מס' צפיות - 1756
דירוג ממוצע -
יומן מסע למזרח פרק חמישי - ביקור במדינת סיקים
"הרעיון לבקר בסיקים עלה בראשנו בנסיעה הארוכה מנפאל להודו. איננו נמנים על המטיילים העשויים לחבב את הודו יתר על המידה, וזכרונותיי מביקור קודם במחוזותיה אינם נעימים במיוחד. זוהי מדינה מאובקת ומבולגנת, והבירוקרטיה בה עשויה לרופף גם את עצביו של אדם רגוע..."
מאת: עמית מורלי 30/12/08 (03:37)

מדינת סיקים, אחד המחוזות המעניינים והמסקרנים בהודו, ממוקמת בין נפאל, סין ובהוטאן. הנוף ההררי והריחוק ממרכז הודו, מבודדים אותה ומסייעים לתושביה לשמור על ציביון מיוחד. הבודהיזם הטיבטי ניכר בכל פינה, השפה הנפאלית נשמעת כל הזמן, והגאווה הלאומנית של האנשים ברחוב מבוטאת היטב בכרזות לוחמניות. הביקור בסיקים אמנם מעט מסובך, אך החוויה בהחלט מתגמלת.

 

בפרקים הקודמים:

♦ ורנאסי, עיר על גדות הגנגס

על החיים ועל המוות בנפאל

טרק רע? יש חיה כזאת

יומן מסע למזרח - הפרק הראשון

 

הרעיון לבקר בסיקים עלה בראשנו בנסיעה הארוכה מנפאל להודו. איננו נמנים על המטיילים העשויים לחבב את הודו יתר על המידה, וזכרונותיי מביקור קודם במחוזותיה אינם נעימים במיוחד. זוהי מדינה מאובקת ומבולגנת, והבירוקרטיה בה עשויה לרופף גם את עצביו של אדם רגוע. יש בה מה לראות, בוודאי, אך לעיתים המחיר הנפשי גבוה מדי. דלהי, אגרה וורנאסי הן דוגמאות טובות לכך: הליכלוך, ההצקות ברחוב והקבצנים מעוותי-הגוף הופכים את ההליכה הפשוטה ברחוב לחוויה מפוקפקת. מי שיבקש סדנאות לחיפושים עצמיים או עישון מופרז של חומרים אסורים יוכל אולי להתעלם מן הפגמים הללו, אך אדם המגיע לתור את הארץ כפשוטה ייאלץ לבלוע את הרוק.

 

 

רכס קאנצ'נדזונגה מתנשא מעל העיר דארג'ילינג.

 

מן הסיבה הזו בדיוק החלטנו לבקר בחבל סיקים, שאלמלא נכלל במפורש במפותיה של הודו, ספק אם היינו מאמינים כי הוא חלק ממנה. שמה של סיקים, וזאת יש להדגיש, אינו נגזר משמם של המאמינים הסיקים, וזהו אך צירוף מקרים לשוני בשפה העברית. הסיפור של סיקים מעניין: בשנת 1835 שיחדו הבריטים את מלך סיקים בכדי שיעביר להם את השליטה בדארג'ילינג, עיר הררית על גבול סיקים, שהתאימה היטב לשמש כמקום מרגוע לקציני הצבא הבריטי. הטיבטים, שהתנגדו נחרצות למהלך, ספגו בתמורה פלישה בריטית אכזרית וכואבת. גם הטיבטים וגם הסינים ראו בסיקים מחוז הכפוף למרותם.

 

בשנת 1975 התחוללה מהפכה בסיקים, והאוכלוסיה הנפאלית הדיחה את השליט המקומי מכסאו, וכפתה על המדינה סיפוח להודו. הודו שמחה על המהלך, בניגוד לסינים, שמעולם לא השלימו עימו. כיוון שכך, נותרו היחסים בין הודו לסין מעורערים על רקע זה, ובכדי להבטיח את נאמנות התושבים הפכה הודו את סיקים למחוז פטור ממס. נוסף על כך, זכה החבל שיימכרו בו משקאות אלכוהוליים באופן חוקי, ושההשקעה בתשתיות בו תהא רבה במיוחד. ואכן, הביקור בסיקים מבהיר על כמה החבל הופלה לטובה, ועד כמה התושבים בו מטופחים ונעימים יותר מאלו של הודו רבתי.

 

 סיגל מביטה ביאק מעוטר על שפת אגם צ'אנגו. היאקים הללו משמשים לרכיבה, ומהווים אטרקציה תיירותית בפני עצמה.

 

את הטיפוס צפונה התחלנו בדארג'יליג, עיר קרירה ונעימה שנמצאת למעשה בצפונו של חבל הודי אחר, בנגאל המערבית. דארג'ילינג ידועה היטב הן בשל התה המשובח שלה, והן בשל רכבת הדיזל ההררית, אחת מן הבודדות מסוגה ששרדו בעולם. הנוף הבולט ביותר בעיר זו הוא רכס הקאנצ'נדזונגה, ההר הגבוה בהודו והשלישי בגובהו בעולם (8,598 מ'). התושבים בני הגורקה הם הקבוצה הדומיננטית באיזור, וקמפיינים בדלניים אגרסיביים לעצמאותה של "גורקה-לנד" נערכים בקביעות בדארג'ילינג ובסביבותיה. בעיר זו התעכבנו מעט, הן בשל האווירה המיוחדת והן בשל הצורך בהנפקת אשרות-ביקור מיוחדות למדינת סיקים. הבעיה בעיר זו הייתה הטרק היומי למלון שלנו: העיר בנויה על פסגה משוננת מדי, מסוג המקומות שאתה לא רוצה לשחק בו כדורגל, כדי שלא לשלוח את הכדור לאבדונו.

 

חזית המנזר בעיירה רומטק, סמוך לגאנגטוק.

 

התחבורה באיזור אינה שגרתית, ומסתמכת בעיקר על ג'יפים, חווייה שוברת-גב בהתחשב במהמורות שבדרך. מספר הנוסעים הרשמי, עשרה לכל היותר, נותר בגדר המלצה. לא פעם נסענו דחוקים, ופעם אף ספרנו עשרים נוסעים בג'יפ אחד, לא כולל שלושה מקומיים שהתעופפו בחוץ תוך שהם אוחזים בגגון בלפיתה איתנה. בשער הכניסה לסיקים החתמנו את האשרות והדרכונים, ומקץ שעה קלה נכנסנו בשעריה של גאנגטוק, בירת סיקים. עיר זו אינה מעוררת השראה באופן מיוחד, אך יש בה קסם מרגיע, וההליכה ברחובותיה המטופחים נעימה ביותר. מגאנגטוק יצאנו מזרחה לביקור באגם צ'אנגו, אגם קדוש הסמוך לגבול הסיני-טיבטי. האגם, בגובה 3,780 מ', עטוי לרוב עננים סמיכים המשווים לו מראה מסתורי במיוחד. ביום בו ביקרנו נמתחו שמיים כחולים מאופק עד אופק, ולמים היה צבע ירקרק. נקודת התצפית מרשימה ביותר, וחולשת על רכס ארוך ביותר של פסגות ההימלאיה המושלגות. באיזור קיימת נוכחות מאסיבית של הצבא ההודי, ומכאן הצורך באשרת-ביקור חד-יומית ומיוחדת באגם צ'אנגו.

 

 

המזח באגם קצ'הפורי. מאחורי שורות גלגלי התפילה הטיבטים ניתן לראות את הדגלים הצבעוניים המשתקפים במים.

 

מדינת סיקים, בעיקר במערבה, מאכלסת נזירים טיבטים רבים. אחד מבסיסי היציאה לטיול רגלי בין מנזרי מערב-סיקים היא העיירה הקטנה פלינג, הצופה אף היא על פסגת הקאנצ'נדזונגה. בין המקומות היפים ביותר נמנה אגם קצ'הפורי- אגם שליו ורוגע שבמימיו משתקפים אלפי דגלי תפילה טיבטים צבעוניים. הבודהיסטים מאמינים כי הציפורים מלקטות מיד כל עלה שנושר על-פני המים, וכי מסיבה זו המים נקיים וחלקים כראי. אם האמונה הזו הייתה מתקיימת במקומות אחרים בהודו, ייתכן מאוד שלהקות ציפורים שלמות היו מתאבדות מרוב ייאוש. בסביבותיה של פלינג נמצאים גם שרידיה של בירת סיקים העתיקה, רבדנטסה. עיר זו שימשה כבירת ממלכת סיקים בין השנים 1670-1814, ושרידיה היפים ממוקמים ממש מתחת למנזר הטיבטי העתיק פאמאיאנגטסה, שנוסד בשנת 1705.

 

חורבות העיר העתיקה רבדנטסה, סמוך לפלינג.

 

מפלינג שבנו לדארג'ילינג, שבעי-רצון ונינוחים. מסתבר שגם למדינה המטונפת ביותר יש מחוזות שתענוג לטייל בהם. מחוזות נטולי קבצנים, נטולי שלטים בעברית, ונטולי הררי פסולת בשולי הרחובות. נותר רק לקוות שהאידיליה הזו תישמר, כי עבור מי שאוהב לטייל באמת, לא נותרו יותר מדי מקומות תמימים, יפים ושלווים בהודו.

 

מאמינה טיבטית מסובבת גלגל תפילה בקומפלקס המנזרים בעיירה טשדינג, במערב סיקים. <

הכותב הוא גיאוגרף, עיתונאי מסעות, ומרצה בנושא דרום אמריקה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
יפה מאוד
מיה 01.01.09 (22:36)