מס' צפיות - 1485
דירוג ממוצע -
כולם אוהבים את טרומן
אוריה בר-מאיר ממשיך בסדרת הכתבות על נשיאים שמסמלים משהו בקשר למאבק לזכויות האפרו-אמריקאים, והפעם: הארי טרומן. כתבה שנייה בסדרה.
מאת: אוריה בר-מאיר 13/12/08 (17:21)

כזכור לכם, התחלתי בכתבה "כה אמר אייב" סדרה של כתבות על נשיאים שלקחו חלק במעגל שכולם אומרים שארצות הברית סגרה מאז שברק אובאמה נבחר לנשיא ארצות הברית: בהתחלה אברהם לינקולן נרצח כי רצה שוויון זכויות לשני העמים (שכמו שמתברר מהכתבה הקודמת בסדרה, זה לא מדויק), לאחר מכן, בימיו של הארי טרומן וקצת אחר כך, השוויון נכפה על האומה האמריקאית, ובסופו של דבר ארצות הברית בוחרת מרצונה נשיא אפרו-אמריקאי ראשון - ברק אובאמה.

 

בכתבה זו, השנייה בסדרה, אעסוק בחלק השני של המעגל: הנשיא ה-33, הארי טרומן.

 

הארי ס. טרומן

Harry S. Truman

תאריך לידה: 8.5.1884

תאריך פטירה: 26.12.1972

מפלגה: דמוקרטית

תחילת כהונה: 12.4.1945

סיום כהונה: 20.1.1953

אירועים מרכזיים במהלך הכהונה: סוף מלחמת העולם השנייה, הטלת שתי פצצות האטום היחידות בהיסטוריה ("ילד קטן" על הירושימה ו"איש שמן" על נגאסקי), המלחמה הקרה, כ"ט בנובמבר (הצביע בעד תוכנית החלוקה והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל), מלחמה בקומוניזם, תרומות שונות במאבק לשוויון זכויות לאפרו-אמריקאים (בהן הבולטת היא "דו"ח ועדת הנשיא הארי טרומן לזכויות האזרח").

 

כמו שניתן לראות, לטרומן הייתה קדנציה עשירה, אבל התכנסנו כאן (מטאפורית) כדי לדון בתרומתו למאבק לשוויון זכויות לאפרו-אמריקאים:

 

אמנם טרומן לא היה זה שהשיג את שוויון הזכויות המלא, והנה כמה עובדות שכדאי לספר:

  • המאבקים העיקריים של התנועה לזכויות האזרח (שכללו בין השאר את מרטין לותר קינג), התחילו ה-1955, לאחר סיום כהונתו של טרומן.
  • שוויון הזכויות המלא (כביכול) הושג בשנת ב-1968, בכהונתו של לינדון ג'ונסון, הרבה אחרי טרומן.

אם כך, למה להקדיש כתבה שלמה לטרומן, ולא כתבה לג'ונסון? פשוט; טרומן היה נשיא שתרם רבות למאבק, ואמנם לא הפך לסמל בעניין כמו לינקולן, אבל יש לו את הזכות להפוך לאחד. לדוגמא: בכהונתו הורכב הצוות המעורב הראשון של לבנים ואפרו-אמריקאים על ספינה של צי ארצות הברית (אם כי כבר היה צוות מעורב בתקופתו של רוזוולט בצי הסוחר). אבל כמובן שהדבר הזכור ביותר לזכותו בעניין זה הוא בועדה שהרכיב: "ועדת הנשיא הארי טרומן על זכויות האזרח". ב-1947 טרומן הזמין דו"ח על מצב זכויות האזרח. הדו"ח, כמובן, לא היה בדיוק מזהיר או מחמיא לאומה האמריקאית, הדמוקרטית. הדו"ח כלל, בין השאר, המלצות של צעדים פדרליים לביטול האפליה. טרומן, מבלי לשנות אפילו מילה בהמלצות, שלח אותן לקונגרס בצירוף בקשה להפוך את ההמלצות לחוקים.

 

אמנם, לא הכל קרה בתקופתו של טרומן, כמו המקרה של רוזה פארקס (סירבה לפנות את מקומה באוטובוס לאדם לבן ונאסרה, צעד שהוביל לתגובה חריפה של הקהילה האפרו-אמריקאית) שקרה אחרי תקופתו של טרומן (1955) ועוד צעדים רבים בעניין.

 

אך לעומת זאת, ג'קי רובינסון היה בקבוצת בייסבול מעורבת בתקופתו של טרומן (גם אם טרומן לא דאג לזה ישירות, פעולותיו בנושא שוויון הזכויות תרמו מאוד גם לנושא זה), ועוד דברים רבים קרו בתקופתו של טרומן.

 

טרומן, גם אם לא הוא זה שהביא לשוויון הזכויות המוחלט, הוא אחד מהנשיאים שתרם בצורה הרחבה ביותר בנושא, ואין ספק שלולא הוא או אדם בעל חשיבה כשלו, המאבק בעניין היה עלול להימשך עוד זמן רב, וספק בליבי אם כבר היום ארצות הברית הייתה מגיעה ל"סגירת המעגל" בנושא, ואי לכך הוא מהווה חלק חשוב ובלתי נפרד במעגל המדובר.

 

אם תשאלו את דעתי, מגיע גם לו, כמו לינקולן, להפוך לסמל של מנהיג שפעם למען השוויון.

 

שאר הכתבות הכתבות בסדרה:

יש לו ברק

כה אמר אייב

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר