מס' צפיות - 581
דירוג ממוצע -
דליה צודקת
היוזמה של דליה איציק לבטל את יום השבתון בימי בחירות הנה יוזמה מבורכת ומוצדקת.
מאת: אוריה בר-מאיר 14/11/08 (17:21)

לפני שאתחיל, אני חייב להגיד שלרוב אני לא סובל את דליה איציק. היא יו"ר כנסת גרועה שבגרועים, ולפעמים נראה שעוצמת הפטיש שבידה עלתה לראשה. אבל הפעם, אני חייב להוריד את הכובע בפניה.

 

דליה איציק כרגע מנסה להעביר בחקיקה מהירה חוק לפיו יבוטל יום השבתון בימי בחירות לכנסת. זאת לאור כך שהנתונים שעל שולחנה מראים כי יום שבתון שכזה עולה לנו כמיליארד וחצי ש"ח. אני חייב לומר שאני מסכים לגמרי עם הצעד הזה: אין לנו צורך בשבתון ביום הבחירות, וכשהעלות היא כזאת, מומלץ לוותר עליו במהירות.

 

בינינו, כמה באמת אתם צריכים את יום השבתון הזה? אף אחד מאיתנו לא נמצא בעבודה משבע בבוקר עד עשר בלילה (ומי שכן עובד חמש-עשרה שעות ביום, מומלץ שלא יבקש יום שבתון אלא שיבדוק שלא פוגעים בזכויותיו). השבתון הזה הוא לא יותר מבזבוז כסף, שרובנו מנצלים אותו לא בשביל ללכת להצביע אלא בשביל ללכת לים.

 

יש את הטיעון המוצדק שבמידה ואכן יבוטל השבתון, עלול להיווצר עומס יתר בשעות אחר הצהריים והערב, עקב כך שלאנשים רבים לא תהיה את היכולת להגיע בבוקר להצביע. על מנת לפתור את המצב אני מציע שני פתרונות, אחד במישור האישי של כל אחד מאיתנו והשני במישור החקיקה:

  1. המישור האישי: מי שלא מתחיל את העבודה שלו מאוד מוקדם בבוקר, יכול להטריח את עצמו פעם אחת לקום קצת יותר מוקדם על מנת להגיע להצביע סמוך לפתיחת הקלפיות. נכון שזה לא הכי כיף לקום מוקדם בבוקר, אבל אם אתם מעדיפים לבזבז את זמנכם בהמתנה שיגיע תורכם בקלפי, בבקשה.
  2. מישור החקיקה: לשנות בחוק את שעות ההצבעה ולהגדיל את מספר הקלפיות שמקבל כל איזור. בצורה כזו גם יקטן העומס בשעות ההצבעה, וגם העומס על ועדת הקלפי בזמן ספירת הקולות. אמנם הפתרון הזה יעלה למדינה עוד כסף, אבל מה זה כמה מיליונים לעומת מיליארד וחצי?

מעבר לכך, כמו שאמרו בכירים בקואליציה, בבחירות לרשויות המקומיות והאיזוריות לא היה שבתון, והכל התנהל כשורה. אם זה עבד בבחירות המקומיות, למה שזה לא יעבוד בבחירות הכלליות? אין שום סיבה אמיתית, חוץ מהסיבה שפתאום כל עם ישראל, ולא רק 65% ממנו, יקום וילך להצביע בהמוניו. אבל בינינו, עם ישראל פיתח אדישות ואטימות בקנה מידה גבוה בכל הקשור למה שקורה בהנהגה הישראלית, ומעדיף ללכת לים.

 

ולסיום, הנימוק מן החיקוי שאהוב כל כך על עם ישראל: במרבית מדינות העולם המערבי אין שבתון בימי הבחירות: לא בארצות הברית, לא בדנמרק, ניו-זילנד, אירלנד או בריטניה. רק בגרמניה, שאנחנו כל כך אוהבים לשנוא, יש יום שבתון שכזה.

 

אז רק אומר שבנושא הזה, גברת איציק, אני איתך. רק עשי לי טובה אחת: במידה ותצליחי להעביר את החוק המיוחל, אנא הוסיפי לו גם נספח, שאוסר על הצבת הקלפי בכיתות לימוד בבתי הספר, על מנת לא לתת סיבה או תירוץ לבטל יום לימודים.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אמת ויציב גם לגבי כיתות הלימוד
zvidoc 16.11.08 (17:43)
2.
יום שבתון -לאפשר לבחור
אורי זכריה 28.11.08 (19:19)