פינת הכותבים

מס' צפיות - 1583
דירוג ממוצע -
חי נחמיאס גינות נוי - מדריך הקמת גינה
חי נחמיאס גינות נוי - מדריך הקמת גינה
מאת: חי-נחמיאס-מדריכים 12/01/15 (14:49)

הקמת גינה איכותית הינו תהליך ארוך ומייגע, אך בסופו של דבר החלק שנמצא לרוב בחזית הבית הוא הגינה, לכן חשוב לרבים לטפחו כדי שישדר יוקרה ויופי.
חשוב לעשות תכנון במידה ואתם מעוניינים להקים את הגינה מאפס, הדברים החשובים ביותר הם לתכנן איפה למקם כל דבר ואת זה ניתן לעשות על ידי גנן המתמחה בתחום ויודע לתכנן גינה בצורה מקצועית ומסודרת.

בתכנון הגינה יש גם לחשוב על סוג הגינה, כידוע, מרבית השטח של גינה הוא בדרך כלל דשא, לכן צריך לשקול האם הכוונה היא לשתול מרבדי דשא אמיתי או דשא סינטטי החוסך במים ומיד נסביר את ההבדל במחיר.
מרכיבי הגינה מתחלקים לכמה קבוצות: מדשאה, צמחיה, ריצוף ואביזרי נוי, פינת ישיבה – בה תוכלו להנות מהנוי של הגינה המטופחת.

חי נחמיאס מדשאה

במדינת ישראל, כידוע, מחסור גדול במים, לכן בשנים האחרונות הופיע בצורה חזקה מאוד הפטנט של הדשא הסינטטי העשוי בעצם מסיבי פלסטיק דקים בצבעי ירוק בגוונים שונים בהתאם לטעמכם, באיכויות שונות בהתאם לתקציבכם.
מטרת הדשא הסינטטי, לתת תחושה של ירוק מול העיניים ללא צורך בהשקייה ובעצם חיסכון אדיר במים ובכסף לאורך זמן.
הקמת דשא רגיל, דורשת התקנת מערכת השקיה תת קרקעית במידה ותחפשו את הנוחות יהיה צורך אף להוסיף מחשב השקיה שיפעיל את ההשקיה באופן אוטומטי, עלות מחשב השקייה היא כמה מאות שקלים אך הוא שומר על אורך החיים של הדשא בכך שהוא משקה בדיוק כמה שצריך ומתי שצריך.
חי נחמיאס עלות הנחת דשא (כולל הדשא) רגיל נעה בין 30 – 45 ש"ח למטר בהתאם לסוג ואיכות הדשא, מערכת ההשקיה עשויה לעלות עוד כמה אלפי שקלים בהתאם לשטח הגינה, המחיר למטר נע בין 20 – 30 ש"ח למטר.
התחליף המדובר והחסכוני לטווח הארוך הוא כמובן הדשא הסינטטי שעלותו למטר כמעט כפולה ונעה בין 35 – 130 ש"ח למטר, בהתאם לאיכות הדשא, עם זאת הוא חוסך את מערכת ההשקיה, וחוסך הרבה מאוד מים בעתיד.
הדשאים הסינטטים היקרים יותר, בדרך כלל עמידים באקלים הישראלי ויכולים להחזיק מאמד לאורך שנים רבות עם טיפול נכון מצדכם ולאורך זמן מבחינה כלכלית זה משתלם.

חי נחמיאס צמחיה

הצמחיה נחלקת לשלושה חלקים עיקריים:
פרחים עונתיים, פרחים רב עונתיים, עצי נוי ופרי.
פרחים עונתיים הם פרחים המשמשים לעונה אחת בלבד, בגינות מטופלות על ידי גנן הפרחים העונתיים מוחלפים מידי עונה, הנפוצים ביותר לקיץ הם ה"וינקה" וה"טגטס" שרובכם ודאי מכירים במראה אך לא בשם.
הפרחים הבולטים והמוכרים של החורף הם האמנון ותמר המפורסמים בשמם וביופים.
הפרחים העונתיים ישמשו לתקופת העונה בלבד, לאחר תקופתם הם ינבלו ויוחלפו בפרחים עונתיים אחרים או בפרחים רב עונתיים כמו אוזן הדב, או בגוניה פורחת עד המשמשים לכלל העונות.
חי נחמיאס עצי פרי ונוי מרכזיים בגינות הם עצי הלימון המיוחדים המפיקים פרי, ועץ המשמש כעץ נוי ייחודי וכעץ פרי הוא עץ הזית העתיק, מחיר עצי זית יכול לנוע בין 1000 – 9000 שקלים ואף יותר בהתאם לגילם, ככל שהם יותר עתיקים מחירם עולה, עם זאת הם מעניקים אווירה עשירה וייחודית לגינה.

חי נחמיאס ריצוף דק

גינה מודרנית חייבת להכיל ריצוף דק מרהיב ומרענן, עם זאת אין זה חובה ששטח הדק יתפוס חלק נכבד בגינה, בעיקר בעקבות מחירו הגבוהה של הדק.
דקים בדרך כלל נעשים על ידי בעלי מקצוע בתחומם ולא על ידי גננים, ומחירי הדקים יכולים לנוע בעשרות אחוזים בין בעל מקצוע אחר למשנהו כך ששוק הדקים נחשב כיום כשוק פרוץ מאוד, עם זאת חשוב לבדוק את איכות עבודתו של מבצע העבודה, לראות דוגמאות במקומות אחרים.
מחירי דק סטנדרטים משתנים בהתאם לאיכות החומר, החומר האיכותי ביותר לדק הוא עץ האיפאה שעלותו כ 350 – 500 ש"ח למ"ר כולל התקנה, במידה ואתם מחפשים דקים במחירים קצת יותר אטרקטיבים ונוחים ניתן להתפשר על עץ אורן המהווה פתרון איכותי וזול במחירים של 180 – 220 ש"ח למ"ר.

חי נחמיאס פינת ישיבה לגינה

אחרי הקמת דק ומדשאה וכמובן צמחייה מרהיבה, הגיע הזמן לשבת בפינת הישיבה בגינה ולתרווח על הנוי שיצרתם בכניסה לביתכם, לכן יש לרכוש פינת ישיבה.
ישנם מספר סוגים של פינות ישיבה וגם כאן הכל עניין של תקציב, מסקר שערכנו פינות ישיבה 7 חלקים הנחשבות לזולות מפלסטיק עמיד וקשיח כולל שולחן יעלו כ – 1000 שקלים, פינות ישיבה איכותיות מעץ כבד או אלומיניום עשויות להגיע למחירים של 9000 שקלים ומעלה.

גינה ממוצעת להקמה עולה כ 200 שקלים למטר, כמובן שהכל תלוי בחלוקת השטח לכל מטר, כך שאם תשקיעו במרבית החצר שלכם דק איפאה כנראה שהמחיר יהיה גבוה יותר, עם זאת ניצול ממוצע ומתוכנן נכון לגינה של 200 מ"ר צריך להגיע לתקציב סביר של 40,000 ש"ח שבו כלול הכל.

חי נחמיאס
הקמת גינה איכותית הינו תהליך ארוך ומייגע, אך בסופו של דבר החלק שנמצא לרוב בחזית הבית הוא הגינה, לכן חשוב לרבים לטפחו כדי שישדר יוקרה ויופי.
חשוב לעשות תכנון במידה ואתם מעוניינים להקים את הגינה מאפס, הדברים החשובים ביותר הם לתכן איפה למקם כל דבר ואת זה ניתן לעשות על ידי גנן המתמחה בתחום ויודע לתכנן גינה בצורה מקצועית ומסודרת.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
מערכת השקייה
אורן 19.03.19 (19:46)
2.
תודה על המידע והמלצה על כתבה
דניאל עובדיה 06.04.20 (12:12)