מס' צפיות - 145
דירוג ממוצע -
מער בגין שוטטותף החזקת נשק וחקירת משטרה
מאת: שרון נהרי 24/06/10 (12:49)


קרה לכם פעם שהלכתם לתומכם ברחוב ושוטר ביקש ממכם לעצור ולבצע עליכם חיפוש? אם כן, תדעו שאתם לא לבד. במדינה עם בעיות פשיעה וביטחון, דבר כזה בהחלט יכול לקרות לכל אחד מאיתנו. יחד עם זאת, כמדינת חוק יש כאן כללים ברורים מה מותר ומה אסור לשוטר כשהוא מבחין באזרח הנראה לו חשוד.

 

מאת עורך דין פלילי שרון נהרי

 

ידיעה מעניינת שהתפרסמה ב ynet השבוע מספרת על החלטתה של שופטת בית משפט השלום בירושלים, אילתה זיסקין, שזיכתה אזרח על עבירה של החזקת אגרופן שלא כדין, תוך מתיחת ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה במעצרו וחקירתו. היא גם ביקרה את השוטר שהחליט לערוך חיפוש בכליו, רק משום שהסתובב באזור העיר העתיקה בשעת לילה.

 

האזרח טען כי החיפוש נערך על גופו שלא על פי חוק, ולכן ממצאיו פסולים. עוד טען כי יש לפסול את הודאתו במשטרה, משום שלא חקרו אותו בשפת אמו, אנגלית. הטענות הללו התקבלו בסופו של דבר על ידי בית המשפט במלואן.

 

בפסק הדין קבעה השופטת כי "מעשה זה פוגם ופוגע בטוהר ההליך הפלילי, שכן הראיה במשפט - האגרופן - הושגה באי חוקיות" והוסיפה: "אין סמכות לאיש משטרה לסטות מהסמכויות המוכרות לו בחוק, שכן מנגד עומדת לאזרח זכותו לפרטיות ולחופש. פגיעה מעין זו, לא רק שאינה חוקתית, אלא לא הצדיקה את הגשת כתב האישום - ועתה מצדיקה את ביטולו, בשל אי חוקיות מעשה השוטר".

 

רציתי להתייחס במספר מילים לפסק דין זה דרך הגדרות משפטיות ופרשנות משפטית.

 

מהי שוטטות?

 

שוטטות היא הליכה באפס מעשה וללא תכלית. כאשר השוטטות נעשית בנסיבות מחשידות, היא מהווה עבירה לפי סעיף 216(א)(5) לחוק העונשין, המטיל חצי שנה מאסר על מי שנמצא "משוטט בחצרים או בקרבתם או בדרך או בכביש או בסביבתם, או במקום ציבורי, והכל בזמן ובנסיבות שיש בהם כדי להסיק שהוא נמצא שם למטרה אסורה או פסולה".

 

ואכן, לעתים רחוקות המדינה, באמצעות התביעה הכללית, בוחרת להגיש כתב אישום באישום של שוטטות ומפעילה מבחנים שונים בטרם ההחלטה באם להגיש כתב אישום.

 

מהי הההגדרה של נשק?

 

נשק מוגדר בחוק ככלי שמסוגל להמית אדם, לרבות חלק מכלי זה. סכין אומנם לא נחשבת לכלי נשק כהגדרתו של החוק היבש ואולם מוגדרת בסעיף נפרד כהחזקת סכין שלא למטרה כשרה - דהיינו, על המחזיק סכין להוכיח אל מטרתה הכשרה למעט באם הוא מחזיקה בביתו שאז הדבר אינו מהווה עבירה פלילית. לאחרונה לפני מספר שנים תוקן החוק והוסף גם הכלי "אגרופן" ככלי נשק. אנו ערים למגמת החמרה מצד המחוקק ומערכת השפיטה, זאת לאור מקרי האלימות הרבים שיש בשנים האחרונות.

 

באיזה תנאים רשאי שוטר לערוך חיפוש על בן אדם שהוא חושב שהוא חשוד?

 

לשוטר יש סמכות לעשות חיפוש בגוף חשוד במידה ולשוטר יסוד סביר לחשד כי החשוד עבר עבירה ו/או החזיק סמים.

 

מה קורה במידה ואין שוטר שיכול לדבר בשפת אמו של החשוד? האם אסור לחקור אותו?

 

לפי חוק חדש שעניינו חקירת חשודים בשפת אמם ותיעוד חזותי וקולי בשעת החקירה, נקבע כי:

תיעוד בשפת החשוד סעיף 8 לחוק לענין שפת התיעוד של חקירת חשוד בתחנה יחולו הוראות אלה:

 

(1) תועדה חקירת חשוד בכתב בלבד, יהיה התיעוד בשפה שבה התנהלה החקירה.

 

(2) לא ניתן לתעד בכתב חקירתו של חשוד בשפה שבה היא מתנהלת, תתועד החקירה בתיעוד חזותי או בתיעוד קולי; אולם אם התנהלה החקירה בשפת סימנים, תתועד בתיעוד חזותי בלבד.

 

(3) היה לשוטר יסוד להניח שהחשוד אינו יודע קרוא וכתוב או שהוא אדם עם מוגבלות, המקשה עליו לאשר את נכונות תיעוד החקירה בכתב, תתועד החקירה בתיעוד חזותי או בתיעוד קולי.

 

(4) לענין סעיף זה וסעיף 10, "מוגבלות" - לקות פיסית, נפשית או שכלית, לרבות קוגניטיבית, קבועה או זמנית.

 

המאמר התפרסם לראשונה בבלוג של עו"ד  פלילי שרון נהרי

הכותב הוא עו"ד פלילי שרון נהרי - מהבולטים במשפט הפלילי בישראל.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר