פינת הכותבים

מס' צפיות - 101
דירוג ממוצע -
כיכר אל-קוטג'!
מחאה שבה כולם נענים...
מאת: Daler 06/07/11 (18:32)

כיכר אל-קוטדג'!

דברים מוזרים מתרחשים בזמן האחרון במדינה. מחירי הדלק משתגעים, מסים לא נורמליים, שממשלה לא חושבת לעשת בהם סדר. אני אפילו לא מדבר על בעיית הדיור. היום, קניית הדירה בשביל אזרח הישראלי הפשוט, זה חלום שלא ניתן להגשימו. השכרת הדירה "אוכלת" את כל המשכורת החודשית.

בדיוק בזמן הזה, ה"חברה" הישראלית (כפי שהיא חושבת על עצמה), מלאת הרגשות של הסולידריות ונחישות, התלכדה ומיהרה לעשות "היסטוריה"- "מהפכת הקוטדג'". אפשר היה לשאול: האם היום זה הבעיה החשובה ביותר במדינת ישראל? מחירי "קוטדג'"? איזה אחוז מכלל ההוצאות של המשפחה הישראלית הרגילה הולך לכופסת גבינה הזאת? ברור שלא אחוז גבוה. זה לא הבעיה היום, ובודעי לא שורש הבעיה. יש תחושה שכאילו מישהו בכוונה מנסה להסיט את צומת הלב של האנשים מבעיות האמיתיות, וללכד אותם נגד האויב המשותף: כופסת "קוטדג'".  ככה אנשים שופכים את הכעס שלהם על הדבר המפוקפק, במקום למקד את צומת הלב על הבעיות שבאמת צריכות להתריד.

הבעיה היא שכדי לעשות את המהפכה האמיתית צריך לצאת לרחובות ולעשות הפגנות. הרבה יותר קל ללחוץ על "like"  ב"facebook" ולהרגיש כאילו אתה משתתף באיזשהי מחאה גדולה וחשובה. לצאת לרחובות- זה לא מתאים לאזרח הישראלי. הוא צריך מחאה עד לבית.

אבל עד כמה היצרנים הם חכמים! אני פשוט מתפלא. הם הבינו את המצב מהר מאוד. כשהתחילה "מהפכת הקוטדג'" הם הורידו את המחירים, והכריזו על המבצעים בנוסך של 1+1. אנשים, מלאי הרגשת הניצחון התנפלו על המוצר. חבל לפספס את המבצע... ככה היצרנים הוציוא לפועל מבצע מצויין, והגדילו את ההכנסות שלהם. ואני אפילו לא מדבר על הפרסומת שלה זכה המוצר.

מה התוצאה?

•1)      אזרחים מרגישים את עצמם "מנצחים". הם הצליחו להוריד את המחירים על הקוטדג' האהוב כל-כך. ובנוסף הם גם קיבלו הזדמנות להרגיש את עצמם חלק מה"חברה האזרחית" שנלחמת על הזכויות שלהם. וזה תוך כדי הישיבה מול המחשב.

•2)      מצד שני, היצרנים (חברת תנובה), גם נענים. הם לא פיספסו את ההזדמנות להגדיל את ההכנסות שלהם.

•3)      אבל הדבר החשוב ביותר: ממשלה נענת! בעית הקוטדג' מסיטה את צומת הלב של האזרחים מבעיות החשובות באמת.               

נוסחה מנצחת- כולם נענים, למרות שאזרח הפשוט למעשה לא קיבל שום דבר.

הכותב הוא איש מדעי המדינה, משפטן, פובליציסט תואר ראשון במדעי המדינה (B.A.) תואר ראשון במשפטים (LL.B)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר