג תיאום עם מי שלידו. כשאתה בונה בסיס ישראלי איכותי שיביא לך אליפות תיקח את זנדברג - ווינר אמיתי. חוץ מזה, הוא רק בן 27 ובדומה לשחקן כמו קטן - יש לו עוד הרבה מה לתרום. בית"ר צריכה לדבר איתו, להציע לו אפילו שדרוג משמעותי - העיקר לסגור את העמדה הזאת.

 

עונת המלפפונים רק נפתחה, וכבר רואים שלבית"ר יהיו כאבי ראש גדולים - הרבה מאוד שחקנים רוצים לצאת לחו"ל ומכבי עושה שרירים ונלחמת עם בית"ר על שחקנים. המדיניות של בית"ר בעניין הכסף צריך להיות כזה: בגלל הכסף של מכבי בית"ר לא יכולה להיגרר לעליות השוק (החיסרון הגדול בהצטרפות האוליגרכים, השווי של שחקנים עולה לרמות מטורפות וזהו מבחן לבית"ר ומכבי - האם יידעו שלמרות שהם רוצים שחקן מצוין יש גבול כמה שאפשר לשלם לו - וקביעת הגבול היא בהחלט מבחן עבורם) וכל שחקן שהיא רוצה לשלם לו המון, הרבה יותר ממה שהוא שווה, אבל אם יש הזדמנות להביא רכש משמעותי - להשקיע בו הרבה, ואותו דבר בהשארת שחקן חשוב. זנדברג שחקן חשוב ועם המוגבלות של הבאת 5 זרים בלבד קשה מאוד למצוא לו מחליף. שווה להשקיע בו הרבה כדי להשאיר אותו - שלפחות בעמדה הזאת יהיה שקט. 

 

4) אלברמן - הרגע פורסם שהקשר המצוין חתם במישנגלאדבך. לא טוב. אלברמן שחקן אחראי, עם יכולת מצוינת להשתלט על כדורים. הגליצ'ים שלו מפריעים מאוד לשחקנים עם כדרור טוב על הקרקע, והוא חוטף המון כדורים. כשהוא משתלט על הכדור - אף אחד לא יוציא לו אותו. הוא יודע גם הגנה וגם התקפה, ולמרות שהוא פחות טוב מטל ובואטנג - הוא נותן תמיכה מצוינת לבואטנג בהגנה ולטל בהתקפה, כשכל השלושה יודעת גם לתקוף וגם להגן.

 

אלברמן עושה בשכל, הוא בערך באמצע הקריירה שלו, בשיא, זה השמן שלו להתקדם ולהוכיח את עצמו גם בחו"ל. זה שדרוג מבחינתו מכל בחינה. אולי הוא לא ישחק במסגרות אירופאיות (גביע אופ"א אול ליגת האלופות), אבל גם בבית"ר הוא לא היה משחק בליגת האלופות - מישהו רואה את בית"ר עוברת שני סיבובים בלי להיות מדורגת? ליברפול, יובה ובארסה, ויש עוד קבוצות פחות טובות שהרבה יותר טובות מבית"ר.

 

את מי להביא? לדעתי צריך לחכות ולראות מה קורה עם שחקנים אחרים, אם הם עוזבים. אם בסופו של דבר לא יהיו עזיבות גדולות של שחקנים ישראלים בכירים ויהיה מקום לעוד זר לחפש זר תותח במקום אלברמן. אם לא - להביא את משה אוחיון, שחקן עם מנהיגות, יכולת מסירה, בעיטה אדירה, יציבות והרבה שקט. שחקן צעיר ורעב. הבעיה בו שהוא פחות טוב מאלברמן ויותר מזה - הוא עדיין לא שיחק בקבוצה גדולה, וקשה לדעת איך יסתדר באירופה עם קבוצה עם לחצים רבים ולא בבית החם באשדוד. ובכל זאת, מבין האופציות הישראליות הוא הרכש האידיאלי.

 

5) עזיבות - יש עזיבות שאי אפשר לעצור, כמו זאת של אלברמן, אבל כאלה שמתלבטים ועדיין בספק - להשאיר. אם בית"ר רוצה להצליח באירופה היא חייבת המשכיות וקבוצת מתואמת כבר מהרגע הראשון. בסה"כ רוב השחקנים נשארים בסוף, אבל עדיין עושה רושם שחלק גדול מההחתמות של בית"ר בקיץ יהיה לא בגלל רוצנה של בית"ר - בגלל עזיבות שלא תלויות בה. לבית"ר אין זמן להתמהמה - עכשיו צריכים לפעול מהר, להביא חלוץ, מגן שמאלי ולהשאיר את זנדברג וברוכיאן.

 

6 ואחרון)  חלוץ - להביא מישהו בערך באמצע הקריירה, לא זקן בלי רעב להוכיח את עצמו שרק רוצה לעשות כסף. לכן, אין מה להביא שחקנים מעל גיל 30. צריכים לפנות לשוק האירופאי - שם יש הרבה פחות פלופים ושחקנים שמכירים ומתאימים למשחק שבית"ר תפגוש באירופה. דרום אמריקה? רק אם מוצאים כישרון שיודעים שהוא באמת טוב. לשום ושפיגל יש עבר בכדורגל ויש להם קשרים אז כדאי שינצלו אותם, כי אין לבית"ר מערך סקאוטינג מסודר.

 

בכל מקרה, אסור להביא שחקן שראו "קלטת" שלו. גם אני יכול ללכת למגרש הקרוב, לצלם את עצמי. הקיץ הקרוב יהיה קשה מבחינת הצוות המקצועי שחייב להתסדר עם שחקנים שרוצים לעזוב לחו"ל ולהביא חלוץ שמצד אחד הוא מצוין - מצד שני, כל זה בזמן קצר כדי לא לחזור על טעות רומולו בשנה שעברה. אני לא מרחם על שפיגל, אבל זה התפקיד שלו. במשך כל העונה לא היה לו תפקיד יום-יומי - עכשיו המבחן האמיתי שלו.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר