מס' צפיות - 1103
דירוג ממוצע -
מצפה גדות
התצפית ממצפה גדות יפיפיה.
מאת: הילדה בחולצה הכחולה 31/07/08 (08:27)

במצפה גדות, מעבר לנוף היפיפה הנשקף ממנו, יש גם אתר הנצחה לחטיבת "הגולן", לחיילים שנפלו ממלחמת ששת הימים עד מבצע שלום הגליל.

 

עד למלחמת ששת הימים היה המקום מוצב סורי "אל-מורתפע" ("הנישא"). זה היה אחד מן המוצבים המבוצרים ביותר בגולן. הוא שלט על הדרך העולה לגולן דרך גשר בנות יעקב. המוצב הסורי פנה מערבה, אל עבר העמק.

 

קל להבין כמה קשה היה לקיבוץ גדות להחזיק מעמד מול ההפגזות מן המוצב. אחרי המלחמה אמר דוד אלעזר (מפקד פיקוד הצפון באותה עת) "מכאן אתם נראים גדולים שבעתיים", כאשר הגיע למוצב הסורי הכבוש יחד עם אנשים מהקיבוץ. האנדרטה לחיילים הנופלים נמצאת ברחבת זיכרון. במרכז שלה יש מבנה משולש מבטון, הפונה לכיוון הגולן. האנדרטה והאתר נחנכו ביוני 1972.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מי שנתן הסבר על המקום הקריא גם את השיר של יובב כץ, "בתי, את בוכה או צוחקת". במקום הזה קל להתחבר לשיר. קיבוץ גדות נפגע פעמים רבות בהפגזות של הצבא הסורי, לפני שהרמה עברה לידי כוחותינו במלחמת ששת הימים. "... שקיעות באדום וזריחות בזהב פוגשות בירוק ובמים. ובלי תותחים של אויב על ההר יוריק העמק עוד כפליים..."  

 

בצד השני של הכביש יש מסעדה, נדמה לי שהיא נקראת מסעדת מצפה גדות. אני לא טובה בענייני מסעדות... דרך אגב, יובב כץ כתב גם את "מלכות החרמון" באותה תקופה. 

   

 

 

         

 

 לבלוג של הילדה בחולצה הכחולה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
תיקון טעות
נבר אמנון 16.01.10 (16:49)