מס' צפיות - 565
דירוג ממוצע -
המאפיינים החדשים של תפקיד הבלם בכדורגל המודרני
אין ספק שתפקיד הבלם עבר שינוי בארבע השנים האחרונות: הוא לא רק מגן על השער, אלא גם מתחיל את משחק ההתקפה מאחור ,ועוזר לקשרים לסכל את ההתקפה של הקבוצה היריבה. אם הוא כובש מספר שערים הדבר מהווה בונוס לאותה קבוצה במאבק על תואר אליפות, כרטיס למפעל אירופאי, או לחילופין עשוי למנוע ירידת ליגה. מבחינה זו יהיה מאוד מעניין בעונת הכדורגל הבאה עלינו לטובה.
מאת: רועי אורן 27/07/22 (02:27)

לאחרונה שמתי-לב שאם עד המונדיאל שנערך ברוסיה לפני ארבע שנים השוק היה רווי שחקני התקפה שתפקידם להבקיע שערים כדי לחלץ קבוצה מירידת ליגה או לחילופין לקחת אליפות, בשנים האחרונות עושה רושם שהמגמה השתנתה וכיום קבוצות מעדיפות לרכוש בלמים במיטב כספם.

נשאלת השאלה: מה השינוי שעברה עמדה זו?

            השינוי שעברה עמדת הבלם

בעבר תפקיד הבלם היה למנוע משחקני הקבוצה היריבה מלהבקיע שער ,בכדורגל המודרני הבלם משתתף במשחק ההתקפה כאשר הוא זה שמארגן את המשחק מאחור ודוחף את הקשרים לאזור קו האמצע כדי לאיים על הקבוצה היריבה.

הדבר בא לידי ביטוי בשינוי שיטת המשחק.

                  שינוי שיטת המשחק בהגנה

לאחרונה משתמשים המאמנים בקבוצות הגדולות  בשתי שיטות משחק: ארבעה בקו האחורי או לחילופין שלושה בקו האחורי.

כאשר המאמן משחק עם שלושה בקו האחורי הוא משחרר את שני הקיצוניים לתקוף משני האגפים, וכן הוא נותן חופש פעולה לבלם המרכזי להתחיל את משחק ההתקפה מאחור, ואילו בשיטה של ארבעה שני הבלמים ממוקמים במרכז והם מתווכים בין המגינים מצד אחד לקשרים האחוריים מהצד השני.

בואו נראה מה מאפיין את הבלמים בליגות הטובות בעולם.

                          מאפייני הבלמים בכדורגל המודרני

לרוב הבלמים יש משחק ראש טוב, ראיית מגרש וחוכמת משחק המאפשרת לו לסכל את משחק ההתקפה של הקבוצה היריבה, והבונוס לרוב הוא כיבוש שערים בעיקר ממצבים נייחים.

זה לא מקרי שלשתי האלופות האחרונות באנגליה "ליברפול" ו"מנצ'סטר סיטי" יש בלמים דומיננטיים שעזרו להן לזכות בתואר הנכסף.

אם הבלם מאבד ריכוז והקבוצה סופגת שער בגללו ,הרושם שהוא מותיר עלול להיות בעייתי מאוד כפי שנוכחו הבלמים ניקלאס זוולה ומתיאס דה-ליכט להיווכח פעם אחר פעם.

ניתן לראות כי  שתפקיד הבלם עבר שינוי בארבע השנים האחרונות: הוא לא רק מגן על השער, אלא גם מתחיל את משחק ההתקפה מאחור ,ועוזר לקשרים לסכל את ההתקפה של הקבוצה היריבה.

אם הוא כובש מספר שערים הדבר מהווה בונוס לאותה קבוצה במאבק על תואר אליפות, כרטיס למפעל אירופאי, או לחילופין עשוי למנוע ירידת ליגה.

מבחינה זו יהיה מאוד מעניין בעונת הכדורגל הבאה עלינו לטובה.

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר