מס' צפיות - 312
דירוג ממוצע -
מי ייתן דין על מעשי בית הדין הרבני?
בתי הדין הרבניים בישראל עוברים על חוקי המדינה ויוצאים חפים מעונש. למה? התשובה ברורה.
מאת: אוריה בר-מאיר 21/04/09 (14:23)

לפני זמן לא רב קראתי ב"ידיעות אחרונות" ידיעה קטנה, אך מרגיזה:

 

אדם חוזר בתשובה ביקש להתגרש מאשתו עורכת הדין שנשארה חילונייה (לאו דווקא מטעמים אלו). אשתו, מטעמיה שלה, סירבה לתת את הגט. הלכו שניהם לבית המשפט לענייני גירושין, בית הדין הרבני (מפני שטרם נוסדה בישראל אלטרנטיבה אזרחית). שמע שופט בית הדין הרבני את שני הצדדים וזו הייתה פסיקתו: או שתתן האשה גט תוך פרק זמן מוגדר, או שיישלל רשיונה כעורכת דין. בית הדין הרבני הביע אכזבה מכך שעורכת דין עוברת ביודעין על חוק המדינה.

 

אין ספק שעורכת הדין עברה פה על חוקים, אך במקרה זה גם בית הדין הרבני עצמו לא חף מעברות. חקרתי מעט בנושא, והרי מה שגיליתי:

 

"ציווה בית דין רבני בפסק-דין סופי לכפות איש לתת גט פיטורין לאשתו או לכפות על אשה לקבל גט פיטורין מאישה [בעלה], רשאי בית משפט מחוזי, בתום ששים ימים מיום מתן הצו, לפי בקשת היועץ המשפטי לממשלה, לכפות במאסר לציית לצו." מתוך האתר של בתי הדין הרבניים.

 

מי שלמד אזרחות יודע כי בעוד האזרח יכול לעשות מה שברצונו כל עוד אין חוק האוסר על מעשיו, רשות יכולה לעשות אך ורק מה שכתוב בחוק במפורש שמותר לה לעשות. בתי הדין הרבניים הם חלק מהרשות השופטת, ומכאן שרשות. אפילו אם נתעלם מהעובדה שלא הייתה התערבות של בית דין מחוזי או של היועץ המשפטי לממשלה, מדובר בעבירה על החוק: האם מישהו יוכל למצוא פה פסקה המראה כי מותר לבית דין רבני, במידה של סירוב גט, לשלול רשיון עבודה כלשהו? מאחר ולא, למעשה עשה בית הדין הרבני דבר שלא נכתב בחוק שמותר לו לעשות, ומכאן שעשה מעשה אסור, פסול ולא חוקי.

 

בנוסף, חקרתי מעט וגיליתי שמי שבסמכותו לשלול רשיון עורך דין הוא בית הדין המשמעתי, בהתאם לחומרת העבירה. אמנם אין בידי הוכחה לכך שמעולם לא שלל בית דין משמעתי רשיון עורך דין בגלל סירוב גט, אך הדבר לא רלוונטי, מפני שאין הוא פוסל את האפשרות לשלילה בגלל העבירה הנ"ל. מה שכן, בית הדין הרבני אינו בית דין משמעתי, ומכך שאינו מחזיק באמתחתו סמכויות של בית דין משמעתי. מאותם טעמים של אזרח לעומת רשות, גם פה ישנה עבירה של בית הדין הרבני.

 

היינו מצפים שכאשר אזרח או רשות עוברים בגלוי על החוק, נשמע לפחות גינוי לעניין. נכון לעכשיו, אם היה גינוי הרי שהיה מאזרחים ולא מנבחרי ציבור או מאנשים שאמורים לשמור על שלטון החוק במדינה. מדוע? התשובה דיי ברורה, אם תשאלו אותי: בתי הדין הרבניים, כמו הרבנות הראשית, בד"ץ וכל השאר, הם מוסד דתי. נבחר ציבור עם שכל בראשו לא יסתבך עם מוסד דתי, אלא אם כן הוא מעוניין שאנשים בעלי זיקה לדת יצביעו לו גם בבחירות הבאות. נבחר ציבור עם יושרה באמתחתו יסתבך עם מוסד דתי במידה והפר חוק, לשם שלטון החוק במדינה.

 

מהממשלה שלנו אין לנו למה לצפות: ממשלה שכוללת את ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי לא תגנה מוסד דתי כלשהו. נתניהו רוצה יציבות ואין ספק שלא עומד בראש מעייניו לפרק את ממשלתו אחרי פחות מחודשיים. לכן, עלינו לקוות שהישועה תבוא מסיעות האופוזיציה, ובעיקר משתי מפלגות שמאל קטנות אך חשובות, שפועלן בתחום הפרדת הדת מהמדינה גדול: התנועה החדשה מרצ וחד"ש. עם שתי הסיעות יצרתי קשר, וכעת כולי תקווה שאכן מישהו יעמיד את בית הדין הרבני במקום.

לא ייתכן שיעבור מוסד כלשהו על חוקי המדינה, ובגלל שנבחרי הציבור חוששים להתעמת איתו, הוא ייצא חף מעונש.

את אותו שופט שנתן את פסק הדין עליו קראתם בתחילת המאמר, יש להעמיד לדין, ומיד.

 

על בית הדין הרבני עצמו מומלץ לשים פיקוח שלא יישנו מקרים כאלו בעתיד.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אחמדיניג'אד בישראל!!
zvidoc 22.04.09 (10:54)