מס' צפיות - 552
דירוג ממוצע -
על הדיברות למניעת גנבות מרכב
מאת: יאיר 22/03/08 (13:10)

1 קודם כל בלי פאניקה. מטייל ערני, שדואג למספר כללי זהירות בסיסיים, לא צריך להיתקל בבעיות.

2  מומלץ לצאת לחופשה ללא תכשיטים או פריטים יקרי ערך שמושכים את עיניהם של הגנבים.

3 ציוד או פריטים יקרים שאתה מוכרח לקחת עמך לחו"ל ניתן לשמור בתיק מיוחד, שבו תאים מיוחדים הוצא את הציוד היקר רק ממש לפני שאתה משתמש בו.

4 אל תשאיר ציוד יקר ערך ללא השגחה בחדר או בתא המטען של הרכב/אוטובוס. לא עוזר לנעול את הציוד בחדר, או לקשור את התיק למיטה! אם אתה הולך/מתכונן לישון ברכב, וודא שהתיק עם הציוד נעול, וכי התיק קשור לכיסא או צמוד וקשור לגופך. הכי מומלץ להשתמש בכספת בבית המלון, השאר בה כרטיסי טיסה וכל דבר יקר ערך שאין לך צורך בו במהלך הטיול כולל הדרכון.

5  אל תשאיר את התיק על הרצפה במסעדות/מזנונים או בחנויות - שים אותו במקום שקשה היה לגנבים להגיע אליו.

6 פקח זוג עיניים, ושים לב האם עוקבים אחריך ואחרי רכושך. בעיקר, במקומות ובאתרים שבהם מתקהלים אנשים, בתחבורה הציבורית/במטרו/רכבות/אוטובוסים, מעליות, מדרגות (עמוד בזוית כדי לראות את מי עומד לפניכם ומי מאחוריכם). מדרגות נעות (לשמור על רווח של מדרגה) וכו`, אלו יעדים מועדפים על גנבים שעובדים בקבוצות.

7 שאתה מכניס את כרטיס האשראי שלך לכספומט, בדוק את פתח הכניסה של הכספומט , אם תראה שתי "תפסים" אל תכניס את כרטיס האשראי . התפסים מונעות מכרטיס האשראי להיכנס לכספומט, אלא ליפול לתוך שקית קטנה שהושתלה קודם לכן. הכספומט ידרוש ממך את המספר הסודי, אך הכרטיס יהיה תפוס בשרוול זה ולא יצא. לאחר שתתייאש, הגנב יוציא את הכרטיס ממקומו ויוציא את הכסף ( יש לו את האמצעים לראות מה המספרים שהקשת).

8 במידה ותתקל ב "שוטרים" ( אנשים במדים ) הדורשים ממך לראות את הדרכון ואת הכסף על מנת לוודא שאינם מזויפים. הזהר! אל תתפתה! תדחה אותם באדיבות מהולה בתקיפות ותנסה למשוך אותם אל תוך קבוצת אנשים או לניידת קרובה. וראה איזה פלא הם ייעלמו כהרף עין.

9  הגנבים מתחזים לתיירים, עם מפות בידם ומבט חסר אונים, והשאלות איך להגיע. ולכן לא ללכת עם תיק גב או תיק צד המופנה לגב, שכן יש גנבים החותכים חלק מהתיק ומוציאים תכולתו מבלי שתרגיש. תיק אישי יש לשים כך שחזיתו תהיה מלפנים כדי שתהיה לך שליטה עליו.

10 צילום ? לא פעם אנו רוצים להצטלם ומבקשים מאדם זר לצלם אותנו, והבחור נעלם כהרף עין עם המצלמה, לפני שמבקשים לבדוק האם גם הוא תייר או מקומי. כמו כן לא להיענות לאנשים המתנדבים לצלם אותך.

11 כדאי גם להחזיק מצלמה בהישג יד בתיק או בתא הכפפות (או טלפון סלולארי עם מצלמה) ולצלם את השודד. אז ניתן גם להגיש תלונה במשטרה הכוללת את תמונת השודד/השודדים.

12 אל תחליף כסף ברחוב גם לא אצל אדם זר העומד בתור כמוך בתוך משרד להחלפת כספים, אלא רק במקומות מוסדרים ומאושרים לכך ואצל הפקיד הנותן שירות.

13 אל תסתובב עם ארנק בכיס האחורי ואם אפשר לקשור לשרשרת.

14  השתדל שלא להתבלט ולדבר בקול רם ובמיוחד בעברית ? ישר יזהו שאתה תייר.

15 במקרה של גניבה, ציית לאנשי החוק במדינה שבה אתה נמצא, אל תנסה להתחכם, אתה עשוי להסתבך שלא לצורך.

 

 גניבות מרכב:   

 
1 פותחים בכוח את דלת הרכב בזמן עמידה ברמזור ואז באיומים או בכוח משליכים את הנהג מהרכב ובורחים מהמקום. הפתרון: נעילת דלתות הרכב כל זמן הנסיעה.

2 פוגעים ברכב של הנשדד מאחור, לפני שנהג הרכב מצליח לעכל מה קרה , השודדים פותחים את הדלת משליכים את הנהג ובורחים מהמקום. לכן חובה לנעול את הרכב כל זמן הנסיעה ולא למהר לצאת החוצה ולהגיב רק אם זוהה הנהג הפוגע כאדם לא חשוד.

3 השודדים ממתינים בצומת, מבקשים טרמפ ונכנסים לרכב בכוח. הפתרון: לא להעלות טרמפיסטים.

4 מתקרבים לנהג הרכב עם נשק ובאיומים גונבים את הרכב (במקרה הטוב).  

5 אם אתה נמצא ברכב ומישהו מסמן לך על תקר, או לרדת לשוליים המנע מלעשות זאת במקום מבודד, אם אתה יכול המשך לנסוע עוד קצת ( עד לתחנת דלק או תחנת אוטובוס) בטרם תעצור לבדוק אם אכן יש תקר, העיקר להתרחק מאותו איש שסימן לך לעצור כי יתכן ומדובר בשודדי דרכים.

 6 יש שמתחילים לדבר אליך בשפת המקום ואז , בא החבר שלו פותח את אחת הדלתות וגונב את התיקים. אי לכך, מומלץ לנעול את הדלתות ותא המטען ובכלל לא לדבר עם מישהו שאתה לא מכיר.

 7 בעת חנייה ברחוב ובחניון כסה עד כמה שניתן את הציוד ברכב, בכדי שלא ימשוך תשומת לב מיותרת ויקרוץ לגנב .

 8 במידה והמזוודות ברכב וודא שלא ניתן לראותן מבחוץ.

 9 אין להשאיר מנוע פועל כאשר אתה יוצא מהרכב לכספומט או למזנון ( אפילו לא לשני שניות). לידיעתך הביטוח לא יהיה תקף, בגלל שהשארת מפתחות ברכב. אם מסיבה כלשהי תצא מהמכונית, דומם את המנוע, קח עמך את המפתחות ונעל מייד את הרכב. 

הכותב הוא Yair Bar Zohar, Tourism Journalist & Information Scientist

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אתה זוועה
גלעד שלמון 19.04.11 (23:57)