מס' צפיות - 409
דירוג ממוצע -
גיבור ומנצח
קונצרט מספר 7 למנויי הפילהרמונית
מאת: מתי זיתי-אלבוים 29/03/17 (09:21)

           

אמש , יום שלישי 28 למרץ , בקונצרט מספר 7 למנויים שמענו את:

המנצח : יצחק פרלמן

הכנר: איליה גרינגולץ

 

גיבור הערב היה המנצח - יצחק פרלמן..כתבתי גיבור ללא מרכאות כי הגבורה של יקירנו פרלמן מתבטאת באופן פיזי ורוחני ומשפיעה על כולנו ..

הלב כאילו נחמץ לראות איך שהוא מתאמץ לעלות לבדו על הפודיום עם המדרגות המקשות עליו כל כך לעלות ולרדת ולהתיישב עד שהוא מצליח להתקרב לעמודת התווים..אבל..מצד שני גאווה עצומה על כוחות הנפש והדוגמה שהוא משרה על כולנו...

 

לאחר הפתיחה הקצרה "קרנבל רומאי" מאת הקטור ברליוז, המזכירה את הרוח והמלודיות של הסימפוניה "הפנטסטית" שלו....מגיע הכנר הרוסי איליה גרינגולץ לבמה לנגן את הקונצ'רטו מספר 2 לכנור ותזמורת של סרגיי פרוקופייב.

 

הקונצ'רטו הזה, שהיה תמיד ברפרטואר של הכנר הגדול דוויד אויסטרך, מתחיל בקטע סולו מפתיע של הכינור המנגן את המוטיב של הפרק הראשון "אלגרו מודרטו".

לגרינגולץ הרוסי, שלמד גם אצל פרלמן ב"ג'וליארד" , יש צליל מלא ,רך וגדול , כשהוא מנגן על כינור "דל ג'זו" של בונה הכנורות האגדי גווארנרי.

פרוקופייב בתקופה זו (1933-1935) כבר חזר לרוסיה והדבר משתקף גם בכתיבה היותר קלסית במיוחד בפרקים הראשון והשני , ורק בשלישי "אלגרו , בן מרקטו" חזר קצת לסרקסטיות וההומור האופייני לו וגם כלל קטע קצר לקסטנייטות.

 

איליה גרינגולץ ניגן מעולה והוסיף הדרן לבקשת הקהל ובעדוד נמרץ של יצחק פרלמן , קפריס מאת פגניני.

 

לאחר ההפסקה ניגנה התזמורת את הסימפוניה האהובה מספר 3 מאת יוהנס ברהמס.

 

פרלמן על אף התנועות המוגבלות שלו, סחף את התזמורת ואת הקהל הרב שגדש את היכל התרבות, בנצוחו הרגיש ובמיוחד בפרק "פוקו אלגרטו" , המוטיב הנהדר שליווה את הסרט  "האם את אוהבת את ברהמס" ...

 

מומלץ בחום!!

 

 

מתי זיתי-אלבוים

 

 

הכותב הוא רו"ח, עתונאי ומבקר מוסיקה, חבר באגודת העתונאים תל-אביב. חוקר, עורך ומגיש סידרת תכניות על "גדולי הטנורים של העבר" ב"קול המוסיקה". עד כה שודרו 16 תכניות בנות 2-3-6 שעות כ"א.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר