מס' צפיות - 585
דירוג ממוצע -
צפוף לי
לא אנרגיה חלופית ולא פסולת מתכלה יעזרו לכדור הארץ כשפיצוץ האוכלוכסין יגיע. אוריה בר-מאיר עם אפוקליפסה משלו.
מאת: אוריה בר-מאיר 01/10/08 (22:35)

תרשו לי להיות בוטה, אפילו ממש בוטה: אין מצב, אבל אין מצב שבעולם שאלוהים נתן את ההוראה "פרו ורבו ומלאו את הארץ". הרי אלוהים אמור להיות כל יכול וכל יודע, ולכן מן ההגיון שיידע איזו קטסטרופה תביא הוראה שכזו.

 

אין מה לעשות, אבל כמה שחשוב למצוא אנרגיה חלופית וירוקה, פסולת מתכלה ועוד, כל זה לא משתווה לצורך הדחוף למצוא פתרון לבעיית פיצוץ האוכלוסין. צריך לזכור שהמקום שלנו פה מוגבל ביותר, ושיש גבול כמה כדור הארץ יכול להחזיק. אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב שהטבע היחידי שקיים הוא טבע אורבני. אני חייב לומר שאני לא מאוד מרוצה מאפשרות כזאת.

 

הרי נתון בקשר לקצב גדילת האוכלוסין: בקצת יותר מעשר שנים, הצלחנו להפוך מששה מיליארד בני-אדם, למעל שבעה מיליארד. מה יקרה עוד עשר שנים? ובעשר שנים שאחריהן? חייבים למצוא פתרון.

 

בינינו, הירח הוא לא אופציית מגורים אמיתית מכמה וכמה סיבות:

  • צד אחד של הירח מואר תמידית וצד שני שלו חשוך תמידית. מדובר פה בנזקים רציניים בכל אשר קשור לשעון ביולוגי.
  • לירח אין אטמוספירה משלו, ואין שום דבר שיגן על התושבים שם מפני תקיפות של אסטרואידים.
  • להיוולד על הירח פירושו הישארות בו לצמיתות, מפני שהמערכות של היילוד יהיו מותאמות לכוח הכבידה הנמוך של הירח, ועלול להיווצר נזק למי מהם שינסה להגיע לכדור הארץ.

כל אלו הם באמת דברים שיפריעו לכל הרעיונות המהממים של מושבות הירח. אני מניח שימצאו כל מיני דברים לפתור את העניין, כמו מערכת תאורה חלופית בתוך המושבות, וגם שדה כבידה מוגבר כאשר תהיה הטכנולוגיה הדרושה. אבל שלוש הבעיות שהוזכרו לעיל, לא משתוות לעובדה שגם הירח יתמלא במהירות, ומה אז?

 

לפני פחות משנה קבע הוותיקן שבעת חטאי מוות חדשים. אחד מהם הוא שימוש באמצעי מניעה. איני רוצה לומר שהאפיפיור לא מחובר לקרקע, אבל מה בדיוק מנע ממנו לראות את העובדה ששימוש באמצעי מניעה הוא אמנם חטא מוות, אבל חוסר שימוש בהם יביא על  כדור הארץ מוות בסופו של דבר? כנ"ל לגבי הפלות. ריבוי ילודה הוא בעיה בפני עצמה שמביאה צרות רבות. ולכל אלו אשר טוענים ששימוש באמצעי מניעה והפלות הן רצח, ושייתכן שאנחנו מונעים את לידתו של אדם דגול, הרשו לי לתת את תשובתו של ריצ'רד דוקינס מספרו "יש אלוהים?": מה ההבדל בין קיום יחסי מין עם אמצעי מניעה ובין חוסר קיום יחסי מין בכלל? הרי כל סירוב לקיים יחסי מין עלול למנוע את בואו של אדם דגול לעולמנו. לכן עשו טובה, רדו מהעץ שעליו אתם יושבים, שימו לב למצב האוכלוסייה ותסתפקו במה שיש.

 

כרגע איני רוצה להציע פתרונות מרחיקי לכת יותר מאשר עידוד שימוש באמצעי מניעה והפלות, ובטח שאיני רוצה להרחיק לכת לחוק של הסיני, האוסר להביא לעולם יותר מילד אחד לכל זוג. אבל ייתכן שבסופו של דבר נצטרך להרחיק לכת לפתרונות כמו אלו. אם אין בררה — אין בררה; יש לעשות מה שצריך לעשות.

 

ייתכן שלא מדובר כבר בהאטת קצב הגדילה, אלא על שמירה של המצב הקיים בכל הנוגע לגודל האוכלוסייה. צריך לזכור שהרבה מקום אין לנו, וכרגע גם לא הרבה אפשרויות למקומות חלופיים.

 

תחשבו על זה.

הכותב הוא עורך מגזין במה בדימוס.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אתה צודק ולאיזה עולםנולדים ילדים?
zvidoc 03.10.08 (14:03)