מס' צפיות - 388
דירוג ממוצע -
1156פסטיבלים בעמק המעיינות ובית שאן-סיור
מאת: elybikoret 19/09/13 (10:15)
1156פסטיבלי עמק המעיינות ובית שאן
צילומים-אלי ליאון
 
עמק המעיינות משתרע מעמק הירדן בצפון עד נחל בזק בדרום,מהר הגילבוע במערב עד נהר הירדן במזרח.
באזור זה כ42 מעיינות.גרים בו כ13.000 תושבים ב24 ישובים שונים הכוללים 16 קיבוצים,6 מושבים,מושבה אחת וכפר לשיקום.
בהתחלה האזור נקרא בקעת בית שאן אך שמו שונה לפני מספר שנים.המועצה החדשה עמק המעיינות נוסדה ב1949. 11מהישובים במועצה הוקמו לפני קום המדינה במסגרת ישובי חומה ומגדל.
 
מאחר והאזור הנו חלק מבקעת הירדן ומהשקע הסורי אפריקאי ומרוחק מהים והרים כחומה בו,בקיץ חם מאוד.
למרות כל זאת יש עדויות ארכיאולוגיות שבמקום היו תושבים כבר לפני תקופה ארוכה מאוד.
המקום שימש כצומת דרכים אך חשיבותו ירדה במאה ה19 והוא נשאר כמעט לא מאוכלס.
ב1936 חודשה ההתישבות היהודית .החלה תקופת "חומה ומגדל"ועם קום המדינה  החלה התפתחות הגדולה של האזור.
 
כדי להחיות את האזור, להביא תיירים למקום מקסים זה וכדי שיכירו את מעלותיו והאפשרויות בו,יתקיים באזור פסטיבל המעיינות השלישי בין התאריכים 19.9 ועד 26.9.13דהיינו כל ימי חג הסוכות.
בפעם ראשונה מיום קיום הפסטיבל הוא ידגיש את סיפורם של מגדלי המיים,חשיבותם אז ויחזירו אותם להיות מבנים פונקציונליים ושימושיים.המגדלים הללו הם חלק מההסטוריה והגיע הזמן באמצעותם לספר אותה.
 
ביקור בקיבוץ שדה נחום ליד מגדל המים המשופץ ובנווה איתן יכולנו לשמוע סיפורים מרתקים שסיפר קצ'ה מותיקי הישוב.
 
מגדלי המיים שימשו לא רק לצורך אספקת מים סדירה לכל ישוב וישוב אלא גם כמגדלי שמירה.כאשר הם כבר לא היו בשימוש הם הוזנחו ,יעדם שונה וכעת מחדשים אותם לקראת הפסטיבל.בימי הפסטיבל כל המגדלים יאורו. יוזמה זו תחבר את העבר וההוה ,את הותיקים והנער ותחזק את התיירות לאזור. לידם או בתוכם או קירבתם יערכו מופעי תרבות שונים.
 
בין השאר יופיעו אסף אמדורסקי וישראל גוריון בחמדיה (19.9)הפרברים בנוה אילן(21.9,)צעדה בשביל המעיינות ברשפים(22.9), אריק סיני וסיוון טלמור בשדה נחום(22.9), ערב הושענא  רבה בשדה אליהו(24.9), הקפות שניות במעלה הגילבוע(26.9) ועוד.
סיור מיוחד ומענין הנו סיור ברכב חשמלי בפארק המעיינות.
 
יש הרבה מה לראות בעמק המעיינות פרט לטבע,מים,שטחים ירוקים,מגדלי מיים ועוד.
בגן השלושה (הסחנה) נפתח מחדש המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית.במוזיאון אוסף מקסים מיוון הקדומה,התקופה האטרוסקית,הפרסית,המצרית וכן ממצאים מחפירות שנערכו בעמק בית שאן.באגף הנוער אפשר לראות וללמוד איך חיו בימי קדם,מה היו הטכנולוגיות אז,איך הפיקו שמן זית ,יין ועוד.
 
במזן הפסטיבל יערכו מפגשים עם ותיקי הישובים בינהם אישים מפורסמים מאוד.
מפגש מענין הנו מפגש בבית שאן הנערך עם איריס ברנע-אישה אתיופית המארחת בבית קבוצות ויחידים,מסבירה להם על איך הגיעה לארץ,מכבדת אותם במאכלים אתיופיים,מציגה עבודות אמנות אתיופית ומספרת סיפורים מענינים מחיי הקהילה.
 
לטיפול מיוחד זוכה בית הילדים הישן בקיבוץ גשר בקרבת הגבול הירדני ממנו רואים את מגדל השמירה הצבאי של צבא ירדן ובו תוצג תערוכת צילומים של תלמידי מגמת הצילום של בי"ס גאון הירדן.
 
ביחד ובמקביל לפסטיבל המעיינות ובשיתוף פעולה ביניהם מתקיים גם פסטיבל "לילות שאן" זהו פסטיבל המתקיים כל שנה החל משנת 2008.העיר מושכת תיירים רבים לא רק בזכות פסטיבל זה אלא גם בזכות עתיקותיה וכן חזיון אור קולי הפועל 9 חודשים בשנה.
 
סקיתופוליס של פעם ובית שאן של היום הנה עיר שהיו בה תושבים כבר לפני כ6000 שנה .בשנת 749 לספירה רעידת אדמה החריבה לחלוטין את העיר.המועצה המקומית החדשה נוסדה ב1949 בשם בית שאן לאחר שהפכה לישראלית עם קום המדינה.בית שאן הוכרזה כעיר ב1999
ב1949 הובאו אליה עולים בעיקר מארצות ערב .היום גרים בעיר כ17.000 תושבים.
העיר נחשבת לאחת הערים העתיקות בא"י. 
 
בין התאריכים 22-24 לספטמבר יתקיים פסטיבל"לילות שאן".
המוקד המרכזי של הפסטיבל יהיה התיאטרון הרומי .בנוסף יתקיימו מופעים שונים במוקדים שונים.יריד הסקיתומרקט יתקיים במתחם הסראיה וכן במרכז הקניות צים סנטר ובפאבים שונים.
 
הסקיתומרקט הינו יריד אומנות מיוחד.הוא מציע פעילות באוירת רחוב עם דוכני אוכל,יין ואמנות  בתוספת הופעות כאשר הכניסה אליו ללא תשלום.
הפסטיבל יעסיק את הבאים מהבקר ועד שעות המאוחרות של הלילה באירועים שונים שיתחילו בבקר,ימשיכו לקראת ערב עם הסקיתומרקט,מופעים בתיאטרון הרומי ובהמשך שירי א"י בטברנות ופאבים שונים.
 
בתיאטרון הרומי יופיעו ב22.9 שלמה ארצי ואייל גולן ב23.9 .עומר  אדם יופיע בפארק הבניםב24.9,יניב בן משיח ב21.9 .התז האנדלוזית עם חיים לוק ב 23.9 חנן בר סלע יופיעו בסראיה ב21.9 .אריה זילבר יופיע  ב24.9
 
שני הפסטיבלים מציעים שפע של אירועים מכל הסוגים במקומות שונים.אפשר לטייל,אפשר לאכול משפע המטעמים המוצעים,אפשר לשחות,להיות בחיק הטבע מוקף בשדות ירוקים מעובדים,לראות את נחל הקיבוצים,בריכות דגים,
אפשר עם שקיעה לראות את הציפורים עפות לשינת לילה בסחנה,לבקר באטרקציות מיוחדות לילדים,למבוגרים לכל מי שרוצה לבלות באזור מקסים.
מפיק פסטיבל בית שאן הוא יצחק בן לולו שמאורגן בשיתוף פעולה בין עירית בית שאן עם קרן בית שאן לתרבות.
 
לראות או לא לראות:פסטיבלים מגוונים,הרבה פעילות בהן כל אחד ימצא דבר לטעמו.מומלץ בחום לבקר לפחות בחלק מהאירועים.
 
נכתב על ידי elybikoret -אלי ליאון, 13/9/2013 09:23 
 
אלי ליאון
elybikoret@gmail.com
www.elybikoret.022.co.il
טל03-6856786
054-249-34-88
עיתונאי-מבקר אמנות,אוכל,מסעדות
כתב תיירות,פנאי,מוצרים חדשים
חבר אגודת העיתונאים ת"א ותא המבקרים שליד האגודה
 
 

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר