מס' צפיות - 715
דירוג ממוצע -
הלפיד יצא לדרכו
היום הודלק ביוון הלפיד האולימפי, ויצא לדרכו הארוכה על פני 137000 ק"מ, מסע חוצה יבשות ומדינות שיגיע אפילו לגג העולם לפסגת האוורסט ומשם ירד לעבר בייג`ינג היישר לטקס הפתיחה של אולימפיאדה עוד מספר חודשים.
מאת: טור אורח 25/03/08 (01:18)

מאת: kaligula

 

היום הודלק ביוון הלפיד האולימפי, ויצא לדרכו הארוכה על פני 137000 ק"מ, מסע חוצה יבשות ומדינות שיגיע אפילו לגג העולם לפסגת האוורסט ומשם ירד לעבר בייג`ינג היישר לטקס הפתיחה של אולימפיאדה עוד מספר חודשים. הלפיד האולימפי הוא הסמל המזוהה ביותר עם המשחקים האולימפים, יחד עם חמשת הטבעות הצבועות בחמישה צבעים שמסמלים את יבשות העולם.

 

תפקידו של הלפיד האולימפי, שנשמר דולק בכל תקופת המשחקים, היה להזכיר את גניבת האש מהאל היווני זאוס על ידי פרומתאוס. עם תום המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה גם מסורת הדלקת הלפיד האולימפי נשכחה, וחודשה רק יותר מאלפיים שנה לאחר מכן, באולימפיאדה הראשונה שהתקיימה בעת החדשה-אולימפיאדת אתונה של שנת1896.

 

"מירוץ השליחים" המסורתי שמתרחש לפני המשחקים האולימפיים, בו רץ מעביר את הלפיד באזורים רבים עד שהוא מגיע לבסוף לאתר המשחקים, טקס הדלקת הלפיד האולימפי באולימפיה חודש  ע"י קרל דיים, נשיא הוועדה המארגנת של אולימפיאדת ברלין שהתקיימה בגרמניה הנאצית; דיים ייסד את הריצה עם הלפיד כדי לפאר את הרייך השלישי, ואף על פי כן המסורת נמשכת עד לימינו. הלפיד מודלק על ידי ענף עץ זית בוער.

 

היום במהלך הטקס היתה הפגנה למען שחרור טיבט, דבר שילך ויתעצם ככל שמועד האולמפיאדה יתקרב. אותו חבל ארץ שסובל מכיבוש סיני רצחני הרפובליקה העממית של סין, מעולם לא ויתרה על ריבונותה על טיבט. בשנת 1950 נכנס "צבא השחרור העממי" לאזור הטיבטי צ`אמדו, כשהוא מוחץ ללא קושי את ההתנגדות הזעומה של הצבא הטיבטי דל האמצעים. ב-1951, הושג, תחת לחץ צבאי, "הסכם שבע-עשרה נקודות", בין נציגי הדלאי לאמה לנציגי בייג`ינג, המאשרר את ריבונותה של סין על טיבט בניהול משותף תחת נציגי השלטון המרכזי והשלטון הטיבטי.

 

השלטון הסיני הזרים אלפי סינים למחוז זה ע"מ לבטל את הרוב הטיבטי והקים "התנחלויות" בחבל ארץ זה, בעיקר להיות העין הפקוחה של המשטר הסיני. ב1956 פרץ מרד במחוז באמדו ומזרח קאם שהתפשטה עד ללהסה הבירה, ב1959 חוסלה המרידה לחלוטין כאשר עשרות אלפי טיבטים נטבחו ונרצחו ע"י הצבא הסיני.

 

הדלאי לאמה ה14 גלה להודו לדראמסלה ושם הקים את ממשלתה הגולה של טיבט. בעקבותיו אלפי טיבטים עזבו להודו.

 

מאז טיבט מצוייה תחת כיבוש על אף האוטונומיה לכאורה שנתנ סין לחבל ארץ זה, ועדין מנהלת אותו תחת מרות וכליאתם של מתנגדי השלטון או כל גילוי של נסיונות מרידה או הבעת רצון לעצמאות, ובעיקר לחזרתו של הדלאי למה הגולה.

 

בחודשיים האחרונים אולי בגלל האולימפיאדה הקרבה נרצחו לא מעט טיבטים ע"י הצבא הסיני, מה שמעורר את הספק בהצדקת מתן האירוח למדינה זו, וקולות עולים וגוברים של אמנים ידועי שם שקוראים להחרמת האולימפיאדה .

 

פורסם בבלוג של kaliguka

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר