מס' צפיות - 163
דירוג ממוצע -
מעקבים
מאת: פז שוורץ 04/02/10 (19:38)

מעקבים

 

ברגע שעולה לנגד עינינו המילה מעקבים, אנחנו מפעילים את כפתור הדמיון המפותח ומתחילים לדמיין תצפיות על בתים, מעקב אחר מכוניות, תצלומים חשאיים והקלטות בסתר של אנשים. ובכן, הרבה מזה מתרחש גם במציאות. הישיבה הממושכת במכונית, הדריכות והתגובה לכל תנועה חשודה, הכל מתקיים גם מחוץ לסרטי הפעולה.

 

ראשית, מחליטים האם המקרה מתאים לביצוע מעקב

 

זה לא שהלקוח מגיע למשרד החוקר הפרטי, מבקש ממנו לבצע מעקב ויאללה, לעבודה. ראשית, החוקר צריך לדעת מיהו האדם שאחריו רוצים לעקוב: מה שמו, במה הוא עוסק, מדוע מבקש הלקוח לעקוב אחריו, מה הרקע והעבר שלו וכדומה. יכול להיות ששני הצדדים יחליטו יחד כי אין כאן מקום לבצע מעקב או שזה בלתי אפשרי.

 

וזה ממש לא פשוט, לבצע מעקבים

 

החלטנו כי מעקבים תכופים הם אכן הדבר שמתאים כאן. החוקר הפרטי עובר לשלב הבא והוא ללמוד לעומק על האיש שיזכה למעקב ועל האזור. לעיתים קרובות, המעקב יהיה באזור שאותו החוקר לא מכיר אישית (לכו תדעו, אולי זה יגיע אפילו למעקב במדינה זרה) ולכן עליו ללמוד אותו טוב מאוד.

 

חשוב לשמור על פרופיל נמוך בעת ביצוע מעקבים

 

זוהי בעצם תורת המעקבים על רגל אחת. יש להישאר חסויים אך לא בצורה חשודה או בקיצור: להתמזג בסביבה. לכן, חוקר פרטי יעשה הכל כדי לא לעבור על החוק (חציית צומת באור אדום או חבלה לרכוש האדם הנעקב מתבצעים בדרך כלל רק בסרטים).

 

גם ציוד מעקבים כולל אביזרים מיוחדים שמסוגלים לתפקד במינימום השפעה על הסביבה: מצלמות מעקב שיכולות לצלם מרחוק, מכשיר שיכול הקליט קולות ממרחק, אמצעים לראיית לילה וכדומה. החוק לא אוסר על ביצוע מעקב, אך הוא אוסר על פלישה או הטרדה לאדם אחר בזמן פעילות כלשהי. לכן, המעקבים צריכים להיעשות כך שלא יפריע לאיש.

 

מה כוללים מעקבים מקצועיים?

 

אחד הדברים הקשים ביותר בתחום אחריותו של חוקר פרטי הוא ענייני מעקבים: ישיבה ארוכה של שעות על גבי שעות במקום אחד, ערנות לגבי כל תזוזה או שינוי במצבו של האיש אחריו מתבצע המעקב, נסיעות מתמשכות. כל אלו דורשים סבלנות בלתי נגמרת וריכוז בכל שלב. לא כל אחד יכול לעשות זאת בהצלחה.

 

זכרו: מעקבים הם רק אמצעי

 

כל ביצוע של מעקב, הוא רק הדרך להגיע למטרה העיקרית. מעקב הוא פשוט דרך נוספת לאיסוף ראיות, כאלו שיסייעו למזמין אותם במשפט או בהליך בו הוא נמצא (תביעת דמי מזונות או גירושין). החומר שנאסף במהלך הפעילות הזו וגם במהלך אלו שהתבצעו במקביל, עוברים לרשות הלקוח. הוא זה שמחליט מה לעשות איתם לאחר מכן, כשכל חוקר ישמח כמובן לייעץ לו גם בנושא הזה.

 

איך אני יכול לסייע לחוקר בביצוע מעקבים?

 

תתפלאו, אבל ישנם כמה דברים שאתם יכולים לעזור בהם לחוקר הפרטי, בהכנותיו לקראת יציאה אל סדרת מעקבים:

 

•·         מצאו שתמונה עדכנית וברורה של האיש אחריו אתם מעוניינים לעקוב. ציוד מעקב הוא דבר משוכלל מאוד, אבל לא בטוח שהוא יוכל להשיג את התוצאה. חוץ מזה, עדיף שהחוקר הפרטי יידע מההתחלה איך נראה האיש.

•·         נסו לחשוב האם לאותו אדם יש לוח זמנים מסודר. אם החוקר יידע באילו שעות מגיע הנעקב לביתו, הוא לא יבזבז זמן מיותר וגם יחסוך לכם כסף.

•·         ספרו את כל הסיפור. את תסתירו מהחוקר הפרטי שום מידע, משום שזה עלול לפגוע באיסוף הראיות. גם דברים שלא נראים לכם חשובים- תגידו.

 

ואל תנסו את זה בבית...

 

אל תנסו לבצע עבודה של חוקר פרטי בעצמכם. אתם לא יודעים איך לאסוף ראיות בצורה נכונה, כנראה שגם לא תצליחו לעקוב מבלי להטריד את האובייקט וחוץ מזה: לא כל אחד יכול לבצע עבודה של חוקר פרטי. מעקבים, חקירות ואיסוף ראיות הם עניינים של חוקרים פרטיים מוסמכים. השאירו את זה להם.

הכותב הוא פז שוורץ - חוקר פרטי אתר : paz-pi.com

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר