מס' צפיות - 754
דירוג ממוצע -
חופשה אחרת
מאת: zvidoc 12/09/08 (10:20)

כמובטח, מביא אני את המשך חוויות החופשה הנהדרת אותה עברנו רעייתי ואני בקיץ האחרון, בחלק הראשון תיארתי באופן כללי את תנאי האירוח המיוחדים אשר יצרנו לנו ועליהם אנו , בדיעבד רק מברכים.

 

אולי, בהגדרה כללית אין שום חדש תחת השמש בצורה בה אנו מבלים את חופשות הקיץ שלנו, לצערנו  בגלל מחויבות לשנת הלימודים , נדיר הוא כי נצא לחופשות מחוץ לעונה הבוערת למרות כי זה אכן קרה אך מעט; אולי הייחודיות של צורת החופשות שלנו , מאז ומתמיד, היא בכך כי אנו אוהבים לחזור למקומות בהם מצאנו עניין וסקרנות וזאת ע"מ ללמוד יותר לעומק את מנהגי המקום , את ייחודיות הנוף שלו וכמובן את הפאן הקולינרי שלו.. למרות ומסיבות רבות אנו עושים אחוז גבוה של חופשותינו בצרפת, יש אזורים בהם לא דרכנו כלל או רק עברנו על פניהם בדרך לאזורי יעד, מכאן יוצא כי עדיין יש לנו עוד הרבה מקומות לגלות ולו רק בצרפת.

 

הפעם בחרנו במחוז העיר בורדו ופלחים השכנים לה. כאשר אנו מדברים על החוף המערבי דרומי של האוקיאנוס האטלנטי של חופי צרפת, לאחר מכן "חדרנו" מעט מזרחה לאזור הפריגורד ומשם הדרמנו עד קרוב לחוף הים התיכון אל העיר בה כתב ושיחק מולייר- פזנאס-.

 

 

 

התחלת ה"מסע" הייתה בעיר לה-רושל אשר מוכרת בוודאי לרבים ממשחק הטלוויזיה ה"מבצר". ואחרי יום סיור בעיר היפה עצמה, עשינו מעשה מאד "תיירותי" ועלינו על ספינה קטנה ע"מ לצפות בפורט בואיירד מקרוב. זה היה שייט נעים בים מעט רוגש והסתיים בארוחת פירות ים על מזח נמל העיר.

 

לפני

 

 

אחרי

 

 

לפני נסיעתנו, החלטנו כי הקטע הקולינרי השנה יהיה מותאם לאזורים בהם נשהה וככל האפשר בלי לגעת במאכלים "שגרתיים" בארץ. אז נכון, פירות ים כמות שהם זה לא -כשר- וגם לא בדיוק בישול, רק הטריות וצורת ההגשה קובעת את רמת ההנאה, לעומת זאת צריכת פירות ים ודגים טריים מאד- הרוב בא מדייג וגידול ימי מקומי- מרימה במהירות את תחושת הבריאות  והאנרגיה בגוף והרבה שלווה. חלק ניכר בא מצריכת היוד ומינרלים חשובים אחרים הנמצאים בכמות מרובה במוצרים אלו. נוסיף לכך יינות מקומיים אשר יועדו לשתיה ליד פירות הים וקיבלנו ארוחות זמינות עם איכות גבוהה.

 

העיר - לה-רושל - היא עיר נמל אשר בעבר הייתה אחת מהגדולות בנמלי צרפת לחוף האטלנטי, זו עיר מבוצרת הבנויה מאבן לבנה ומעוצבת בצורה מדהימה, קל למצוא בה רחובות שלמים אשר נבנו בימי הביניים , הרנסנס והברוק ואף לפני כן, כיום היא מתקיימת מתיירות, נמל דייג וסחורות די גדול ומהמרינה הגדולה באירופה. לעומת זאת , איכות התיירים בה הוא מאד מעורב ולא מתבלט בסנוביות כמו ערי נופש אחרים לחוף ים.  היא מצטיינת גם בזיהום אויר נמוך מאד ,הן בגלל משבי הרוח הימיים אשר מנקים אותה רוב הזמן והן בזכות המודעות הגדולה של התושבים לשמירה על סביבתם. בחודשי הקיץ , איזור הנמל הישן, אשר מהווה את מרכז העיר, מפונה מרכבים ומתנהלות בו המון פעילויות נחמדות המשעשעות הן את התיירים והן את התושבים.

 

מול העיר לה-רושל יש אי גדול: -איל- דה- רה- עשיר בפעילות תיירותי בקיץ וידוע בשני פעילויות כלכליות- גידול צדפות אויסטרים ומולים וכריית מלח ים מאד ייחודי בטעמו. בהקשר למלח , אחד הדברים הטעימים וייחודיים אשר מייצרים בעיר לה-רושל זה כרמל מלוח ! אותו מכניסים לכל מיני מתכונים, גלידות ומשקאות חריפים, טעם גן עדן!!

 

 

באזור של העיר לה-רושל אוכלים הרבה מאד מוצרי ים אך גם בשר טלה הגדל באזור ובזכות המראה הייחודי לחוף האטלנטי יש לו טעם נעים מאד ובשר רך וערב לחך, מארחתנו הכינה לנו כתף טלה כאשר היא מטבלת אותו רק במלח , פלפל ומעט קורנית. עם ירקות אורגניים ליד וסלט  וחומוס תוצרת בית אשר הכנתי אני= תאווה קולינרית.

 

בחמשת הימים בהם שהינו בעיר לה-רושל  טיילנו רוב הזמן רגלית ומידי פעם היינו צריכים לאכול גם בצהריים ולשלם פעמיים ביום מסעדה על כל המשתמע מכך , לא יכולנו ולא רצינו, או אז מצאנו על מזח הנמל הישן , ממש מתחת לאפן של כל המסעדות הממוסדות , מקום קטן, מעין קיוס הבנוי על סירת דיג ישנה ושם מאכלי-ים על האש במחיר מזערי ועם אווירה של חג. לכאן חזרנו כארבע פעמים ולא נס ליחו.

 

בצד העיר לה-רושל יש נמל מסחרי הכולל גם נמל דיג. טיילנו בשטחי הנמל והתרשמנו מאד מבולי העץ אשר הגיעו בייחוד מיבשת אפריקה, מארחינו אמרו בהסתייגות כי כל בול עץ כזה הוא בן מאה למאה וחמישים שנה והמשמעות של כריתת כל עץ כזה הוא דילול יערות גשם וטרופיים לטובת חקלאות דלה ומהווה תפקיד חשוב בהתחממות כדור הארץ.

 

אסיים את הקטע על העיר לה-רושל במראה המרהיב של דוכני השוק הקרוי שלה , ככה רק לשם הזלת ריר על השפתיים וזיו לעיניים.

 

אז זהו, הטיול הקולינארי שלנו רק מתחיל.

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אהבתי את הקטע
אהוד 13.01.17 (17:41)