מס' צפיות - 266
דירוג ממוצע -
אגם הטיסה
מאת: אברי שחם 07/08/10 (08:33)

במקרה הצצתי לאחת הרשימות הישנות שלי ושמתי-לב, כי הקישור לאלבום הצילומים אינו פועל. הצלחתי לחדשו, תמצאוהו בסוף רשימתי. בו בזמן גיליתי, כי "הידידה, הרוצה להסריט סרט תיעודי קצר על מקום מופלא זה", היא לילי, ממנה נפרדתי לפני כמה שבועות בדפים אלה. היא גם הדמות המופיעה בצילום בתחילת הרשימה.

לדאבוני, גם זה סרט זה, לא יוסרט כבר.

הטיסה (tisza) הוא הנהר הגדול השני (אחר הדנובה) החוצה את הונגריה מהצפון לדרום. מקורו באוקראינה, משם הוא עובר ברומניה, נוגע בפינה הדרום-מזרחית של סלובקיה, משם מגיע להונגריה ולבסוף נשפך לתוך הדנובה באזור בירת סרביה, בלגרד.

בשעתו היה אורכו של הנהר בשטחה של הונגריה 1419 ק"מ. כיוון שהוא עובר בשטח מישורי, ה-alföld, (הערבה ההונגרית הגדולה), זרימתו הייתה איטית ביותר, נוצרו בו פיתולים ולולאות רבים והשיטפונות הגדולים והרי האסון באזור חייבו את ויסותו. בעיקרה נעשתה העבודה עוד באמצע המאה ה-19 על-ידי הרוזן istván széchenyi ובעקבותיה קוצר אורכו של הטיסה ל-966 ק"מ, ש-589 ק"מ מתוכם הם ענפים מתים.    

מסתבר, כי הבעיה עדיין לא נפתרה במלואה ובמאמץ נוסף להשתלט על השיטפונות, אבל גם כדי לאגור מים לשנים שחונות, הוחל בין השנים 1967 ל-1973 בבניית מאגר באזור tiszafüred. כך נוצר, לגמרי במקרה, אחד האגמים היפים באירופה, אגם הטיסה ששטחו המלא הוא 127 קמ"ר. זהו אחד ממוקדי התיירות החשובים בהונגריה, גן עדן של ממש לדייגים חובבים וצפרים, אבל זהו גם סוד שמור היטב המוכר רק ליודעי-דבר, אולי מפחדה של התיירות העממית, ההורסת ונוטלת את יופיו של כל אתר פופולארי והופכת אותו למוצר זול והמוני. המקום אכן זול יותר - במובנה הטוב של המילה - והרבה פחות צפוף מאגם הבלטון הממוסחר.

למרות שזהו אגם מלאכותי, תעלותיו המתפתלות, ההסתעפויות המתות, האיים הזעירים, העולם החי העשיר שלו, הצמחים וגם בעלי-החיים, הופכים אותו לפנינת-טבע, שיד אדם כמעט ולא נגע בו. בשמורת הציפורים ישנם מעל ל-200 מינים של ציפורים, בחלקם ייחודיים, כולל מינים מוגנים הנמצאים בסכנת הכחדה. במקום גם מעיינות-מרפא לאלה הסובלים מבעיות פרקים ומוגבלויות-תנועה. ניתן לתייר בו לא רק על גבי סירות, אבל גם ברגל, באופניים וברכיבה על סוסים וישנם כמובן גם אתרים בהם ניתן לעסוק בכל הסוגים של ספורט מים.

הגעתי לנמל הדייגים והיאכטות kormorán (www.kormorankikoto.hu) הנמצא במרכז אגם הטיסה, עם ידידה, הרוצה להסריט סרט תיעודי קצר על מקום מופלא זה. ערכנו טיול קצר בן כשעה וחצי בסירה באגם ונפגשנו עם מנהל המקום, מהנדס אגרארי ומומחה לדייג, שסיפר לנו על תוכניות פיתוח האזור, אבל בעיקר התרשמתי מפחדו מפני אסון סביבתי נוסף כדוגמת זה שאירע בינואר 2000 במכרה הזהב baia mare ברומניה, כאשר עקב פרצה בסכר הגיעו לטיסה כ-100,000 קוב של מים בעלי תכולה גבוהה של ציאניד ומתכות כבדות כגון נחושת ואבץ בריכוזיות גבוהה ולאורך קילומטרים רבים במורד הנהר כל הצמחייה המימית ובעלי-החיים הושמדו. הזיהום הגיע עד לדנובה שהטיסה הוא אחד מיובליו. העיתונים באזור הכתירו את האסון כשני בגודלו אחר צ'רנוביל.

לדברי המנהל, מה בצע בכל תוכניות הפיתוח, כאשר מישהו במעלה הנהר פותח בטעות ברז לא נכון וכל היופי המדהים והעושר האקולוגי הרב נכחדים בבת אחד. מכרה הזהב הנדון הוא בבעלות אוסטרלית. ארגונים סביבתיים מאשימים, כי חברות-ענק מסחריות מנצלות את החקיקה הסביבתית הגמישה בלשון המעטה בארצות עניות כרומניה. חובבי הטבע שמים את  מבטחם שרומניה הפכה מאז לחבריה באיחוד האירופי, שיש לה חוקים סביבתיים מחמירים. יש לקוות, כי גוף זה יקצה משאבים מספיקים למניעת אסונות דומים כמו אסון באיה מארה.

 

אלבום צילומים

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר