מס' צפיות - 616
דירוג ממוצע -
הפתק הנכון
מה ניתן לעשות כשהמפלגות הגדולות מאכזבות והקטנות לא מהוות אלטרנטיבה ראויה?
מאת: אוריה בר-מאיר 12/12/08 (01:17)

לפי הסקרים, בערך ממחצית המנדטים (ולפיכך סדר גודל דומה של קולות) יילך למפלגות הגדולות: "ליכוד", "קדימה" ו"העבודה". החצי השני, ככל הנראה, יילך למפלגות הקטנות. אני חייב לומר שאני מופתע מכך שאנחנו בכלל מדברים על חצי מהאנשים שרוצים להצביע למפלגות הגדולות, כשכל אחת מהן בשנים האחרונות לא הפסיקה לאכזב, ואלו האנשים שעומדים בראשן:

 

קדימה

 

שמה בראשה את ציפורה "ציפי" לבני. אני באמת מנסה להקשיב לה, ומבחינתי האידאולוגיה שלה היא פשוט לוט בערפל, ולא פלא שהדרך היחידה שבה היא משווקת את עצמה היא "מיסיס קלין". כשאני שומע את כל הפרשנים שטוענים שאולמרט לא התפטר מיד על מנת להכשיל את לבני, אני באמת יכול להבין אותו. אם למישהו יש עמוד שדרה מיותר, הוא מתבקש ליצור קשר עם הגברת לבני או עם מטה "קדימה".

 

ליכוד

 

מלבד זה שמדובר במפלגה שנוגדת את עמדותיי, יש לנו פה עסק עם בנימין נתניהו, שכבר היה ראש ממשלה וכשל, העמדות שלו מקצינות מרגע לרגע, והטענה שלו בפני נציגים דיפלומטים שונים כי "ממשלה בראשותו לא תהיה קיצונית" נראית ריאלית בערך כמו ג'ון מקיין מגיע לבית הלבן בתור נשיא. ובל נשכח את הביבי-בלוף.

 

העבודה

 

אני מוכן להישבע שביום שבו אני אצביע למפלגה שאהוד ברק הוא חבר ריאלי בה, זה יהיה כי בוש הגיע לקדנציה שלישית. ברק, למרות השתייכותו למפלגת שמאל, הוא בטחוניסט לא נורמאלי, עם תפיסות קצת סוציאליסטיות. אבל קצת, שלא תטעו. קצת. כמה שאפשר לצפות מאדם שלפני חזרתו לפוליטיקה דפק מיליונים.

 

הבעיה היא שגם מי שהחליט שבאמת האנשים שפה ראויים להיות ראש ממשלה בערך כמו שמקל של ארטיק ראוי להיות ראש ממשלה, עלול למצוא את עצמו בלי אלטרנטיבה מתאימה. מפלגת הגמלאים הוכיחה את עצמה כבדיחה, כמו גם מרצ. ישראל ביתנו כוללת קיצוניים כמו ליברמן וסהרוריים כמו אסתרינה טרטמן (למי ששכח מסיפור התואר). ש"ס, בפעם האחרונה שבדקתי, לא באמת עוזרת למי שהיא אומרת שהיא תעזור, אלא רק מנסה להקשות על הדבר הזה שנקרא "דמוקרטיה" ומפנה את ישראל לכיוון מה שאני מכנה "משטר דת ליברלי (יחסית)". ושאר המפלגות? ההשפעה שלהן כל כך קטנה, שאנשים שוקלים אם לתת את הקול שלהם למי שספק אם יצליח להזיז דברים, אם בכלל ייכנסו לכנסת.

 

הבעיה היא שאפילו הפתק הלבן לא מהווה פתרון, כי זורקים אותו לפח, והשפעתו היא כאילו לא הלכת להצביע בכלל.

 

אז מה עושים? אין לי עצה טובה. יש לי עצה שתוכל להפוך את המצב לפחות גרוע: הקטע הזה של מפלגות עם השפעה לא מאוד נראית לעין? תשכחו מזה. תצביעו לאחת המפלגות האלו גם אם אתם חוששים שהמפלגה לא תיכנס לכנסת, כי לרוב המפלגות לא נכנסות או מעוטות השפעה בגלל שכולם חושבים שהקול שלהם יתבזבז, ופונים להצביע למפלגה גדולה יותר. העניין הוא שאם איש מאיתנו לא ייקח את הסיכון בלנסות להגדיל את ההפשעה של מפלגה או להכניס אותה לכנסת, אנחנו נישאר עם מספר מפלגות שאף אחת מהן לא תעשה יותר מדי טוב למדינת ישראל.

 

שווה לנסות, לא?

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
מחשבות קשות אולם נכונות ל"ת
zvidoc 12.12.08 (23:55)
2.
אלטרנטיבה גרועה
יופיטר 14.12.08 (11:58)